zamki woj. lubelskie zabytki ruiny zamku

Ruiny zamku. Krupe koło Chełma

Czas czytania:2 minut/y, 48 sekund/y

Wieś Krupe, woj. lubelskie. Ruiny zamku w Krupem. Historia zamku, ciekawostki. Krupe zamek

Krupe – informacje, ciekawostki, historia

1) Krupe, to wieś w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. Stąd do Krasnegostawu 9 kilometrów, a do Chełma 23 kilometry.

2) W Krupem są ruiny renesansowego zamku, a obok nich w parku stoi dwór z XVIII wieku. Jest tu także kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z początku XX wieku, który początkowo był cerkwią.

3) W 1827 r. w Krupem stało 27 domów, w których mieszkało 137 osób.

Zamek w Krupem

4) Nieduży zamek powstał w 1492 roku dla Jerzego Krupskiego (stąd nazwa wsi) herbu Korczak. Potem właścicielami zamku byli Samuel Zborowski herbu Jastrzębiec i jego potomkowie, Gnoińscy. Zamek miał cztery baszty ozdobione Jastrzębcem (herbem Zborowskich) oraz wieżę bramną z mostem zwodzonym prowadzącym na duży dziedziniec. Był otoczony fosą, a obok były mokradła i stawy.

zamki polskie Krupe woj lubelskie atrakcje
Zamki polskie: ruiny zamku w Krupem, woj. lubelskie
Krupe ciekawostki zabytki ruiny zamku
Jedna ze ścian dawnego zamku w Krupem

5) Gdy w 1577 r. Krupe stało się własnością kasztelanica chełmskiego Pawła Orzechowskiego, rozbudował zamek nadając mu wygląd renesansowy.

6) Potem zamek zmieniał właścicieli. Około 1656 r. zniszczyły go wojska szwedzkie, a w 1665 r. pożar strawił część zabudowy i murów zamku. Po roku 1670 gdy właścicielami zostali Reyowie (potomkowie Mikołaja Reja), zamek częściowo odzyskał świetność.

7) Po pożarze w 1794 r. zamek nigdy nie został już odbudowany. Północna część murów została rozebrana w pierwszej połowie XX wieku.

8) W 1962 roku ruiny zakonserwowano i częściowo wzmocniono.

zamki polskie Krupe ruiny-zamku woj. lubelskie zabytki atrakcje
Malownicze ruiny zamku. Krupe, woj. lubelskie
ruiny zamku w Krupem woj. lubelskie zabytki Lubelszczyzna
Jeden z nielicznych zamków na Lubelszczyznie

9) W XXI wieku pojawiła się szansa na odnowienie zamku i stojącej w pobliżu Krupego, we wsi Krynica wieży ariańskiej (niżej informacje o niej). Oba obiekty miały się stać wizytówką regionu. Przygotowano projekt odnowienia obiektów i przeprowadzono tzw. konsultacje społeczne. Unia Europejska była gotowa przekazać na ten cel 8,5 mln zł, a kolejnych 1,5 mln (15% inwestycji) miała sfinansować Gmina Krasnystaw. W głosowaniu projekt upadł, gdyż większość radnych nie chciało przekazać funduszy na ten cel. Uznano, że gminy na to nie stać. Ponieważ obiekty niszczeją, obiekt ma zostać ogrodzony.

10) Zamek w Krupem obecnie? Fragmenty ruin przebijają się zza zieleni drzew podczas jazdy samochodem z/do Chełma. Z zamku pozostały: ściany zamku właściwego, fragmenty północnej bastei, zarysy przedzamcza, ślady fosy. To co pozostało, choć zdewastowane, świadczy o dawnej świetności zamku. Rekonstrukcje wizualne zamku otoczonego murami obronnymi, pobudzają wyobraźnię miłośników tego typu budowli. Podobnie jak drzeworyt M. Różańskiego z 1882 r. przedstawiający ruiny zamku w końcu XIX wieku i inne jego XIX-wieczne przedstawienia (litografie i drzeworyty). Wśród ruin co jakiś czas odbywają się imprezy, np. Jarmark Świętojański. Zdarza się, że nowożeńcy urządzają tu sesje fotograficzne. Należy zachowywać się tu ostrożnie, niektóre fragmenty mogą grozić zawaleniem.

Krupe zamek ruiny zamku zabytki woj. lubelskie atrakcje
Jeszcze jedno zdjęcie ruin zamku w Krupem, woj. lubelskie
Krupe zamek ruiny zamku województwo lubelskie
Krupe zamek jest atrakcją okolic Chełma w woj. lubelskim

11) Z ruinami zamku w Krupem wiąże się legenda. Ponoć podczas mgły obok murów można spotkać tajemniczą postać – ducha. To skarbnik pilnujący skarbów wciąż ukrytych w zamku.

Krupe – dwór i piramida

12) Obok opisanego wyżej zamku Jan Michał Rej rozpoczął budowę dworu. Dokończył ją po 1783 roku ówczesny właściciel Mikołaj Mrozowicki, podkomorzy królewski i rotmistrz wojsk koronnych.

13) W pobliskiej wsi Krynica jest interesujące grobisko w kształcie piramidy, sprzed 400 lat. > Tu więcej

Krupe zamek – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Rejowiec
> Rejowiec Fabryczny
> Zamość

flaga Czad ciekawostki informacje Afryka państwo kraj Poprzedni post 17 ciekawostek o afrykańskim państwie Czad
najkrótsze dowcipy o teściowej dowcipne zagadki teściowa humor krótkie kawały żarty Następny post Najkrótsze dowcipy o teściowej – śmieszne zagadki