Plener w Kruszwicy, satyra w stodole, kuracjusze
Kruszwica, Ustronie Morskie, Zielona Góra – informacje o rysunku satyrycznym i karykaturze
Rusza satyryczny plener w Kruszwicy
Kruszwica (woj. kujawsko-pomorskie) po raz pierwszy będzie gościć karykaturzystów
Między 31 lipca a 4 sierpnia 2013 r. w Kruszwicy odbędzie się plener satyryczny “Jak rysownicy króla Popiela zjedli”. Przybycie zapowiedzieli: Sławomir Łuczyński, Szczepan Sadurski, Tomasz Wołoszyn, Daniel Strzelczyk i Jarosław Wojtasiński – pomysłodawca i gospodarz tego artystycznego wydarzenia.
Pośród pracowitego spędzania czasu (tworzenie rysunków nawiązujących tematycznie do Kruszwicy) dla uczestników pleneru przewidziano m.in. zwiedzanie Kruszwicy z przewodnikiem, wizytę u burmistrza, rysowanie karykatur mieszkańców Kruszwicy, ognisko z pieczeniem kiełbasek. Satyryczny pobyt podsumuje wernisaż wystawy poplenerowej (3 sierpnia o godz. 17:00 na Wzgórzu Zamkowym, pod Mysią Wieżą lub w razie niepogody – w podziemiach zamku. Satyrycy zatrzymają się w Hoteliku Sportowym przy ul. Poznańskiej.
2013-07-30. Kruszwica
Satyra w Stodole
W Stodole (Ustronie Morskie) po raz piąty prezentowane są rysunki satyryczne i nie tylko
Niezależna galeria na terenie prywatnej posesji przy ul. Wiejskiej 4 w Ustroniu Morskim na początku lipca 2013 otwarła swe podwoje po raz piąty. Wczasowicze i turyści zwabieni satyrycznym plakatem m.in. z informacją, że podczas otwarcia można będzie otrzymać za darmo swoją karykaturę, przybyli w liczbie kilkudziesięciu. Jednak największą atrakcją oczywiście były eksponowane prace – rysunki satyryczne, karykatury, ale też pastele i batiki.
Tematyka jest różnorodna, w tym prace tylko dla dorosłych. Autorami prezentującymi największą liczbę prac, byli obecni podczas wernisażu: Dariusz Pietrzak, Henryk Cebula i Michał Graczyk. Na wystawie, którą można oglądać do końca sierpnia, można też zobaczyć rysunki: Szczepana Sadurskiego, Jarosława Wojtasińskiego, Katarzyny Cebuli, Iwony Rymaszewskiej, Sławomira Łuczyńskiego, Wiesława Zięby, Krzysztofa Krzycha (1956–2013) i Janusza Mrozowskiego.
2013-07-11
Wyniki konkursu: Kurorty i kuracjusze
W Sadurski.com wyniki I Polanickiego Biennale Rysunku Satyrycznego “Kurorty i kuracjusze”
Komisja konkursowa w składzie: Michał Graczyk – przewodniczący komisji; Artur Szejner – dziennikarz, wydawca; Iwona Mokrzanowska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Polanicy-Zdroju Małgorzata Sokołowska – sekretarz komisji – stwierdziła, że na konkurs wpłynęło 67 prac 44 autorów. 11 prac odrzucono ze względu na małą wartość artystyczną lub nieuwzględnienie tematu konkursu. Po obejrzeniu w dniu 3 sierpnia 2013 roku, komisja postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody pieniężne:
I miejsce – Dariusz Pietrzak (Murowana Goślina) – 1000 zł;
II miejsce – Wiesław Zięba (Warszawa) – 700 zł;
III miejsce ex aequo – Tomasz Wołoszyn (Frankfurt nad Odrą) i Maciej Trzepałka (Zabrze) po 250 zł
Dyplomem honorowym i nagrodami rzeczowymi wyróżniono następujących autorów: Dariusz Panas (Bydgoszcz), Sławomir Łuczyński (Pabianice), Peter Herla (Kaiserslautern), Magdalena Wosik (Smolec) i Mirosław Hajnos (Mirocin Dolny).
