latarnie morskie ciekawostki latarnia morska

Ciekawostki o latarniach morskich

Czas czytania:4 minut/y, 25 sekund/y

Latarnie morskie ciekawostki i najważniejsze informacje

Latarnie morskie ciekawostki z historii

Gdy nie było latarni morskich, w ogóle żadnego systemu sygnalizacji, do tego narzędzi nawigacyjnych – statki narażone były na roztrzaskanie o skały i ugrzęźnięcie na mieliznach. Początkowo po prostu rozpalano na brzegu (najczęściej na wzniesieniu) ogniska, aby światło widoczne było z daleka przez marynarzy. Po jakimś czasie stwierdzono, że sygnał świetlny będzie widoczny z dalszej odległości, gdy zostanie umieszczony wyżej. Budowano więc specjalne podesty, światło umieszczano na drewnianych żurawiach.

Już w starożytności zaczęto budować specjalne budowle, w których umieszczano światło kierowane w stronę morza. Z przekazów pisemnych wiemy o kolumnach, na których rozpalano ogień w 400 r. p.n.e.

Najwyższą latarnią morską była ta wybudowana w Faros, na małej wyspie na Morzu Śródziemnym, przed egipskim portem Aleksandria. Miała aż 120 metrów wysokości, była najwyższą budowlą na świecie. Była uznawana za jeden z siedmiu starożytnych cudów świata. Pewnie dlatego wiemy o niej sporo.

Została zbudowana około 280-279 p.n.e. na podstawie planów architekta Sostratosa, na polecenie Ptolemeusza I, a budowę zakończono już za rządów jego syna Ptolemeusza II. Był na niej 7-metrowy posąg boga mórz, Posejdona. Światło, które na niej zapalano, było widoczne na odległość niemal 30 mil morskich. Ponieważ została zbudowana na terenach sejsmicznych, została zniszczona przez trzęsienie ziemi i obecnie nie istnieje.

latarnie morskie ciekawostki latarnia morska
Każda latarnia ma inny wygląd

Definicja

Latarnia morska, to znak nawigacyjny w postaci wieży umieszczonej na brzegu lub w wodzie (tzw. latarniowiec). Są też latarnie dające sygnały radiowe (radiolatarnie), a w czasie mgły niektóre latarnie wysyłają znaki dźwiękowe. Choć funkcjonuje nazwa “latarnia morska”, takie latarnie występują też przy brzegach zbiorników wodnych (np. jezior), po których pływają statki.

Kiedyś latarnie obsługiwali latarnicy (mieszkali w latarniach morskich lub w budynku obok). Obecnie działanie latarni morskich w dużej mierze jest zautomatyzowane.

latarnie morskie ciekawostki latarnia morska
Latarnia – nieodłączny element krajobrazu nadmorskiego

Latarnie morskie ciekawostki

– Najwyższa n świecie latarnia morska Jeddah Light ma 133 metry, jest w Arabii Saudyjskiej i wybudowano ją w 1990 roku. Stoi u wejścia do portu w Jeddah, a jej światło widać z odległości 25 mil morskich. Przy okazji pełni też rolę wieży kontrolnej ruchu lotniczego.
– W XIX i XX wieku na brzegach Wielkich Jezior (USA) wybudowano duży zespół latarni. Obecnie to zabytki, ale część z nich jest wykorzystywana do dziś.
– Pierwsze latarnie morskie w Europie budowali Rzymianie w I w. p.n.e. Powstały w okolicach angielskiego Dover i na północnym wybrzeżu Francji.
– Oprócz wspomnianej na początku starożytnej latarni morskiej w Faros, znaną latarnią była Wieża Herkulesa czyli Latarnia z Brigantium. Ta budowla z początku II wieku naszej ery stała u wejścia do rzymskiego portu Brigantium i miała ok. 35 metrów wysokości. Inspiracja do jej wybudowania była latarnia w Faros. Latarnia była później przebudowywana, istnieje do dziś i ma 56 m. wysokości. Jest jednym z najbardziej znanych zabytków Hiszpanii i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

latarnie morskie ciekawostki latarnia morska
Blask latarni marynarze widzą z daleka

