atrakcje Kudowy-Zdroju woj. dolnośląskie uzdrowisko

Kudowa-Zdrój – ciekawostki i atrakcje uzdrowiska

Czas czytania:2 minut/y, 35 sekund/y

Z czego słynie Kudowa-Zdrój ciekawostki i fakty o Kudowie-Zdroju

Kudowa-Zdrój

1) Kudowa-Zdrój, to 10-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. To miejscowość uzdrowiskowa, leżąca nad potokiem Bystra. Wiemy, że miejscowość istniała w 1354 roku, a w 1945 roku uzyskała prawa miejskie.

2) Do granicy z Czechami z Kudowy-Zdroju jest 25 kilometrów, drogą nr 8. Przejście graniczne nazywa się Kudowa Słone-Náchod.

Teatr Zdrojowy Kudowa-Zdrój ciekawostki atrakcje
Teatr Zdrojowy. Stojąc tyłem do niego, widzimy Park Zdrojowy

Kudowa-Zdrój jako uzdrowisko

3) Park Zdrojowy (Centralny) ma 13 ha powierzchni i znajduje się w centrum uzdrowiska. Na terenie parku stoją najważniejsze budynki uzdrowiskowe. Został założony 1787 r. przez barona von Stillfrieda u podnóża Góry Parkowej w miejscu, gdzie wypływała woda ze źródeł mineralnych. Już wtedy, od 1772 r. stał tu dom gościnny Zameczek, obecnie będący sanatorium.

sanatorium Zameczek w Kudowie-Zdroju
Sanatorium Zameczek w Parku Zdrojowym. Kudowa-Zdrój ciekawostki

4) Później powstały Dom Zdrojowy (obecnie Sanatorium Polonia), Pijalnia Wód i kolejne budynki.

5) Półkolisty budynek o charakterze barokowym i secesyjnym czyli Pijalnię Wód, zbudowano na początku XX wieku.

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju

6) Główną atrakcją turystyczną Kudowy-Zdroju jest Kaplica Czaszek. Znajduje się w dzielnicy Czermna, przy ul. T.Kościuszki 54. Zbudowano ją w latach 1776-1784. Blisko kościoła wygrzebano wtedy z ziemi czaszki i kości tysięcy zmarłych podczas wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej oraz ofiar epidemii cholery. Szczątki oczyszczono i umieszczono w specjalnie wybudowanej kaplicy – ossuarium.

dzwonnica przy Kaplicy Czaszek w Kudowie Zdroju
Dzwonnica kościelna przy Kaplicy Czaszek w Kudowie Zdroju

7) Barokowa, murowana kaplica stoi między kościołem a dzwonnicą. Jest w niej blisko 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości, a w krypcie pod kaplicą jest ich 8-10 razy więcej.

8) Kaplica Czaszek jest jednym z trzech takich miejsc w Europie.

Kaplica Czaszek Kudowa-Zdrój ciekawostki atrakcje turystyczne
Kudowa-Zdrój ciekawostki: Kaplica Czaszek

Kudowa-Zdrój atrakcje i ciekawe miejsca

9) W dzielnicy Czermna można oglądać szopkę, powstałą w latach 1904-1924. Jest tu blisko ćwierć tysiąca ruchomych figurek, wykonanych z drewna lipowego. Adres: ul. Kościuszki 101.

10) W Kudowie-Zdroju stoi kościół św. Katarzyny. Został zbudowany w 1679 roku, a potem przebudowany w XIX wieku.

11) W Parku Zdrojowym jest hala spacerowa o długości 40 metrów. To replika hali powstałej w latach 1853-1854, którą wybudowano obok budynku Pijalni.

12) W Kudowie-Zdroju jest Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego (ul. Pstrążna 14). To muzeum-skansen powstało w 1984 roku. Zgromadzono tu kilkanaście zabytkowych obiektów drewnianych, min. chałupy i wiatrak koźlak.

13) Po Kudowie-Zdroju w okresie wakacyjnym można przejechać się małym pojazdem turystycznym. W mieście jest aquapark i park linowy. Dzieci zainteresuje muzeum zabawek, działające od 2002 roku.

Pijalnia Wód Kudowa-Zdrój ciekawostki atrakcje
Pijalnia Wód w Parku Zdrojowym. Kudowa-Zdrój ciekawostki

Kudowa-Zdrój ciekawostki

14) W Kudowie-Zdroju są obiekty przeznaczone na koncerty i występy. Teatr Pod Blachą, stojący obok Teatr Zdrojowy, a także muszla koncertowa w Parku Zdrojowym.

15) Góra Parkowa ma 477 m n.p.m. i jest jednym ze wzniesień Gór Stołowych. Położona jest w Kudowie-Zdroju, blisko Parku Zdrojowego. Na szczycie od lat 70. XX wieku stoi maszt radiowo-telewizyjny. Ze szczytu góry rozpościera się widok na miasto i okolice.

Kudowa-Zdrój ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Busko-Zdrój
> Krynica-Zdrój
> Karpacz

nowe gry online ciekawostki Poprzedni post Nowe gry online
wydarzenia sportowe ciekawostki Następny post Najbardziej oczekiwane wydarzenia sportowe 2023 roku