Kraków ciekawostki zabytki atrakcje

24 ciekawostki o Krakowie

Czas czytania:4 minut/y, 49 sekund/y

Kraków ciekawostki: historia, sztuka, zabytki i atrakcje Krakowa. Z czego słynie dawna stolica Polski? Nie tylko Wawel i smok wawelski!

Kraków – królewskie miasto

1) Leżący nad rzeką Wisłą blisko 800-tysięczny Kraków, to największe miasto i stolica województwa małopolskiego. To miasto o wspaniałej przeszłości. Trzykrotnie Kraków był stolicą Polski (najdłużej, 499 lat – w latach 1296-1795). Panuje tu wyjątkowy klimat i jest wiele zabytków, w tym Zamek Królewski na Wawelu.

2) Postacią najbardziej kojarzącą się z Krakowem, jest smok wawelski. To mityczna postać, która rzekomo miała swoją jamę u podnóża wawelskiego wzgórza. Legenda o smoku wawelskim jest jedną z najbardziej znanych legend w Polsce. Figurka smoka wawelskiego, to prawdopodobnie najczęściej kupowana pamiątka z Krakowa.

3) Krakowski obwarzanek ma 600-letnią historię. Pewnie nawet dłuższą, w każdym razie z dokumentu wiemy, że w 1394 r. królowa Jadwiga wraz z królem Jagiełłą kupili obwarzanki dla swoich poddanych.

> Obwarzanek krakowski

v
Słynne obwarzanki krakowskie mają ponad 6 wieków

Kraków ciekawostki historyczne

4) Uniwersytet Jagielloński, to najstarsza polska uczelnia, a zarazem jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Został założony w 1364 roku, w krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Początkowo działały trzy wydziały: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa.

5) Dzwon Zygmunta jest uruchamiany ręcznie. Do jego rozhuśtania potrzeba równocześnie 8 do 12 osób. Przywilej bicia w dzwon posiada jedynie 28 dzwonników, którzy tworzą Bractwo Dzwonników Zygmunta.

6) 1920 r. rozpoczęto w Krakowie wznoszenie kopca ku czci Tadeusza Kościuszko. Obecnie Kopiec Kościuszki jest jednym z symboli Krakowa. Ma 35 metrów wysokości. 24 marca 1794 r., w dniu rozpoczęcia powstanie nazwanego Insurekcją Kościuszkowską, na krakowskim rynku Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę i został Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej.

> Kopce Krakowa

kopiec kościuszki Kraków ciekawostki atrakcje
Kopiec Kościuszki. Kraków ciekawostki

7) Film “Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga został nakręcony w jednej z krakowskich dzielnic. To dawna żydowska dzielnica Podgórze. W czasie wojny mieszkał tu przedsiębiorca Oskar Schindler (1908-1974), który uratował wiele Żydów przed zagładą w niemieckich obozach koncentracyjnych.

8) Nowa Huta, to dzielnica Krakowa, która do 1951 r. była oddzielnym miastem. Zaczęła powstawać zaledwie 2 lata wcześniej, w 1949 roku. Dlatego, gdyż powstała tu Huta im. Lenina (potem Sędzimira) i trzeba było zapewnić mieszkania dla pracowników i ich rodzin. Przez pierwszych kilka lat komunistyczne władze nie zgadzały się, aby w Nowej Hucie wybudowano kościół.

Barbakan Kraków ciekawostki zabytki atrakcje
Barbakan. Odwiedzając Kraków koniecznie trzeba go zobaczyć

Zabytki Krakowa

9) Barbakan, to jeden z najcenniejszych zabytków Krakowa. Zbudowano go w XV wieku w stylu gotyckim, był połączony z bramą Floriańską i otoczony głęboką fosą. To jeden z nielicznych tego typu budowli obronnych Europy.

10) Na środku krakowskiego rynku stoją Sukiennice. Zbudowano je w XIII wieku, choć wtedy wyglądały inaczej niż obecnie. Od zawsze było to miejsce handlowe. Obecny renesansowy wygląd Sukiennice otrzymały po pożarze w 1555 roku oraz renowacji z końca XIX wieku.

Sukiennice Kraków ciekawostki zabytki atrakcje
Jedna ze ścian Sukiennic na rynku w Krakowie

11) Zamek Królewski na Wawelu na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany. Z wykopalisk wiemy, ze w XI wieku były tu budowle murowane. Po przeniesieniu stolicy do Krakowa, na przełomie XI i XII wieku, zbudowano tu zamek obronny w stylu romańskim. Potem obok niego powstawały kolejne budynki i fortyfikacje. Obecnie na zamku są Państwowe Zbiory Sztuki.