Latarnie morskie w Polsce

– Pierwsze wzmianki pisemne o rozpalaniu ognia na brzegu pochodzą z 1070 roku. Były to tzw Garnki Wulkana.
– W Polsce działa 15 latarni morskich.
– Najmniejszą latarnią morską w Polsce jest 13,5 metrowa latarnia w Jastarni.
– Najwyższą latarnią jest ta w Świnoujściu (64,8 m. wysokości). Jest piętnastą pod względem wysokości latarnią morską na świecie.
– Pierwsza latarnia morska w Kołobrzegu powstała już w 1666 r., na terenie fortu obronnego.
– W latarni morskiej Rozewie znajduje się Muzeum Latarnictwa.
– Dwie kilkumetrowej wysokości polskie latarnie są też na terenie polskich stacji polarnych. To latarnia Arctowski (1978) na Antarktydzie i latarni Hournsung (2006) na Spitsbergenie.
– W Polsce istnieją 3 nieczynne latarnie: Rozewie, Góra Szwedów i Nowy Port.

latarnie morskie ciekawostki latarnia morska
Niektóre są malowniczo położone. Latarnie morskie ciekawostki

Latarnia morska w Czołpinie

Prawdopodobnie najładniej położoną latarnią w Polsce jest latarnia na terenie Sławińskiego Parku Narodowego, w miejscowości Czołpino. Stoi na terenie ruchomych wydm, na wzniesieniu Baranki. Ma 25,2 metrów wysokości i jest oddalona o ponad kilometr od brzegu Bałtyku. Jej soczewka (soczewka Frenslera) powstała w 1926 r. we Francji ma 1,8 metra średnicy wewnętrznej i 2,75 m. wysokości. Światło z tej latarni widać z odległości 22 mil morskich (39 kilometrów). Została oddana do użytku w 1875 roku. Wcześniej znajdowała się na terenie wojskowym, a od 1994 r. można ją zwiedzać. Po zaparkowaniu samochodu na parkingu, trzeba się przejść 1,5 kilometra po piasku.

latarnie morskie ciekawostki latarnia morska
Latarnia i domek latarnika

Wybrane latarnie morskie na świecie

– Recalada a Bahia Blanca Light (Argentyna, 67 m. wysokości).
– Cape Hatteras Light (USA, 61 m.).
– Nosy Alañaña Light (Madagaskar, 60 m.).
– Cape Vickham Light (Australia, 48 m.).
– Lie Vierge Lighthouse (Francja, 82,5 m.).
– Lighthouse of Genoa (Włochy, 76 m.).
– Gattevill Lighthouse (Francja, 75 m.).
– Lesnoy Mole Rear Range Light (Rosja, 73 m.).
– Starozhenskiy Lingh (Rosja, 71 m.).
– Punta Penna Linghthouse (Włochy, 70 m.).
– Osinovetsky Light (Rosja, 70 m.).
– Vittoria Lighthouse (Włochy, 68 m.).
– Cordouan Lighthouse (Francja, 68 m.).
– Planier Light (Francja, 66 m.).
– Campen Lighthouse (Niemcy, 65 m.).
– Phare d’Eckmühl Light (Niemcy, 65 m.).
– Mulan Tou Light (Hainan Light) (Chiny, 72 m.).
– Baishamen Lighthouse (Chiny, 72 m.).

Latarnie morskie ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Statua Wolności, Nowy Jork
> Dowcipy na wakacje

telefon stacjonarny Poprzedni post Telefon stacjonarny – czy ktoś jeszcze z niego korzysta?
Spitsbergen ciekawostki Svalbard Norwegia Następny post Wesoły Wieżowiec na Spitsbergenie