zamek piastowski Legnica ciekawostki atrakcje zabytki Legnicy

Ciekawostki o Legnicy

Czas czytania:2 minut/y, 39 sekund/y

Miasto Legnica ciekawostki i najważniejsze informacje o Legnicy. Historia, zabytki, atrakcje, Zamek Piastowski

Informacje o Legnicy

1) Legnica, to 100-tysięczne miasto w woj. dolnośląskim, nad rzekami Kaczawa i Czarna Woda. W latach 1975-1998 było stolicą województwa legnickiego.

2) Prawa miejskie Legnica uzyskała przed 1252 rokiem. W 1242 r. w dokumencie po łacinie wymieniono nazwę Legnic. Później nazwa miast występowała też w formach: Legnitz, Legnice, Legnicz, Liegnitz, Legnich i Ligentze.

Legnica ciekawostki z historii

3) W 1241 r. w Dobrym Polu miała miejsce Bitwa pod Legnicą. Ok. 6 tys. rycerstwa i wojowników ze Ślaska i Wielkopolski, wspieranych przez ok. 2 tysiące wojska z Niemiec i Moraw, starło się z ok. 8. tysiącami Tatarów. Wojska imperium mongolskiego zwyciężyły, zginął m.in. książę Henryk II Pobożny.

4) W latach 1248-1675 istniało Księstwo Legnickie (niem. Herzogtum Liegnitz). Jego założycielem był Bolesław II Rogatka, syn Henryka II Pobożnego. Największa potęga księstwa miała miejsca za czasów Henryka V Brzuchatego (ok. 1245-1296), który stał się najpotężniejszym księciem południowo-zachodniej Polski, po Bitwie pod Stolcem (1277).

5) Podczas II wojny światowej zabudowa Legnicy bardzo ucierpiała. W latach 1945-1993 były tu koszary Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Zajmowały 1/3 powierzchni miasta.

Legnica ciekawostki

6) W latach 50. XX wieku w Legnicy powstała Huta Miedzi, a po odkryciu nowych rud miedzi pod Lubinem, utworzono Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy.

7) W 1997 r. utworzono Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. W ponad 30. dużych zakładach znalazło pracę 5 tys. osób.

8) W 1997 r. utworzono Diecezję Legnicką, a w 1997 r. Legnicę odwiedził papież Jan Paweł II.

Wieża Bramy Głogowskiej Legnica ciekawostki atrakcje zabytki Legnicy
Legnica. Wieża Bramy Głogowskiej stoi obok Zamku Piastowskiego

Atrakcje i zabytki Legnicy

9) Zamek Piastowski w Legnicy, to jeden z najstarszych polskich zamków. Już w VIII wieku stał tu drewniany gród, na sztucznie usypanym wzniesieniu. Za czasów Mieszka I stanął tu gród piastowski. W końcu XII wieku za czasów Bolesława Kędzierzawego wybudowano w Legnicy pierwszy na ziemiach polskich murowany zamek, który otoczono fosą. Wjazdu do niego strzegła brama wjazdowa z wieżą. W 1172 r. zamek spalono podczas buntu. W 1241 r. zamek skutecznie obronił się przed oblegającymi wojskami mongolskimi.

W XII i XIII wieku zamek był jedną z głównych rezydencji władców Śląska. W XV wieku został przebudowany. Potem, w czasach renesansu powstał nowy system fortyfikacji miasta. Częstym gościem na zamku był Zygmunt Jagiellończyk, późniejszy król Zygmunt I Stary. Od 1675 r. po wymarciu Piastów, rezydencję przejęli namiestnicy habsburscy. Wtedy powiększono zamek.

W XVIII wieku zamek częściowo spłonął w pożarze. Potem trawiły go kolejne pożary, także w 1945 roku.

Dziś w zamku mieszczą się instytucje oświatowe: Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych i Wyższa Szkoła Menedżerska.

10) W Legnicy znajduje się katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Budowę tej rzymskokatolickiej katedry ukończono w 1380 roku.

11) Wieża Bramy Głogowskiej (Baszta Głogowska), to trójkondygnacyjna wieża wzniesiona w I połowie XV wieku, w miejscu podobnego obiektu z XIII wieku. Stoi obok zamku. Pierwotnie wchodziła w skład murów miejskich. Podczas remontu w XIX wieku uzyskała czterospadowy dach. Wtedy też na dole przebito bramę przejazdową i odtąd można było przez nią przejechać. Na początku XXI wieku wieża przeszła kolejne remonty.

Legnica ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Frombork
> Sandomierz
> Szydłowiec

Johann Wolfgang von Goethe cytaty ciekawostki biografia Poprzedni post 20 cytatów – Johann Wolfgang von Goethe
koronawirus memy o koronawirusie epidemia obrazki humor Następny post Memy o koronawirusie – część 2