Księgarnie internetowe. Jaki to biznes?
W dobie obecnej cyfryzacji nowe technologie są nie tylko alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań, ale niekiedy je wypierają. Księgarnie internetowe, to doskonały pomysł na własną działalność gospodarczą. Co powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem takiej działalności?
Założenie księgarni internetowej
Zacznijmy od kosztów, które są głównym czynnikiem, jakim kierujemy się w związku z planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej. Dobra wiadomość: koszty w przypadku księgarni online będą zdecydowanie niższe niż wtedy, gdybyśmy zdecydowali się na tradycyjny sklep stacjonarny. Tym, co wpływa realnie na niskie koszty jest brak kosztów związanych z wynajmowaniem lokalu.
Opłaty za wynajem lokali, które są umiejscowione w infrastrukturze miejskiej w najlepszych punktach, mogą być bardzo drogie. Poza tym należy wziąć pod uwagę, że biznes prowadzony tylko i wyłącznie z pozycji sklepu stacjonarnego, ogranicza nam liczbę potencjalnych klientów. Strona internetowa plus wygodne aplikacje na telefon, w przypadku księgarni internetowej dają właścicielowi dostęp do (jak to się mówi) nieograniczonej liczby klientów.
Jeśli martwimy się, czy mamy wystarczająco dużo powierzchni w domu, aby przekształcić jedno z pomieszczeń na magazyn, powinniśmy w biznes wejść ostrożnie i stopniowo zwiększać asortyment. Takie rozwiązanie jest korzystne także z innej przyczyny. Mamy szansę poznać preferencje klientów. Ocenić, które towary i produkty sprzedają się najlepiej, a z którymi lepiej dać sobie spokój i ograniczyć ich promowanie.
Ponadto w wirtualnej księgarni książki objęte są licznymi promocjami i rabatami. Wiąże się to z wyżej wspomnianym brakiem opłat za lokal. Idąc dalej – może się okazać, że niższa cena książek i produktów przekłada się na większe zainteresowanie i ruch sprzedażowy. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że taki obrót spraw jest korzystny i kumuluje nasz dochód, zwiększając go z miesiąca na miesiąc.
Księgarnia internetowa – czy to dobry biznes?
Biznes związany z prowadzeniem księgarni w Internecie nie jest skomplikowany. Po dokonaniu formalności możemy zamówić pierwszą partię towaru. Ale wcześniej należy zadbać o uruchomienie strony internetowej. Najprostszym sposobem jest kupienie gotowej platformy. Na rynku związanym z e-commerce istnieje ich dużo.
Dodatkowym atutem zakupu takiej opcji jest to, że nie musimy martwić się o wprowadzenie zmian czy innowacji w związku z działaniem takiej platformy. Mamy też dostęp do statystyk. Opłaty zaczynają się poniżej 100 złotych za miesiąc korzystania. Wiadomo, im cena za usługę wyższa, tym lepsza jakość usług, więc nie ma się co czarować, że za 50 złotych dostaniemy luksusową usługę. Jednak, miejmy na uwadze, że na początek taka platforma w zupełności wystarczy.
Brak opłat za lokal, tania domena, do tego zwolnienie z ZUS przez pierwsze dwa lata działalności (osoby nie prowadzące wcześniej działalności) sprawią, że nasz biznes może nabrać rumieńców, a my sami będziemy zadowoleni z przychodów. Po warunkiem, że zabierzemy się do tego z sercem i poświęcimy dużo czasu, żeby swój biznes rozkręcić. Tak zaczynali najlepsi.
Sprzedaż w sieci wyparła księgarnie tradycyjne?
Sprzedaż tradycyjna ciągle jest na topie. Duże przedsiębiorstwa i spółki mają się nieźle. Ich powodzenie związane jest z wieloletnią obecnością na rynku oraz łączeniem usług stacjonarnych z internetowymi. Giganci na rynku dysponują zespołem własnych informatyków, dlatego ich platformy są indywidualizowane i wręcz idealnej jakości. Jednak porównywanie się do gigantów, zwłaszcza na samym starcie, może nas tylko zniechęcić do założenia biznesu. Popyt na tego typu sklepy rośnie. Nie będzie też inaczej w przyszłości, ponieważ biznes pod szyldem e-commerce jest jak najlepiej rokującym i przyszłościowym biznesem.
