Ruiny zamku. Krupe koło Chełma
Wieś Krupe, woj. lubelskie. Ruiny zamku w Krupem. Historia zamku, ciekawostki. Krupe zamek
Krupe – informacje, ciekawostki, historia
1) Krupe, to wieś w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. Stąd do Krasnegostawu 9 kilometrów, a do Chełma 23 kilometry.
2) W Krupem są ruiny renesansowego zamku, a obok nich w parku stoi dwór z XVIII wieku. Jest tu także kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z początku XX wieku, który początkowo był cerkwią.
3) W 1827 r. w Krupem stało 27 domów, w których mieszkało 137 osób.
Zamek w Krupem
4) Nieduży zamek powstał w 1492 roku dla Jerzego Krupskiego (stąd nazwa wsi) herbu Korczak. Potem właścicielami zamku byli Samuel Zborowski herbu Jastrzębiec i jego potomkowie, Gnoińscy. Zamek miał cztery baszty ozdobione Jastrzębcem (herbem Zborowskich) oraz wieżę bramną z mostem zwodzonym prowadzącym na duży dziedziniec. Był otoczony fosą, a obok były mokradła i stawy.
5) Gdy w 1577 r. Krupe stało się własnością kasztelanica chełmskiego Pawła Orzechowskiego, rozbudował zamek nadając mu wygląd renesansowy.
6) Potem zamek zmieniał właścicieli. Około 1656 r. zniszczyły go wojska szwedzkie, a w 1665 r. pożar strawił część zabudowy i murów zamku. Po roku 1670 gdy właścicielami zostali Reyowie (potomkowie Mikołaja Reja), zamek częściowo odzyskał świetność.
7) Po pożarze w 1794 r. zamek nigdy nie został już odbudowany. Północna część murów została rozebrana w pierwszej połowie XX wieku.
8) W 1962 roku ruiny zakonserwowano i częściowo wzmocniono.
9) W XXI wieku pojawiła się szansa na odnowienie zamku i stojącej w pobliżu Krupego, we wsi Krynica wieży ariańskiej (niżej informacje o niej). Oba obiekty miały się stać wizytówką regionu. Przygotowano projekt odnowienia obiektów i przeprowadzono tzw. konsultacje społeczne. Unia Europejska była gotowa przekazać na ten cel 8,5 mln zł, a kolejnych 1,5 mln (15% inwestycji) miała sfinansować Gmina Krasnystaw. W głosowaniu projekt upadł, gdyż większość radnych nie chciało przekazać funduszy na ten cel. Uznano, że gminy na to nie stać. Ponieważ obiekty niszczeją, obiekt ma zostać ogrodzony.
10) Zamek w Krupem obecnie? Fragmenty ruin przebijają się zza zieleni drzew podczas jazdy samochodem z/do Chełma. Z zamku pozostały: ściany zamku właściwego, fragmenty północnej bastei, zarysy przedzamcza, ślady fosy. To co pozostało, choć zdewastowane, świadczy o dawnej świetności zamku. Rekonstrukcje wizualne zamku otoczonego murami obronnymi, pobudzają wyobraźnię miłośników tego typu budowli. Podobnie jak drzeworyt M. Różańskiego z 1882 r. przedstawiający ruiny zamku w końcu XIX wieku i inne jego XIX-wieczne przedstawienia (litografie i drzeworyty). Wśród ruin co jakiś czas odbywają się imprezy, np. Jarmark Świętojański. Zdarza się, że nowożeńcy urządzają tu sesje fotograficzne. Należy zachowywać się tu ostrożnie, niektóre fragmenty mogą grozić zawaleniem.
11) Z ruinami zamku w Krupem wiąże się legenda. Ponoć podczas mgły obok murów można spotkać tajemniczą postać – ducha. To skarbnik pilnujący skarbów wciąż ukrytych w zamku.
Krupe – dwór i piramida
12) Obok opisanego wyżej zamku Jan Michał Rej rozpoczął budowę dworu. Dokończył ją po 1783 roku ówczesny właściciel Mikołaj Mrozowicki, podkomorzy królewski i rotmistrz wojsk koronnych.
13) W pobliskiej wsi Krynica jest interesujące grobisko w kształcie piramidy, sprzed 400 lat. > Tu więcej
Krupe zamek – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Rejowiec
> Rejowiec Fabryczny
> Zamość