Oświetlenie do łazienki – LED czy halogeny?
Odpowiednio dobrane oświetlenie to gwarancja komfortowego użytkowania pomieszczenia. O doborze źródła światła u wielu osób decyduje jednak przypadek. Inni, bardziej świadomi użytkownicy starają się dostosować rodzaj żarówek do funkcji pomieszczenia. Jakie światło najlepiej wybierać do łazienki? Wiele osób waha się pomiędzy oświetleniem LED a halogenami
Właściwie dobrane oświetlenie wnętrza odgrywa istotną rolę nie tylko dla wyglądu aranżacji, ale również funkcjonalności pomieszczenia. Warto dobrze przemyśleć rodzaj i miejsce montażu opraw oświetleniowych już na etapie remontu łazienki. Późniejsze zmiany aranżacji mogą okazać się kłopotliwe i kosztowne.
Światło w łazience a precyzyjne czynności dnia codziennego
Zbyt ciemne światło w łazience nie stworzy dogodnych warunków do wykonywania precyzyjnych czynności. Tymczasem golenie i makijaż wymagają widnego pomieszczenia. Kolejna sprawa to barwa światła. Jeśli Paniom zależy na ładnym, podkreślającym ich urodę makijażu, powinny wykonywać go przy świetle neutralnym. Korzystając ze źródła światła o barwie ciepłej, mogą stworzyć przerysowany makijaż, przy którym twarz wyglądać będzie groteskowo. Światło zimne z kolei sprawia, że twarz wydaje się nienaturalnie blada.
Neutralne światło ma barwę zbliżoną do światła dziennego. Dzięki temu widziane przedmioty mają rzeczywiste barwy, a wykonywany makijaż jest zgodny z zamierzonym efektem.
Modelowanie przestrzeni za pomocą światła
Za pomocą światła możemy wpływać na wygląd wnętrza. Zmieniać jego proporcje, optycznie je powiększać albo zmniejszać. Możemy też modelować atmosferę panującą we wnętrzu. Z jego pomocą, zależnie od preferowanego efektu, otrzymamy przytulną przestrzeń albo pomieszczenie o chłodnym, skandynawskim wyglądzie.
Barwa światła w znacznym stopniu wpłynie na nastrój panujący w pomieszczeniu. Jeśli łazienka łączy w sobie kilka stref funkcjonalnych (miejsce przeznaczone do wykonywania precyzyjnych czynności przed lustrem, relaksacyjna strefa kąpielowa itd.), każda z nich może zostać wyposażona w oświetlenie o innej barwie.
Od czego zależeć będzie rodzaj oświetlenia
Ilość i rodzaj dobieranego oświetlenia uzależnić należy od takich czynników, jak:
– Ilość i rozmieszczenie okien.
– Kolorystyka wnętrza.
– Układ i wielkość pomieszczenia.
– Funkcje przypisane wnętrzu.
– Zamierzone efekty dekoracyjne.
Do najczęściej wybieranych łazienkowych źródeł światła należą halogeny i LED-y. Poniżej przedstawiono ich krótką charakterystykę.
Oświetlenie LED
Oświetlenie LED szturmem podbija rynek. Dzięki jego niewątpliwym zaletom zdobywa coraz więcej zwolenników. Niektórzy określają je nawet oświetleniem przyszłości. Producenci zadbali już, by LED-y wyposażone zostały w gwinty odpowiadające wszystkim rodzajom lamp.
Jaka jest największa zaleta oświetlenia LED? Na to pytanie potrafi dziś odpowiedzieć chyba już każdy. Oczywiście energooszczędność. LED-y, podobnie jak kompaktowe świetlówki, pobierają przy pracy bardzo mało energii. Ich trwałość za to jest bardzo wysoka. Mówimy o nich, że są długowieczne. I rzeczywiście, zazwyczaj jest to od 35 aż do 50 tysięcy godzin.
Co trzeba zrobić, by zakupione przez nas LED-y wykazywały takie parametry? Przede wszystkim kupować od renomowanych producentów. Na polskim rynku pojawiło się już wiele podróbek, które nie spełniają oczekiwań klientów.
Halogeny
Trwałość halogenów jest nieco mniejsza nić oświetlenia LED i wynosi ok. 5000 godzin. W sprzedaży dostępne są halogeny zwykłe i energooszczędne. Te drugie zużywają aż do 60% mniej energii niż zwykłe.
Można je podzielić na dwie grupy:
– Wysokonapięciowe, czyli takie, które zasilane są napięciem 230 V i nie wymagają użycia dodatkowych transformatorów.
– Niskonapięciowe, czyli zasilane napięciem 6, 12 lub 24 V.
W przypadku żarówek halogenowych o napięciu 12 V dużym atutem jest to, że doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgoci. Wydają się więc stworzone do instalowania w łazience. Wymagają jednak zastosowania transformatorów.
Dokonując zakupu halogenów, warto zwrócić uwagę także na kąt padania światła. Najlepiej sprawdzą się żarówki o kącie padania 60o, dzięki czemu uzyskamy efekt mocno rozproszonego światła, a pomieszczenie zostanie dobrze, równomiernie doświetlone.
LED czy halogeny – wady obu rozwiązań
Choć oba rodzaje źródeł światła wydają się wprost stworzone do łazienki, mają też swoje wady. W przypadku oświetlenia LED jest to przede wszystkim cena lamp, która może być nawet 7 razy wyższa niż dla żarówek klasycznych. Jeśli natomiast mowa o halogenach, to warto wiedzieć, że charakteryzują się wysoką emisją ciepła, które zwiększa ryzyko poparzeń. Nie powinny być też stosowane wokół lustra, ponieważ przy tym typie oświetlenia, powstają w odbiciu twarzy nienaturalne cienie.
Niezależnie od wyboru rodzaju oświetlenia do łazienki, nie wolno zapominać o jednym. Zawsze powinno charakteryzować się wysoką wodoszczelnością. Najlepiej, by IP dla nich wynosiło 65. W ten sposób zagwarantujemy bezpieczeństwo użytkowników.
Led czy halogeny w Sadurski.com
Link out 26.8.24