Kronika Satyryka 3 i 4/2001
Tekst rubryki “Kronika Satyryka” z czasopisma “Twój Dobry Humor” nr 3 i 4/2001. Wystawy i konkursy rysunku satyrycznego, ciekawostki
Kronika Satyryka 4/2001
• “RASIŚCI – czarno na białym” – to tytuł pierwszej z cyklu wystaw-happeningów w Chatce Żaka w Lublinie. To rodzaj protestu artystycznego satyryków przeciwko tym osobom i organizacjom, które chciałyby powrotu cenzury. Szesnastu rysowników z całej Polski prezentuje swoje prace satyryczne, których bohaterami są czarnoskórzy. Autorzy rysunków umieszczonych na wystawie, to: Henryk Cebula, Jerzy Czapiewski, Andrzej Graniak, Jarosław Hnidziejko, Andrzej Iskrzycki, Wiesław Lipecki, Sławomir Łuczyński, Adam Polkowski, Dariusz Pietrzak, Szczepan Sadurski, Zygmunt Similak, Grzegorz Sobczak, Krzysztof Toboła, Konrad Wieczorkowski, Robert Wierzbicki i Tomasz Wołoszyn.
• Karykatury narysowane przez Roberta Wierzbickiego, przedstawiające znane osoby i uzupełnione o oryginalny autograf narysowanej osoby, trafią na aukcję. Zebrane pieniądze trafią do dzieci, którymi opiekuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chojnowie. Na karykaturach będą m.in. Małysz, Linda, Pazura, Daniec oraz politycy. Aukcję karykatur w internecie organizują: Allegro.pl i DobryHumor.pl.
• W Barcianach (woj. warmińsko-mazurskie) rozstrzygnięto XIII konkurs satyryczny “Jaka będę” – czyli kobieta w satyrze. Swoje prace (rysunki i teksty) nadesłało blisko 70. autorów. I miejsce zdobył Tomasz Wołoszyn, drugie Małgorzata Gnyś-Wysocka, trzecie Jacek Frąckiewicz. Nagrodę specjalną Twojego Dobrego Humoru otrzymał Andrzej Graniak. Organizatorami konkursu byli: GOK w Barcianach i SPAK, patronami medialnymi byli: Twój Dobry Humor, Kulisy Warmii i Mazur oraz portal olsztyn.pl.
• W marcu do Pub-galerii “Pirania” w Jarosławiu zawitał z wystawą Mirosław Hajnos.
• W dniach 31 marca – 1 kwietnia 2001 r. odbył się kolejny, XVIII Ogólnopolski Turniej Łgarzy w Bogatyni. Kiedyś turniejowi fachowo patronowały Szpilki, od teraz robi to Twój Dobry Humor. Ufundowaliśmy jedną z nagród w wysokości 1.000 zł, pokazaliśmy wystawę rysunku satyrycznego naszych współpracowników, a szef TDH Szczepan Sadurski uczestniczył w obradach jury. O imprezie napiszemy za miesiąc. Nie wykluczamy druku niektórych konkursowych tekstów, a w przyszłym roku zaprosimy do udziału w imprezie naszych czytelników i autorów.
• 16 kwietnia 2001 r. do Ośrodka Kultury w Otwocku “dopłynie” Czwórka ze sternikiem”. Tym razem sternikiem będzie Maciej Pietrzyk, a podczas wernisażu piosenki Andrzeja Waligórskiego zaśpiewają: Olek Grotowski i Małgorzata Zwierzchowska.
• 1 kwietnia 2001 r. (prima aprilis) otwarto wystawę Henryka Cebuli i Ryszarda Kudziana “Oj życie, życie” w WDK w Rzeszowie.
• Marek Gliwa miał wystawę swoich rysunków w galerii “Das Blatt” w Darmstadt (Niemcy).
• Krzysztof Toboła trafił ze swoją wystawą do Bielańskiego Ośrodka Kultury w Warszawie. Wieczór uświetnił recital Ewy Błaszczyk.
