Le Corbusier – rewolucjonista architektury

Le Corbusier ciekawostki 1964 architekt

Fascynująca historia słynnego artysty i architekta. Ciekawostki o le Corbusier

Historia o tym, jak pasja wpływa na życie

Kiedy nastał rok 1887, nikt się nie spodziewał, że będzie on dla świata zapowiedzią przełomu. W La Chaux-de-Fonds, w Szwajcarii, 6 października na świecie zjawia się chłopiec, Charles-Édouard Jeanneret-Gris, który w przyszłości będzie mieć ogromny wpływ na kulturę, nie tylko w swoim kraju, ale i na arenie międzynarodowej.

Początkowo miał pójść w ślady swego ojca, szanowanego zegarmistrza, Georges’a Edouarda. Studiował nawet w tym celu sztukę grawerowania i cyzelunku w szkole artystycznej, by spróbować swoich sił w warsztacie swojego stryja. Charles miał do tego talent, w wieku zaledwie 15 lat zdobył nagrodę za swój grawerowany zegarek, jednak potencjał, jaki w nim tkwił był niezaprzeczalnie większy. Ujrzał to nawet jego profesor Charles L’Eplattenier i postanowił namówić swojego ucznia do zgłębienia nauki architektury.

centrum Zurych le Corbusier ciekawostki
Centrum le Corbusier w Zurychu

Machina ruszyła

Od tamtego momentu wiele się zmieniło. Charles-Édouard zatopił się w secesji oraz ruchu Arts and Crafts, który znacząco przyczynił się do formy sztuki użytkowej, z jakiej możemy korzystać obecnie. Dzięki temu mając zaledwie 19 lat wraz z René Chapallazem, stał się autorem willi przeznaczonej dla Grawera Louisa Falleta.

To zdarzenie popchnęło młodego architekta do rozpoczęcia swej pierwszej podróży studialnej, w której obowiązkowym kierunkiem były Włochy, a dokładniej Mediolan, Florencja, Wenecja, Siena i Bolonia. Następnie udał się do Austro-Węgier, gdzie odwiedził Budapeszt i Wiedeń. Tam zatrzymał się na pół roku, by szkolić się u samego Josefa Hoffmanna, współzałożyciela Secesji Wiedeńskiej. Gdy nastał 1908 rok, po raz pierwszy miał okazję zobaczyć Paryż, zapewne nie myśląc nawet o tym, że to właśnie tam przyjdzie mu osiąść na stałe.

kaplica świętego Piotra le Corbusier ciekawostki
Kaplica świętego Piotra w Firminy, autorstwa le Corbusier

W ciągu następnych lat Le Corbusier odwiedził jeszcze wiele innych miejsc, które były dla niego niczym muzyka dla jego matki, pianistki, Marie-Charlotte-Amelie z domu Perret. Te inspiracje doprowadziły Charlesa do miejsca, które stało się jego drzwiami do światowego sukcesu, własnej pracowni, założonej w 1917 roku.

Biały kruk w architekturze

W każdej dziedzinie życia niezależnie od tego, czy dotyczy teatru, czy ogrodnictwa, zdarza się unikat, który wywraca wszystko do góry nogami. Tak jak w przypadku malarstwa przykładem może być Picasso, tak w architekturze był to Le Corbusier. Co ciekawe, Jeanneret także miał romans z malarstwem, głównie purystycznym, czego dowodem była wystawa w 1918 oraz książka pt. „Après le cubisme”. Do dziś można podziwiać jego dzieła, nie tylko obrazy, ale również i rzeźby. Ponadto stworzył mocne fundamenty modernizmu i był prekursorem brutalizmu, który możemy podziwiać również w Polsce.

kaplica Ronchamp le Corbusier ciekawostki
Le Corbusier zaprojektował m.in. kaplicę Notre Dame du Haut w Ronchamp

Dodatkowo był współzałożycielem L’Esprit Nouveau, gazety artystycznej. Jego artykuły poświęcone były przede wszystkim architekturze, podpisywał je Le Corbusier, który stał się pseudonimem artysty. Za ciekawostkę można uznać genezę jego powstania, ponieważ powstały dwie teorie na ten temat. Pierwszą jest wykorzystanie przez architekta nazwiska swojego dalekiego kuzynostwa (Lecorbesier), które dla żartu rozbił na dwa człony. Natomiast druga mówi o charakterystycznym profilu Charlesa, przypominającego kruka (le corbeau).

Bardzo ważnym, jeśli nie jednym z najważniejszych, wynalazków Le Corbusiera była teoria koloru, która funkcjonuje do dziś. Architekt na przestrzeni lat stworzył wyjątkowy wzornik, w którym pogrupował ponad 60 odcieni przeróżnych barw. Dzięki niemu zarówno projektanci, jak i każdy inny człowiek na jego podstawie może stworzyć wspaniałe wnętrze swojego domu.

willa Savoye Poissy le Corbusier ciekawostki
Willa Savoye w Poissy, zaprojektowana przez le Corbusier

Le Corbusier w ciągu swojej działalności stworzył wiele budowli, które stały się przykładem dla wielu architektów. Jedną z ważniejszych jest willa Savoye mieszcząca się w Poissy przy Rue de Villiers 82, zbudowana została w latach 1928-1930 według 5 zasad „nowej architektury”. Innym przykładem jest Unite d’habitation, znany również jako Jednostka mieszkaniowa. Jest to idealny przykład brutalizmu, który powstał w latach 1947-1952 w Marsylii. Budynek nieformalnie nazywany jest La Maison du Fada (Dom Wariatów), prawdopodobnie poprzez swoje gabaryty, na które składa się ponad 300 mieszkań.

obraz martwa natura le Corbusier ciekawostki
Martwa natura, jeden z olejnych obrazów le Corbusier’a

W hołdzie dla artysty

Le Corbusier zmarł 27 sierpnia 1965 roku na zawał serca. Była to ogromna strata nie tylko dla środowiska architektów, ale całego świata. Dlatego, by pamięć o nim trwała na całym świecie organizowane są wystawy poświęcone twórczości Jeannereta, a Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisało na swoją listę 17 projektów jego projektów. Ponadto szwajcarska marka RADO przygotowała wyjątkową kolekcję inspirowaną Architectural Polychromy, czyli wzornikiem, który stworzył architekt.

Tekst dla Sadurski.com: RynekPierwotny.pl

Zobacz też:
> Zaha Hadid, irańska architekt
> Muzeum Guggenheima, Nowy Jork
> Empire State Building