miasto Łęczyca atrakcje ciekawostki zabytki woj. łódzkie

Atrakcje Łęczycy. Nie tylko zamek królewski

Czas czytania:4 minut/y, 20 sekund/y

Łęczyca atrakcje i zabytki Łęczycy. Co warto zobaczyć w tym mieście i z czego ono słynie. Informacje i ciekawostki

14-tysięczne miasto Łęczyca w województwie łódzkim leży nad rzeką Bzurą, ponad 40 kilometrów od Łodzi. Łęczyca niegdyś była stolicą księstwa łęczyckiego. Do dziś można tu zobaczyć wiele zabytków z minionych wieków. Oto kilka miejsc, które

1. Zamek Królewski w Łęczycy i muzeum

W XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego zbudowano w Łęczycy zamek królewski. Stanął na sztucznym wzniesieniu i został otoczony fosą, którą zasilała woda z pobliskiej Bzury. Mury miały 10 metrów wysokości, a zamek zajmował powierzchnię 2600 m².

wieża zamek królewski w Łęczycy atrakcje zabytki
Wieża zamku królewskiego w Łęczycy od strony dziedzińca zamku

Zamek odwiedził król Władysław Jagiełło, a po bitwie pod Grunwaldem więziono tu krzyżackich więźniów. Był szereg razy zdobywany i odbudowywany. W XIX wieku zaczął być rozbierany, a cegły służyły do budowy innych budynków. Po II wojnie światowej został częściowo odbudowany. Obecnie mieści się w nim muzeum. Ponieważ według legend, w podziemiach zamku mieszkał diabeł Boruta, poświęcono mu jedną sal ekspozycji.

Na górującą nad zamkiem ośmioboczną wieżę narożną można wejść i spojrzeć na miasto z innej perspektywy. Wieża otrzymała renesansową attykę w XVI wieku.

Łęczyca atrakcje zabytki Muzeum na zamku w Łęczycy wieża bramna ciekawostki
Łęczyca atrakcje: wejście na dziedziniec zamku oraz do muzeum

2. Klasycystyczny ratusz w Łęczycy

Zwiedzanie miasta można rozpocząć od jego serca czyli rynku. Stojący na środku rynku (Plac T. Kościuszki 33) gmach ratusza, to budynek zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego i zbudowany w latach 1788-1790. Do jego wzniesienia wykorzystano m.in. cegły ze średniowiecznych murów miejskich miasta. Na początku XX wieku budynek przebudowano, a w latach 2005-2007 przywrócono mu pierwotny wygląd. Na szczycie czterospadowego dachu jest tzw. belwederek, z zegarem.

klasycystyczny ratusz na rynku w Łęczycy woj. łódzkie
Klasycystyczny ratusz na rynku w Łęczycy, woj. łódzkie

3. Baszta obronna

Jedną basztą obronną, która wchodziła w skład XIV-wiecznych murów obronnych Łęczycy i zachowała się do naszych czasów, obecnie pełni rolę dzwonnicy kościoła św. Andrzeja (ul. Kościelna 4). Znajduje się nieopodal rynku.

baszta obronna dzwonnica w Łęczycy woj. łódzkie
Łęczyca atrakcje: dawna baszta obronna, obecnie dzwonnica kościoła

4. Kościół św. Andrzeja

Kościół św. Andrzeja zbudowano w XV wieku i potem był wielokrotnie przebudowywany. Obok wejścia do świątyni w 2010 r. wmontowano marmurową tablicę. Upamiętnia Benedykta Polaka, pierwszego polskiego podróżnika do Azji. Po drodze, w 1245 r. wraz z poselstwem papieża Innocentego dotarł do Łęczycy. Tu od księcia Konrada Mazowieckiego otrzymał wsparcie materialne, które pomogło mu w dalekiej drodze.

Kościół św. Andrzeja w Łęczycy zabytki
Łęczyca atrakcje: Kościół św. Andrzeja w Łęczycy

5. Klasztor i kościół bernardynów

Kościół i klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP w Łęczycy (ul. Poznańska 18a), to budowla barokowa, zbudowana w I połowie XVII wieku. Należy do zakonu bernardynów i był świadkiem szeregu wydarzeń historycznych.