Zakup, płatność i dostawa
Niektóre księgarnie wymagają rejestracji podczas dokonywania zakupów. Wiąże się to z newsletterem, zbieraniu danych o klientach, głównie jeśli chodzi o zainteresowania, tak aby w odpowiednim czasie podesłać atrakcyjną ofertę. Warto z tej opcji skorzystać, jeśli jesteśmy klientami, bo to szansa na niższe ceny.
Płatności można dokonywać przez stronę księgarni, która przełączy nas do serwisu transakcyjnego. Tutaj zapłacimy za towar. Inną opcją może być uregulowanie płatności przy odbiorze. Jednak pierwszy sposób jest zdecydowanie wygodniejszy, zarówno dla klienta, kuriera czy właściciela księgarni. Poza tym, jeżeli mamy zamiar odebrać paczkę w paczkomacie, lepiej jest zapłacić z góry. Przesyłki realizuje też Poczta Polska, ale jest na tyle mało konkurencyjna, że z jej usług jeśli chodzi o dostawy ze sklepów online, korzystają głównie osoby starsze. Niektórzy wybierają “Paczkę w Ruchu” czyli odbiór w punkcie sprzedaży Ruch, a przesyłka trafia do klientów na ogół od 1 do maksimum 3 dni roboczych.
A może księgarnia specjalistyczna?
To, co jest obecnie na topie, to wszelkiego rodzaju poradniki z różnych dziedzin, a także tzw. pseudo-poradniki, napisane (podobno) przez celebrytów znanych z pierwszych stron gazet. Tymczasem księgarnie specjalistyczne, niszowe, to dosyć ryzykowny biznes. Trzeba umieć dotrzeć do odpowiedniego środowiska i pokazać się z jak najlepszej strony. Na pewno pomaga fakt, gdy masz wykształcenie i zbieżne z tematyką sklepu.
Podręczniki używane przez studentów prawa i medycyny są jednymi z najdroższych. W księgarni online cena może aż tak nie powalać z nóg. Aby przygotować się do egzaminu z geriatrii, i tym samym starać się o specjalizację, trzeba kupić komplet książek (2 lub 3) na kwotę około 500-600 złotych. Brzmi obiecująco, ale trzeba pamiętać o istniejącej już konkurencji, nawet jeśli księgarń specjalistycznych zbliżonych do niszy, którą chcesz zapełnić, jest niewiele.
Znane księgarnie internetowe i asortyment
Do najbardziej znanych księgarń internetowych w Polsce należą m.in. Bonito, Livro, Aros, Nieprzeczytane, Tania książka. Oczywistymi gigantami, których działalność jest oparta na modelu łączącym stacjonarne punkty i sklepy online jest Empik i Świat Książki.
Wiele polskich księgarń ma w asortymencie także artykuły piśmiennicze, dekoracyjne, drobne tekstylia, akcesoria malarskie, okazjonalne upominki, ramki na zdjęcia, albumy, kubki, breloki, maskotki, kalendarze, zaproszenia na przyjęcia okolicznościowe, kartki gratulacyjne, karty podarunkowe, wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne do szkoły, począwszy od plecaka, po ćwiczenia do religii.
Najpopularniejsze i największe księgarnie internetowe zagraniczne, to: Bookdepository, Abebooks, Bookshop. Pierwsza z nich ma w sprzedaży aż 19 milionów książek. Co ciekawe, możemy tam również natrafić na książki w języku polskim. Przedsiębiorstwo dba, aby w asortymencie znajdowały się pozycje w wielu językach świata. Taka strategia wydaje się być opłacalna, jeśli przyjrzymy się z jakim sukcesem Bookdepository rozwijają swoją działalność.
Księgarnie internetowe: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o książkach
> Księga Rekordów Guinnessa
> Ciekawostki o sklepach internetowych