Krasnystaw – 18 ciekawostek
Krasnystaw ciekawostki i informacje o Krasnymstawie. Historia miasta, zabytki i atrakcje Krasnegostawu
Krasnystaw – informacje
1) Krasnystaw, to 20-tysięczne miasto w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim.
2) To największe miasto między Lublinem (55 km odległości) a Zamościem (30 km), z którego do Chełma jest 27 kilometrów.
Krasnystaw ciekawostki z historii
3) W 1394 r. Krasnystaw uzyskał prawa miejskie. Wcześniej był wsią Szczekarzew.
4) W XIV wieku, za panowania króla Kazimierza Wielkiego, zbudowano w Krasnymstawie zamek. Gośćmi na zamku byli m.in. królowie Władysław Jagiełło i Stanisław August Poniatowski. Zamek był szereg razy niszczony (Tatarzy, Szwedzi, Kozacy) i odbudowywany. W 1816 r. stały już tylko dwie ściany. Ruiny przestały istnieć w 1824 r., gdy na ich fundamentach zbudowano dwie stajnie dla garnizonu żołnierzy rosyjskich. Drobne fragmenty zamku znajdują się w kilku miejscach, m.in. w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie.
5) Za czasów króla Władysława Jagiełły zaczęła się upowszechniać nazwa: Krasny Staw (piękny, urodziwy staw). Wiążą się z tym dwie legendy.
6) Podczas II wojny światowej hitlerowcy przy ul. Grobla w Krasnymstawie stworzyli getto, w którym było przetrzymywanych 4 tys. Żydów.
Krasnystaw – zabytki, atrakcje
7) Najciekawszy zabytek Krasnegostawu, to zespół klasztoru jezuitów. Jego częścią jest barokowy kościół św. Franciszka Ksawerego, zbudowany w latach 1695-1717. Wewnątrz jest ołtarz z XVIII wieku. W latach 1773-1807 kościół był katedrą diecezji chełmskiej. Przed kościołem stoi posąg Matki Bożej. Adres: ul. Piłsudskiego 3.
8) W 1720 r. obok kościoła zbudowano barokowe kolegium jezuickie, rozbudowywane potem w 1730 i 1902 r. Obecnie jest tu biblioteka i Młodzieżowy Dom Kultury im. Marii Konopnickiej, oraz…
9) …Muzeum Regionalne. Można tu poznać historię Krasnegostawu i okolic, począwszy od neolitu. Są tu m.in. eksponaty z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Muzeum – patrz foto na samej górze.
10) Pałac biskupów chełmskich zbudowano w Krasnymstawie w pierwszej połowie XVII wieku. Przylega do zabudowań klasztornych jezuitów. Obecnie jest siedzibą sióstr zakonnych.
11) Krasnostawski ratusz zbudowano w okresie międzywojennym. To 1-piętrowy budynek z wieżą zegarową. Wcześniejszy, średniowieczny budynek ratusza stojący na rynku, spłonął w 1811 roku.
12) Na środku rynku w Krasnymstawie znajdują się mury z piaskowca. Są to pozostałości murów dawnego ratusza.
13) W Krasnymstawie przy ul. Okrzei 38 stoi kościół pw Trójcy Przenajświętszej. Został zbudowany w latach 1837-1839 przez rząd carski, jako rekompensata za odebranie zabudowań klasztoru zakonnikom.
14) W drugiej połowie XIX wieku przy lesie Borek (droga na Chełm) powstał cmentarz żydowski – kirkut, o powierzchni 1 ha. Został zdewastowany przez hitlerowców podczas II wojny światowej, do dziś zachowało się 10 nagrobków. Teren jest zaniedbany i nieogrodzony.
Krasnystaw ciekawostki
15) Od 1971 r. w Krasnymstawie co roku organizowane są Chmielaki Krasnostawskie. Odbywają się pod koniec sierpnia i trwają przez 3 dni.
16) Spośród firm działających w mieście, warto wymienić Cukrownię Krasnystaw i Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Krasnystaw.
17) Od 1998 r. wręczane są Złote Karpie – honorowe wyróżnienia dla osób przyczyniającym się do rozwoju miasta. Co roku wyróżnienie otrzymuje jedna osoba.
18) W 1944 r. powstał klub piłkarski Start Krasnystaw. Mecze rozgrywa na Stadionie Miejskim, mającym 1972 miejsc. Obok stadionu jest Centrum Sportowe-Rekreacyjne z basenem i halą widowiskowo-sportową.
Krasnystaw ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Świdnik
> Puławy
> Rejowiec Fabryczny