Najsłynniejszy kosmetyk świata. Historia kremu Nivea

Oscar Troplowitz krem Nivea

Czy wiesz, że twórcą najbardziej znanego kosmetyku jest polski Żyd, Oscar Troplowitz?

18 stycznia 1863 roku w rodzinie żydowskiej, w Gliwicach (wówczas Niemcy) urodził się Oscar Troplowitz. Siedem lat później rozpoczął naukę w gimnazjum we Wrocławiu. Interesowała go historia sztuki, rodzina widziała go jako prawnika lub ekonomistę, jednak związał się z farmacją. Przez 3 lata pracował w aptece, a w 1886 r. ukończył studium farmacji i złożył egzamin państwowy.

Potem studiował w Heidelbergu filozofię (doktorat uzyskał w 1988 r.), był w wojsku, założył rodzinę. W 1890 r. przy wsparciu finansowym rodziny wykupił plajtujący zakład farmaceutyczny Carla P. Beiersdorfa w Altonie (obecna nazwa miasta: Szlezwik-Holsztyn).

Oscar Troplowitz produkował tu m.in. wynaleziony przez siebie plaster samoprzylepny, pastę do zębów Florisal (wcześniej zęby czyszczono proszkiem). Wkrótce odkrył właściwości eucerytu – emulgatora pozwalającego na produkcję gęstych kremów. W wyniku współpracy z dermatologiem, prof. Paulem Gersonem Unną, w 1911 r. wprowadził na rynek najbardziej znany kosmetyk w historii – krem Nivea. Dzięki temu jego firma Beiersdorf stała się potentatem, a firma przed I wojną światową zatrudniała 500 pracowników.

Zmarł w 1918 roku. Jego szczątki leżą przy głównej alei cmentarza Ohlsdorf w Hamburgu.

Na zdjęciu: Oscar Troplowitz, foto: Wikipedia

Więcej na ten temat:

Nivea – linia produktów kosmetycznych międzynarodowego koncernu Beiersdorf AG z Hamburga w Niemczech. Pierwszym produktem tej linii było Nivea Seife (mydło Nivea), które zostało wprowadzone na rynek w 1906 r. przez firmę „Beiersdorf & Co”. Jej właścicielem był wówczas Oskar Troplowitz. Żona Troplowitza Gertruda nadała temu mydłu nazwę Nivea, z łacińskiego niveus/nivea/niveum (śnieżno-biały). W 1911 pojawił się słynny Nivea Creme (krem Nivea). Produkt został stworzony dzięki zakupieniu przez Oskara Troplowitza od chemika dr Isaaca Liftsūtza patentu na wytwarzanie eucerytu. Troplowitz wspólnie z dermatologiem Paulem Gersonem Unną opracowali recepturę kremu, wykorzystując właściwości eucerytu jako substancji tworzącej stabilną emulsję tłuszcz-woda.

Podstawą odkrycia Oskara Troplowitza był euceryt, naturalny środek emulgujący uzyskiwany z tłuszczu wełny owczej (lanoliny). Euceryt był pierwszym znanym środkiem pozwalającym na utworzenie stabilnej emulsji tłuszcz-woda. Euceryt jest alkoholem lanolinowym z wysoką zawartością cholesterolu i wykazującym niski potencjał alergiczny.

Zobacz też:
> Lakier do paznokci ciekawostki
> Szminka ciekawostki
> Szampon ciekawostki