Kraków ciekawostki turystyczne

12) W Muzeum Narodowym w Krakowie można podziwiać obraz słynnego Leonarda da Vinci (1452-1519). Chodzi o Damę z gronostajem, znany bardziej pod nazwą Dama z łasiczką. To jedno z najdroższych muzealiów w Polsce jest ubezpieczone na rekordową kwotę 300 mln euro.

13) Jedyna w Krakowie i podobno największa winnica w Polsce znajduje się u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach, w malowniczej dolinie Wisły.

14) Tor Kajakarstwa Górskiego przy ulicy Kolnej w Krakowie to miejsce, gdzie trenują sportowcy (np. polscy olimpijczycy), a także wszyscy inni zainteresowaniu kajakarstwem. Jest tu Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Kajakowego.

Wawel zamek królewski na Wawelu zabytki atrakcje
Zamek królewski na Wawelu. Kraków ciekawostki

15) 40 kilometrów na południe od centrum Krakowa zaczynają się góry Karpaty, a konkretnie ich część – Pogórze Wielickie.

16) Na Wzgórzu Wawelskim, gdzie kiedyś stał romański kościół św. Gereona, jest tzw. czakram wawelski. Niektórzy uważają, że w tym miejscu emanuje tajemnicza, pozytywna energia.

17) W Krakowie działa Interaktywne Muzeum gier wideo. Każdy może tu pograć w komputerowe gry z lat 80 i 90 ubiegłego wieku. Zgromadzono ich tu 130.

18) Kraków History Land, to wystawa historyczna w centrum Krakowa, przedstawiona z klocków i figurek LEGO. Są tu m.in. makieta Bitwy pod Grunwaldem, pod Monte Cassino, bitwy morskiej pod Oliwą. Stworzyła je trójka przyjaciół, bez wsparcia firmy od klocków.

19) Najbardziej dostępny środek lokomocji w Krakowie, to… rower. W mieście jest ponad 220 km ścieżek i kontrapasów (wydzielony pas jezdni ulicy jednokierunkowej). Działa tu najstarszy system rowerów miejskich w Polsce.

20) Co roku w Krakowie organizowana jest parada jamników. Przybywają na nią jamniki i ich właściciele z całej Polski oraz z innych krajów.

21) Właściciele kamienicy stojącej przy krakowskim rynku, po jej odrestaurowaniu nadali jej nazwę: Boner Palace. Wkrótce okazało się, że nie Wawel czy Sukiennice są najczęściej fotografowanym miejscem Krakowa, przynajmniej przez turystów angielskojęzycznych. Dlaczego? “Boner” po angielsku oznacza to samo, co “sztywny (naprężony) penis”.

Sukiennice krakowski rynek zabytki atrakcje
Sukiennice widziane z kościoła Mariackiego

Krakowski Zakrzówek

22) Kapelanka, to obecnie niedziałający kamieniołom wapienny. Podczas II wojny światowej pracował w nim Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Znajduje się w południowo-zachodniej części Krakowa, na wzgórzu Krzemionki Zakrzowskie.

23) W Zalewie Zakrzówek, 7 do 21 metrów pod wodą znajdują się zatopione atrakcje (np. samochody, autobus) dla miłośników nurkowania. Ten sztuczny akwen powstał po zalaniu starego kamieniołomu wapienia (piszemy o nim 1 punkt wyżej) w 1990 roku.

24) W krakowskiej dzielnicy Zakrzówek, obok Skałek Twardowskiego, jest Aleja Elvisa Presleya (1935–1977), króla rock and rolla. Do drugie takie miejsce na świecie. W latach 70. zbierali się tu fani Presleya. W 2005 r. postawiono tu obelisk z twarzą piosenkarza.

Kraków ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Hejnał mariacki – ciekawostki
> Łódź
> Poznań
> Warszawa

Machu Picchu ciekawostki Ameryka Południowa Peru miasto Inków góry turyści ruiny Poprzedni post Machu Picchu – tajemnicze miasto Inków, Peru
śmierć ciekawostki o śmierci szalone niezwykłe niewiarygodne straszne Następny post Najbardziej przerażające ciekawostki o śmierci