21 ciekawostek o Kutnie
Z czego słynie Kutno ciekawostki i najważniejsze informacje o Kutnie. Historia Kutna, zabytki, ciekawe miejsca które warto poznać
Kutno – informacje
1) Kutno, to ok. 50-tysięczne miasto w województwie łódzkim, nad rzeką Ochnią. Jest tu siedziba powiatu kutnowskiego oraz wiejskiej gminy Kutno.
2) Kutno leży na pograniczu czterech krain historycznych: Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza i Ziemi łęczyckiej.
3) Miasto nie jest podzielone na dzielnice czy osiedla. Jest tu 16 obszarów: Azory, Batorego, Centrum, Dybów, Grunwald, Józefów, Kościuszków, Łąkoszyn, Łęczycka, Majdany, Piaski, Rejtana, Sklęczki, Tarnowskiego, Warszawskie Przedmieście i Wenecja.
4) Historycznym centrum Kutna jest Stary Rynek (plac Piłsudskiego) i Rynek Zduński (Plac Wolności). Obecna zabudowa Nowego Rynku i ul. Królewskiej powstała w I połowie XIX w.
Kutno ciekawostki z historii
5) Miejscowość prawdopodobnie istniała w połowie XII wieku. Prawa miejskie Kutno uzyskało w 1386 roku. Było prywatnym miastem szlacheckim. Nazwa Kutno po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie z 1301 roku.
6) W 1753 wielki pożar doszczętnie spalił Kutno.
7) Po tym, gdy w 1775 r. Andrzej Zamoyski sprzedał Kutno Stanisławowi Gadomskiemu – wojewodzie łęczyckiemu, miasto stało się jednym z największych ośrodków środkowej Polski.
8) W dniach 15–16 listopada 1914 miała miejsce bitwa pod Kutnem. Po zwycięstwie nad wojskami rosyjskimi, otworzyła Niemcom drogę do Warszawy.
9) Podczas II wojny światowej Niemcy stworzyli w Kutnie getto. Po wysadzeniu w powietrze XVIII-wiecznej synagogi, wszystkich Żydów wywieziono do obozu zagłady w Chełmnie.
10) Podczas okupacji Niemcy zmienili nazwę placu Marszałka Józefa Piłsudskiego na Adolf Hitler-Platz. W PRL-u plac nazywał się Placem 19 stycznia (tego dnia w 1945 r. Kutno wyzwoliła Armia Czerwona).
Kutno – zabytki i atrakcje
11) W latach 1842-1845 wzniesiono w Kutnie neoklasycystyczny gmach ratusza. Zegar zamontowano na wieży w 1871 roku. Stał przy rynku, obecnie placu Piłsudskiego 20. Od 1981 r. jest w nim siedziba Muzeum Regionalnego, w którym można tu poznać dzieje miasta.
12) Jeden z najstarszych gmachów Kutna jest pałac pocztowy (podróżny), od 1853 r. zwany także Pałacem Saskim. Został wybudowany na polecenie króla Zygmunta Augusta III w stylu saskiego baroku i ma konstrukcję szachulcową, w całości pokrytą tynkiem. Stanął na trasie nowego traktu pocztowego, między Dreznem a Warszawą (przez Wrocław i Poznań). Służył do noclegów i wypoczynku. Jego budowę ukończono w 1750 roku, a król i królowa przybyli na otwarcie w dniu 24 kwietnia 1750. Po śmierci króla pałac stał się własnością ówczesnych właścicieli Kutna. 11 grudnia 1812 zatrzymał się tu cesarz Napoleon Bonaparte, podczas ucieczki po klęsce jego wojsk w Rosji. Potem budynek miał wielu różnych właścicieli i ulegał przebudowom. Przed II wojną światową uznano go zabytkiem. Pałac stoi przy pl. Józefa Piłsudskiego 19 / Narutowicza 2.
13) W 1840 r. zbudowano kaplicę grobową Mniewskich, dawnych właścicieli Kutna. Znajduje się w parku im. Wiosny Ludów. Obecnie mieści się w niej Muzeum Bitwy nad Bzurą.
14) Kościół Świętego Wawrzyńca (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 4), to neogotycka świątynia zbudowana w latach 1883-1886. Jest najwyższym kościołem w Kutnie. Wcześniej w tym miejscu stał XV-wieczny kościół (spłonął w 1476 r.), a jeszcze wcześniej drewniana świątynia prawdopodobnie zbudowana w XIII wieku.
15) Neogotycki Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika zbudowano w latach 1909-1911.
16) W centrum miasta, blisko kościoła św. Wawrzyńca stoi “Dom Dochodowy” Straży Ogniowej. Ten budynek w stylu eklektycznym stał od 1900 r. (odbywały się w mim koncerty, przedstawienia i odczyty), a oficjalnie został otwarty w 1908 roku. W styczniu 1904 wygłosił tu odczyt Henryk Sienkiewicz. W 2012 r. gmach przebył remont, obecnie mieści się w nim Centrum Teatru, Muzyki i Tańca.
17) Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego stanął obok Urzędu Miasta w 2008 roku. Przez pomyłkę szablę umieszczono mu z prawej strony, co sugeruje że był osobą leworęczną.
Kutno ciekawostki
18) Co dwa lata w Kutnie organizowany jest Festiwal Kultury Żydowskiej im. Szaloma Asza. To światowej sławy pisarz, który w 1800 r. urodził się w Kutnie.
19) Najstarszym i największym (17,1 ha powierzchni) parkiem w Kutnie jest park miejski im. Wiosny Ludów. Powstał w II połowie XVIII wieku.
20) Stadion Miejski im. Henryka Reymana (ul. Kościuszki 26), to stadion piłkarski oraz lekkoatletyczny. Jest tu 3500 miejsc siedzących i gra tu drużyna piłkarska Miejskiego Klubu Sportowego “Kutno“.
21) W Kutnie, między ulicami Narutowicza i Mickiewicza jest ulica Stanisława Barei (1929-1987). To znany reżyser filmów komediowych, m.in. komedii „Miś” i serialu „Alternatywy 4”. Uroczystego otwarcia ulicy dokonał Stanisław Tym (grał m.in. w „Misiu”). Powiedział:
– Był to ktoś naprawdę wyjątkowy, wybitny, nadzwyczajny i naprawdę tępiony przez ustrój komunistyczny. (…) To był okropny system i na jego temat Staszek zabierał głos w formie komedii filmowej.
Kutno ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com