Świątynia ma wewnątrz wyposażenie rokokowe. Figura stojąca na dziedzińcu przed wejściem do kościoła, to figura Matki Bożej. Stanęła przed kościołem w 1855 roku. Dodajmy, że po kasacie klasztoru przez władze rosyjskie w 1864 roku, bernardyni wrócili do Łęczycy w 1946 roku.

Łęczyca atrakcje ciekawostki zabytki klasztor bernardynów kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i fragment klasztoru bernardynów

6. Pomnik na rynku

Na łęczyckim rynku czyli Placu Tadeusza Kościuszki, stoi Pomnik Bohaterów Bitwy nad Bzurą. Został odsłonięty w 1961 roku. Obok są tablice upamiętniające inne wydarzenia historyczne, także wcześniejsze. Jest to więc miejsce o szczególnym wydźwięku patriotycznym.

Pomnik Bohaterów Bitwy pod Bzurą w Łęczycy na rynku
Pomnik Bohaterów Bitwy pod Bzurą na rynku w Łęczycy

7. Więzienny budynek, kiedyś kościół

Przy ul. Pocztowej w Łęczycy od 1801 do 2006 r. mieścił się zakład karny (więzienie). Jego częścią do dziś jest budynek, który chwili zbudowania w połowie XIV wieku był kościołem św. Dominika oraz klasztorem dominikanów. Potem budynki dostosowano na potrzeby więzienia. Obecnie odbywają się tu imprezy o charakterze kulturalnym.

więzienie zakład karny w Łęczycy
Jeden z budynków dawnego więzienia w Łęczycy

8. Okolice Łęczycy – grodzisko w Tumie

Tum, to wieś zlokalizowana bardzo blisko Łęczycy. To tu ponad tysiąc lat temu rozpoczęła się historia miasta. W X wieku lub wcześniej było tu refugium czyli miejsce obronne. W X wieku zajęli je Piastowie budujący polskie państwo. Odtąd gród łęczyński stał się centralnym miejscem ziemi łęczyńskiej.

Podczas wojny domowej walczyli tu ze sobą bracia Bolesławem Krzywousty i Zbigniew Herman, o czym pisał kronikarz Gall Anonim. W XIII w. gród został przebudowany. Był siedzibą książęcą i kasztelańską oraz ważnym punktem obrony.

Obecnie w miejscu, gdzie stał gród, stoją zrekonstruowany dawny gród, a raczej jego część, wyglądająca jak w XIV wieku. Stoją tu drewniane wieże, studnia z żurawiem, most wjazdowy i budynek gospodarczy. Stoją też plansze edukacyjne. Zwiedzanie jest płatne. Od 2022 r. miejsce otwarto i można je zwiedzać, za opłatą.

Tum ciekawostki zabytkowa kolegiata woj. łódzkie
Łęczyca i okolice atrakcje: kolegiata we wsi Tum

9. Kolegiata w Tumie

W XII wieku z granitu, piaskowca i kamienia polnego, w miejscu wcześniejszej świątyni, wzniesiono kolegiatę (obecnie: archikolegiata Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego). Jest uważana jest za jeden z najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce.

Niszczyli ją Krzyżacy, potem Szwedzi podczas potopu, a w XVIII w. została przebudowana. Po zniszczeniu podczas II wojny światowej, została odbudowana, uzyskując ponownie romański wygląd. Wewnątrz świątyni dominują cechy gotyckie.

Do połowy XVI wieku w kolegiacie odbywały się zjazdy książęce i synody kościelne. W budynku obok kolegiaty mieści się Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Tumie.

10. Drewniany Kościół św. Mikołaja w Tumie

Obok kolegiaty stoi drewniana świątynia. To Kościół św. Mikołaja, wzniesiony z drewna modrzewiowego w 1761 roku. Obok stoi murowana dzwonnica, a teren kościoła jest ogrodzony.

Łęczyca atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Atrakcje Iławy
> Puławy atrakcje

sklep opinie o sklepie Poprzedni post Nowe opinie o twoim sklepie budują wiarygodność marki
pomnik miasto Wagadugu stolica Burkina Faso ciekawostki atrakcje turystyczne Następny post Burkina Faso w Afryce – ciekawostki