• W klubie “U Artystów” w Olsztynie kolejny wernisaż, tym razem karykatur Andrzeja Mierzyńskiego. Wernisaż połączono z happeningiem urodzinowym Marka Książka, a przygrywała Kapela Jakubowa.
• Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach zaprezentował wystawę Mirosława Kuźmy.
Kronika Satyryka 3/2001
Tekst rubryki “Kronika Satyryka” z czasopisma “Twój Dobry Humor” nr 3/2001. Wystawy i konkursy rysunku satyrycznego, ciekawostki
• Bielański Ośrodek Kultury w Warszawie zaprezentował wystawę Jacka Frankowskiego, obecnego prezesa SPAK. Wieczór uświetnił recital Kuby Sienkiewicza.
• W lutym i marcu 2001 r w jarosławskiej “Piranii” można będzie obejrzeć wystawę “Z satyrą w nowe tysiąclecie“. Jest to wystawa satyryków-absolwentów jarosławskiej PLSP, poświęcona ś.p. Edwardowi Kieferlingowi – “Kieferowi”. Autorzy prac: A.Kowalski, M.Gliwa, H.Cebula, M.Olszyński, W.Pazera, L.Kuchciak, R.Kucab, W.Czura, S.Ożóg, J.Kawa, W.Bylak oraz “Kiefer” i dodatkowo W.Dzięgiel.
• W Centrum Kultury i Sportu w Ostródzie otwarto wystawę “Karykatury i rysunki satyryczne“, przygotowaną przez Galerię Humoru i Satyry “Na Drabinie” z Włocławka.
• Olsztyński klub “U Artystów” zaprezentował wystawę 150. prac nadesłanych na 12 dotychczasowych edycji corocznego konkursu “Jaka będę”organizowanego przez GOK w Barcianach.
• Kolejne wystawy Henryka Cebuli: w pałacu Lubomirskich w Przemyślu i w galerii w Jarosławiu (ul. Rynek 6).
• Nasz rysujący współpracownik Robert Wierzbicki, na co dzień pracownik straży miejskiej w Chojnowie, został uhonorowany tytułem Chojnowianina Roku 1999. Uzyskał aż 59 procent oddanych głosów (lepszy wynik niż Aleksander Kwaśniewski w ostatnich wyborach prezydenckich!). Informujemy o tym dopiero teraz, gdyż uroczystość przyznania tytułu odbyła się z… rocznym opóźnieniem. Wierzbicki, jak na satyryka przystało, urodził się 1 kwietnia.
• Polacy znów mogą żartować z Żydów, Murzynów, polityków, blondynek i innych. Sąd oddalił apelację Murzyna, którego obraziła nasza publikacja. Korzystny dla “Dobrego Humoru” wyrok uprawomocnił się, kończąc prawdopodobnie pierwszą tego typu sprawę na świecie. Niemałe koszty ponaddwuletniej, prywatnej sprawy sądowej pokryjemy my wszyscy – z naszych podatków.
Przypomnijmy: studiujący w Legnicy Kameruńczyk zażądał 100.000 złotych za wydrukowane w “DH” dowcipy o Murzynach. Twierdził, że obrażają go i rozsiewają rasizm. Sugerował, że pijany mężczyzna pobił go we Wrocławiu, będąc pod wpływem… naszych dowcipów. Sprawa była szeroko komentowana przez (nie tylko) polskie media.
• 7 stycznia 2001 r. w Warszawie zmarł nagle Andrzej Legus. Środowisko satyryków rysujących utraciło wspaniałego rysownika, przyjaciela, pogodnego i zawsze uśmiechniętego kolegę. Urodził się w 1965 roku, był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rysował do wielu gazet, ostatnio do “Wprost” i “Rzeczpospolitej”, “Życia Warszawy” i “Jazz Magazine”. Był wielokrotnym laureatem legnickiego Satyrykonu oraz innych konkursów. Przez ostatnie trzy lata wraz z przyjaciółmi (Frackiewicz, Łuczyński i Cebula) tworzył “Czwórkę ze sternikiem”, prezentując swoje rysunki na wielu wystawach. (H.Cebula)
Kronika Satyryka 3 i 4/2001 z czasopisma satyrycznego Twój Dobry Humor