Lawenda uspokaja i leczy

lawenda ciekawostki o lawendzie kwiaty

Już sam widok przepięknych lawendowych pól Prowansji przywołuje myśli pełne spokoju. Lawenda to piękna roślina, kojarzona głównie ze swoimi walorami zapachowymi

Niewielu jednak wie, że ma ona szerokie właściwości lecznicze. Kryją się one głównie w jej niewielkich fioletowych kwiatkach. Zawierają olejki eteryczne bogate w l-linalol, terpineol, garbniki, kumaryny, triterpeny, barwniki antocyjanowe, fitosterole oraz sole mineralne.

Nie tylko zapach

To, że zapach lawendy działa kojąco na układ nerwowy, zmniejsza niepokój i ułatwia zasypianie, jest dla nas niemal oczywiste. Natomiast, zbawienny wpływ lawendy na układ pokarmowy, nie jest już tak powszechnie znany. A szkoda, bo napary z kwiatów lawendy są bardzo skutecznym i bezpiecznym środkiem, który można stosować także u dzieci i osób starszych. Pomaga on przy zaburzeniach trawienia i słabym apetycie.

Lawenda ma łagodnie działanie rozkurczowe, co przynosi wymierne rezultaty przy wzdęciach, bólach brzucha czy kolkach jelitowych, zwłaszcza u dzieci. Działa on również przeciwbiegunkowo. Ponadto napar z kwiatów lawendy jest delikatny w smaku, a jego picie to prawdziwa przyjemność dla naszych kubków smakowych.

Dlaczego kochamy lawendę

Z kwiatów lawendy destylowany jest również olejek eteryczny, znany ze swych bakteriobójczych i przeciwzapalnych właściwości. Olejkiem rozcieńczonym w wodzie można płukać gardło oraz jamę ustną przy zapaleniu dziąseł. Jest doskonały do inhalacji przy nieżytach nosa, krtani i oskrzeli. Ma on też zbawienne działanie na skórę. Pomaga zwalczyć bakterie, również te ropotwórcze, dzięki czemu sprzyja gojeniu się ran. Jest doskonałym naturalnym środkiem do walki z trądzikiem. Od wieków znane jest też odmładzające działanie kwiatów lawendy.

Lawendowy napar, to skuteczny i łagodny odmładzający, przeciwzapalny i przeciwalergiczny tonik do twarzy. Był on stosowany już kilkaset lat temu na dworach królewskich, jako środek odmładzający, ujędrniający i upiększający skórę.

Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości lawendy, wcale nie musisz jechać do odległej Prowansji. Suszone kwiaty lawendy i olejek lawendowy kupisz w niemal każdej aptece i zielarni.

Ciekawostki o lawendzie: Sadurski.com

Zobacz też:
> Mięta
> Aloes
> Wasabi – chrzan japoński