Ciekawostki o krakersach

krakers krakersy ciekawostki historia przekąski herbatniki

Krakersy ciekawostki i najważniejsze informacje o krakersach

Krakersy – informacje

1) Krakers, to cienkie, chrupiące ciastko, przypominające herbatnik. W przeciwieństwie do herbatników, krakersy nie są słodkie. Zwykle są słone, mogą zawierać serowe przyprawy i inne składniki.

2) Próbowaliśmy znaleźć w sieci informacje o historii krakersa, kto wyrabiał pierwsze krakersy, itp. Nie ma jednoznacznych informacji na ten temat. Wiadomo jedynie, że krakersy były wytwarzane w XIX wieku, w Ameryce Północnej.

3) Ponieważ krakersy nie są słodkie, smakiem pasują jako przekąska do wina czy piwa, dobrze pasują do żółtego sera. Można z nich robić tartinki, rodzaj kanapek (na wierzchu należy położyć wędlinę, ser, jajko, itp).

tartinka krakers krakersy ciekawostki historia przekąski herbatniki
Tartinka z maliną, na spodzie krakers

4) Najczęściej krakersy mają prostokątny kształt. Mogą też być okrągłe, mieć kształt zwierzątka, literki, aby zachęcić dzieci do ich spożycia.

5) W składzie krakersów są głównie: biały cukier, mąka i sól. To oznacza, że ta przekąska nie należy do zdrowych przekąsek. I nie powinni jej spożywać diabetycy. Spożycie może wywołać głód – chęć zjedzenia czegoś więcej.

6) 100 g krakersów, to ok. 500 kalorii czyli sporo.

krakers krakersy ciekawostki historia przekąski herbatniki
Krakersy z przeciwieństwie do herbatników, mają słony smak

7) W internecie można znaleźć przepisy na zrobienie domowych krakersów. Są też przepisy ciasteczek, do których zrobienia wykorzystywane są krakersy kupione w sklepie.

8) Wśród producentów krakersów w polskich sklepach można znaleźć produkty m.in. firm Lajkonik, Krakus, MJ, Yarych, Rarytas, Jacob’s. Można kupić krakersy ryżowe, z sezamem, także bezglutenowe.

krakers krakersy ciekawostki historia przekąski herbatniki
Słone krakersy z dodatkami

Krakersy ciekawostki

9) Amerykański pastor Sylvester Graham od 1829 roku piekł ciasteczka, które nazwał Krakersami Grahama (nazywano je też Grahamkami). Twierdził, że ich spożywanie łagodzi potrzeby seksualne. Nie było to niczym poparte, ale taka reklama dobrze służyła sprzedaży.

10) Najdroższy krakers świata? W 2015 r. w Wielkiej Brytanii zorganizowano aukcję pamiątek związanych ze statkiem Titanic, który zatonął wraz z 1,5 tys. pasażerami w 1912 r. po zderzeniu z górą lodową. Jedną z pamiątek był krakers, którego za 15 tys. funtów kupił nabywca z Grecji. Krakers znajdował się w jednej z szalup ratunkowych Titanica. Zachował go na pamiątkę jeden z ratowników statku Carpathia, którzy pomagali w ratowaniu tonących.

krakers krakersy ciekawostki historia przekąski herbatniki
Małe krakersy w kształcie rybek – przekąska nie tylko dla dzieci

11) Przepis na krakersa S’more (skrót od angielskiego: something more czyli: coś jeszcze) ukazał się w poradniku dla skautów z 1927 roku. To przysmak amerykańskich i kanadyjskich skautów, złożony z trzech warstw: krakersa, pianki i małej kostki czekolady. Co roku 10 sierpnia w USA obchodzone jest święto National S’more Day czyli doroczne święto s’more’ów.

12) Krakersy Oyster są produkowane na bazie mąki pszennej, mają kształt ostrygi i są podawane do gulaszy z ostryg, zupy z małży i innych potraw z owoców morza. Są też nazywane krakersami wodnymi, krakersami Philadelphia i krakersami Trenton. Za ich twórcę uznawany jest Adam Exton, szef Cracker Bakery z New Jersey (USA) i było to w 1847 roku. Jednak inna firma, Westminster Cracker Company z Nowej Anglii twierdzi, że takie krakersy produkowała już w 1828 roku.

Krakersy ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Wafle
> Chipsy
> Precle