2013-08-05
IV Manufaktura Satyry rozstrzygnięta
Ogólnopolski konkurs rysunku satyrycznego wygrał Sławomir Łuczyński. Oto pełna lista laureatów
Tematem tegorocznej edycji IV Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “Manufaktura Satyry” była: “Wielokulturowość. Współistnienia wielu kultur, wyznań, języków, narodowości”. Podobnie jak w latach ubiegłych, temat nawiązywał do niezwykłej historii miasta Żyrardowa. Nie było by przecież pod koniec XIX wieku ani największej w Europie fabryki lniarskiej, ani niezwykłej osady fabrycznej, która dała początek miastu, gdyby nie trud i praca przybyszów z całej niemal Europy. W Żyrardowie obok Polaków żyli Niemcy, Czesi, Żydzi, Rosjanie, Anglicy, Szkoci, Austriacy, Francuzi, Szwajcarzy, Włosi tworząc swoisty tygiel narodów, językową wieżę Babel. Choć od tamtych czasów minęło ponad sto lat i na ulicach nie słychać obcych słów, to pamięć o tamtych czasach pozostała w nazwach ulic, budynków, czy choćby w nazwie samego miasta.
Na tegoroczny konkurs 29. autorów nadesłało 58 prac. 3 lipca 2013 r. w Żyrardowie, w Galerii Resursa odbyło się posiedzenie jury konkursu, w składzie: Jacek Frankowski (honorowy Prezes SPAK, przewodniczący jury), Jarosław Szafaryn (Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Miasta Żyrardowa), Zbigniew Kołaczek (kurator artystyczny Galerii Resursa, członek SPAK, Magdalena Grochowska (Wydział Promocji i Kultury Miasta Żyrardowa).
Nagrody:
I Miejsce: Sławomir Łuczyński, Pabianice
II Miejsce: Krzysztof Grzondziel, Mysłowice
III Miejsce: Katarzyna Stanny, Warszawa
Wyróżnienia honorowe:
1) Henryk Cebula, Przeworsk
2) Waldemar Rukść, Olecko
3) Marek Gliwa, Jarosław
Nagrody pozaregulaminowe:
Nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa: Andrzej Pijet, Montreal (Kanada)
Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Zbigniew Piszczako, Olsztyn
Wyróżnienie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Paweł Stańczyk, Jawor
Nagroda Galerii Resursa: Jacek Frąckiewicz, Widawa (nagrodą jest wystawa indywidualna w Galerii ,,Resursa” w Żyrardowie).
Wernisaż wystawy pokonkursowej zaplanowany jest na drugą sobotę września w żyrardowskiej Galerii Resursa. Portal Sadurski.com zaprasza już teraz.
2013-07-18
Media społecznościowe – laureaci
Podjemy listę laureatów XV. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny w Zielonej Górze
Jury konkursowe podjęło decyzję o podziale nagród w XV. Otwartym Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczny “Media społecznościowe”. Oto lista laureatów:
Grand Prix – Jerzy Głuszek (Polska)
I nagroda – Jerzy Fedro (Polska)
II nagroda – Saeed Sadeghi (Iran)
III nagroda – Reyhane Karimian (Iran)
Nagrody przyznane przez sponsorów:
Nagroda Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie – Czesław Przęzak (Polska)
Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w Warszawie – Luc Vernimmen (Belgia)
Nagroda Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze – Lubomir Lichý (Czechy)
Nagroda Elektrociepłowni “Zielona Góra” S.A. – Mirosław Hajnos (Polska)
Nagroda Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. – David Evžen (Czechy)
Nagroda Zielonogórskiego Ośrodka Kultury – Konstantin Kazanchev (Ukraina)
Nagroda Regionalnego Centrum Animacji Kultury – Maciej Trzepałka (Polska)
Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze – Henryk Cebula (Polska)
2013-07-15
Wystawa Frąckiewicza w Sieradzu
16 lipca 2013 r. – otwarcie ekspozycji prac Jacka Frąckiewicza
16 lipce o godz. 18.00 w Centrum Informacji Kulturalnej (Sieradz, Rynek 18) zostanie otwarta wystawa “Wariacje Open Hair”, autorstwa Jacka Frąckiewicza. Jest to kolejna wystawa z cyklu “Jeden autor. 10 prac w 10 dni”. Zapraszamy.
2013-07-15
Kruszwica i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com