Kraj Kwitnącej Wiśni – Japonia
Nieraz każdy z nas słyszał określenie “Kraj Kwitnącej Wiśni”, dla nazwania Japonii. Skąd się ono wzięło i czy nie jest to określenie przesadzone?
Kiedy odwiedzić Japonię
Nie przez przypadek wiele biur podróży (także tych polskich) organizuje wycieczki do Japonii wiosną. Wizyta w tym kraju akurat w okresie kwitnienia ozdobnych wiśni na różowo i biało, zanim na drzewach pojawią się pierwsze liście, dostarcza każdemu dodatkowych wrażeń. W Japonii wszędzie je widzimy właśnie wtedy, czy to okolice znanych zabytków czy nowoczesnych budynków. Czasem wręcz trudno zrobić zdjęcie tak, aby w kadrze nie pojawiła się jakaś kwitnąca wiśnia.
Delikatne kwiaty sakury
Okres kwitnienia wiśni trwa od tygodnia do dwóch, maksymalnie trzech tygodni. Dobrze to wiemy, bo na wiosnę wiśnie kwitną także w Polsce. Ale podobno w Japonii kwiaty są drobniejsze i delikatniejsze.
Japończycy szczególnie ukochali sobie wiśnie, pięknie kwitnące zaraz po zimie. Sadzą je niemal wszędzie i jest ich tu szczególnie dużo. Głównie po to, aby przez krótki okres cieszyć wzrok milionami pięknych, drobnych kwiatów.
Nawet turyści są zdziwieni, że Japończycy co chwilę przystają obok kwitnących na drzewach kwiatów i robią im zdjęcia. Robią też sobie selfie smartfonami na tle kwitnących wiśni, aby potem pokazać je, na przykład na Instagramie.
Japońskie święto Hanami
Od kilkuset lat w Kraju Kwitnącej Wiśni istnieje nawet święto Hanami. Na przełomie marca i kwietnia Japończycy wspólnie spędzają czas na podziwianiu kwitnących wiśni. Są one symbolem nadchodzącej wiosny. Rodzina, przyjaciele, zakochani – celebrują wiosenny, doroczny widok, upajają się widokiem kwitnących kwiatów. Czasem trwa to wiele godzin. Cieszą się, że po zimie wróci wiosna i ciepłe dni.
Najwięcej kwitnących wiśni jest w parkach. Niektóre parki wiosną zamieniają się w wielkie kwiatowe ogrody. Organizowane są wtedy festyny, stają stragany i jest okazja do zakupów. W parku Ueno w Tokio Japończycy wypuszczają w niebo lampiony, co pięknie wygląda o zmroku.
Opadające, przekwitnięte płatki, to także symbol ulotności życia, przemijania i nieuchronnego końca istnienia. Wszystko co istnieje, ma swój początek i koniec. Należy się więc cieszyć krótkimi chwilami życia.
Święto Hanami celebrowali nawet cesarze japońscy. W Kioto wydawali przyjęcia, podczas których upajano się widokiem kwitnących wiśni. Choć początkowo nie wiśnie, ale kwitnące drzewa moreli były powodem tych westchnień. Dlatego do dziś część starszych mieszkańców Japonii z większym sentymentem spogląda wiosną na kwitnące morele niż na wiśnie.
Hanami tym bardziej jest celebrowane, gdyż jego termin pokrywa się z terminem rozpoczęcia roku szkolnego w Japonii. Telewizyjne ekipy z różnych krajów relacjonują święto. Nadarza się okazja, aby przypomnieć o tym pięknym kraju.
Wiśnie w Japonii
Nie należy się dziwić, że w Japonii rośnie ponad 100 różnych odmian wiśni. Więcej niż w innych krajach świata. Najwięcej jest tych różowych i białych, ale podobno można też czasem spotkać wiśnie kwitnące w innych barwach, np. żółte.
Kwitnące wiśnie od dawna są też uwieczniane przez artystów. Trafiają na kimona, obrazy, naczynia i ozdoby. Wszystko to sprawia, że wiśnia zawsze będzie obecna w kulturze Japonii.
Tekst Kraj kwitnącej wiśni oraz zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Zabytki japońskiego Nikko
> Japońska kuchnia
> Z wizytą w Kobe