Kowloon Walled City Hong Kong Gotham City Batman Hongkong

Batman. Mroczne miasto istniało naprawdę

Czas czytania:2 minut/y, 12 sekund/y

Każdy, kto zna komiksy i filmy z Batmanem, na pewno wie o Gotham City – mrocznym mieście, w którym panowało zło i przestępczość. Pierwowzór tego miasta do 1993 r. istniał w rzeczywistości. Nazywał się Kowloon Walled City i znajdował się w Hong Kongu

Historia miejsca

W latach 80. XIX wieku zbudowano tu fort, który miał ostrzegać przed piratami. Gdy w czerwcu 1898 roku Wielka Brytania wydzierżawiła od Chin na 100 lat dużą część Hong Kongu, na dzierżawionym terenie był także ów fort. Szybko jednak Brytyjczycy oddali go Chińczykom, lecz już 2 miesiące później zmienili zdanie. Angielski wojsko zajęło fort i… szybko go opuściło.

W Kowloon Walled City zaczęli osiedlać się emigranci. Enklawa stała się rajem dla wszelkiej maści rzezimieszków, przestępców, narkomanów i prostytutek. W nieformalnym mieście o mafijnych strukturach społecznych nie działało żadne prawo (oprócz prawa silniejszego). Było tu tak niebezpiecznie, że nawet policja Hong Kongu miała zakaz wchodzenia na ten teren.

Kowloon Walled City Hong Kong Gotham City Batman Hongkong
Kowloon Walled City, Hong Kong. Foto: Forgemind ArchiMedia / Flickr (CC BY 2.0)

Kowloon Walled City – raj dla przestępców

Miasto zaczęło rozwijać się w niekontrolowany sposób. Szczególnie po 1949 roku, gdy z Chin masowo uciekano przed komunistyczną władzą. Wysokie domy, wąskie i brudne uliczki, malutkie przeludnione mieszkanka, do których nigdy nie docierały promienie słoneczne. W każdym bloku mieszkało po kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Jednym słowem miasto grozy, skomplikowany labirynt, który znali tylko miejscowi. I nieustannie powiększająca liczba mieszkańców. Jak wyliczono, gęstość zaludnienia wynosiła 1.923.077 ludzi na kilometr kwadratowy, co do dziś jest niepobitym rekordem świata. Nic dziwnego, że ten rekord odnotowała Księga Guinnessa.

Kowloon Walled City Hong Kong Gotham City Batman Hongkong
Kowloon Walled City, Hong Kong. Foto: Forgemind ArchiMedia / Flickr (CC BY 2.0)

Kres mrocznego miasta

W Kowloon Walled City mieszkali przestępcy, ale też “zwykli” ludzie, pragnący w miarę normalnego życia. Wśród wieżowcowych slumsów mieszkańcy zorganizowali szkołę, instytucje opieki medycznej, powstała nawet mała elektrownia. Hong Kong pomagał w dostawach wody, poczta dostarczała korespondencję. Jednak anarchia i przestępczość w Kowloon Walled City była coraz większa, a Hong Kong wyrastający na nowoczesnego giganta ekonomicznego postanowił pozbyć się problemu.

W 1984 r. władze Hongkongu podjęły decyzję o zburzeniu miasta, nad którym nie było żadnej kontroli. Zaczęły się “naloty” policji, która aresztowała kilka tysięcy przestępców i zarekwirowała tony narkotyków. Mieszkańców wysiedlono, a 10 lat później, w kwietniu 1994 r. już nie istniało.

Obecnie jest tu park. Historia Kowloon Walled City wciąż inspiruje artystów, fascynuje architektów i socjologów.

Kowloon Walled City – tekst: (c) Sadurski.com

Foto na górze: Forgemind ArchiMedia / Flickr (CC BY 2.0)

Zobacz też:
> Hongkong – 10 atrakcji, które musisz zobaczyć
> Tian Tan Budda, Hongkong
> Hongkong – porady dla turystów

kozie mleko ciekawostki kozy koza Poprzedni post Dlaczego kochamy kozie mleko?
rybopapuga Vakkaru wyspa Malediwy rybopapugi odchody kupy ekstrementy Następny post Malediwy. Wyspa Vakkaru i kupy