róża kwiaty jadalne ciekawostki

Kwiaty jadalne i trujące

Czas czytania:1 minut/y, 55 sekund/y

Wiele pań kochających kwiaty pewnie oburzy się na tą wiadomość, ale spróbujmy: kwiatki można nie tylko wąchać, ale i jeść.

Jak smakują? Hm, czy można opisać smak kwiatu? Najlepiej, jeśli każda ciekawa sama spróbuje. Ale wcześniej niech przeczyta całość tego tekstu. Z prostej przyczyny: kwiaty są jak grzyby. Są jadalne i trujące.

Kwiaty jadalne

Najpierw lista kwiatów, które (jak wieść niesie) na pewno można zjeść: stokrotka, róża, begonia, fiołek, bratek, chaber, aksamitka, koniczyna, pelargonia, piwonia, liliowiec, lipa, lucerna, magnolia, mak, kwiaty cukinii, mniszek lekarski, nagietek lekarski, wiesiołek, wrzos, nasturcja, lawenda, dziewanna, dziurawiec, frezja, hibiskus, grusza, malwa, ogórecznik, pigwa, podbiał, rumianek, storczyk, szałwia. Dodajmy do tego kwiaty czarnego bzu, pamiętając jednak, że tylko po obróbce termicznej, a jego gałązki są trujące.

Teraz ważna informacja: kwiaty są niskokaloryczne i zawierają dużo witamin oraz innych składników.

stokrotka kwiaty jadalne ciekawostki
Delikatny kwiatek – stokrotka, to też kwiat jadalny

Kwiaty jadalne – jak zbierać i suszyć

Aby mieć pewność, najlepiej wyhodować kwiaty w swoim ogródku lub w doniczce. Wtedy wiadomo, że nie były pryskane i nawożone. Jeśli zbierać kwiaty, to na pewno nie te, które rosną przy drodze po której jeżdżą samochody. Mogą być zanieczyszczone (nawet jeśli umyjesz je potem w wodzie). Na pewno po zebraniu nie powinno się wkładać kwiatów do woreczka foliowego, lecz do lnianego, aby kwiat “oddychał”, a nie dusił się. Po wymyciu bieżącą wodą kwiaty są gotowe, aby dodać je do potraw.

Można jeść świeże kwiaty, można też jeść suszone. I najlepiej zrobić to samemu. Po zerwaniu należy ułożyć je na lnianej ściereczce, a potem pozostawić do ususzenia w ciepłym miejscu, mającym dostęp do powietrza. Gdy kwiaty są zasuszone, należy je przechowywać w papierowej lub lnianej torebce.

Do jakich potraw dodawać kwiaty? Najlepiej wyszukać stosowne informacje w sprawdzonych miejscach. Ale mamy kilka podpowiedzi: kwiatami zdobi się torty, ciasta, różne potrawy, także drinki. A skoro się zdobi – można też je zjeść.

Kwiaty trujące

Zanim wymienimy ich listę – pamiętaj, że wszystko należy jeść w rozsądnych ilościach. I że każdy organizm może różnie reagować na różne produkty. U niektórych osób może wystąpić uczulenie.

A teraz kwiaty, których na pewno nie można jeść, gdyż w przypadku spożycia mają negatywny wpływ na zdrowie: irys, hortensja, hiacynt, żonkil, narcyz, konwalia, zawilec, kaczeniec, azalia, barwinek, groszek pachnący, oleander, ostróżka, powojnik, lobelia.

Kwiaty jadalne i trujące: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Niebieska truskawka
> Lawenda
> Mięta

Australia Oceania ciekawostki informacje państwa miasta Poprzedni post Australia i Oceania – informacje, ciekawostki
Twierdza Modlin Nowy Dwór Mazowiecki ciekawostki Następny post Nowy Dwór Mazowiecki – 26 ciekawostek