Legolandy – ciekawostki

Legoland Billund Dania ciekawostki atrakcje

Legolandy. Najważniejsze informacje i ciekawostki na temat parków rozrywki – Legolandów. Gdzie działają, który Legoland jest najbliżej Polski?

1) Legolandy, to parki rozrywki w kilku miejscach świata. Nazwą i wyglądem atrakcji nieprzypadkowo nawiązują do słynnych klocków LEGO, które narodziły się w Danii.

Największy Legoland w Danii

2) Największym Legolandem jest Legoland Billund – park rozrywki położony w duńskim mieście Billund, obok fabryki klocków LEGO. To właśnie tutaj Ole Kirk Christiansen (1891-1958), twórca tych klocków, w 1932 r. założył swoją firmę produkującą zabawki. Dwa lata później zmieniła nazwę na: LEGO.

3) Billund, to nieduże, 6-tysięczne miasto duńskie. Park rozrywki Legoland Billund ma 14 ha powierzchni i powstał 7 czerwca 1968 roku. Tworzono wtedy klocki z tworzywa sztucznego, były sprzedawane także w innych krajach, a w Danii były już bardzo popularne. Potem park rozrywki rozbudowywano o kolejne atrakcje.

4) Legoland Billund jest największą atrakcją turystyczną Danii, poza jej stolicą, Kopenhagą. Miedzy 1968 a 2012 rokiem ten park rozrywki odwiedziło ponad 50 milionów ludzi.

Legoland Billund Dania ciekawostki atrakcje
Legoland Billund w Danii. Takie wejście zachęca do wizyty. Foto: MPD01605 / cc by-sa 2.0

5) Wśród atrakcji Legoland Billund są m.in. 30-metrowej wysokości kolejka górska, karuzele, kina. Jest Miniland czyli szereg miniatur znanych budowli (zwykle w skali 1:20), zbudowanych z klocków LEGO, m.in. Statua wolności, znane zabytki duńskie, zamek, wielki posąg Indianina, sceny nawiązujące do filmu Gwiezdne wojny, itd. Jest też restauracja oraz sklep z klockami.

6) Do zbudowania atrakcji w Legoland Billund zostało zużytych 65 milionów klocków. Największym modelem przez jakiś czas był Mount Rushmore, zbudowany z 1,5 miliona klocków LEGO i 40 tys. klocków DUPLO. Obecnie największym jest kosmiczny statek X-wing Starfighter Luke’a Skywalkera (jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen). Zbudowano go z ponad 5 milionów klocków LEGO. Ma 3 metry wysokości, 13 metrów rozpiętości skrzydeł i waży ponad 20 ton.

Legolandy w innych krajach

7) Poza Legolandem w Danii są też:

  • – Legoland Windsor (od 1996 r.),
  • – Legoland California (od 1999 r.),
  • – Legoland Deutschland (od 2002 r.),
  • – Legoland Florida Resort (od 2011 r.),
  • – Legoland Malaysia Resort (od 2012 r.).
  • – Legoland Dubai (od 2016 r.).
  • – Legoland Istanbul.
Legoland Billund Dania ciekawostki atrakcje
Legoland, to park rozrywki z wieloma atrakcjami, głównie dla młodych ludzi

8) Legoland Windsor znajduje się w Londynie (Anglia), w pobliżu zamku Windsor, 13 km na zachód od lotniska Heathrow. Ma powierzchnię 150 tys. m². Jest czynny od marca do listopada.

9) Legoland Malaysia Resort znajduje się w Iskandar Puteri, w Malezji. Ma powierzchnię 310 tys. m² i jest czynny przez cały rok. Został otwarty 15 września 2012 r., a oficjalna inauguracja odbyła się 22 września 2012 r. w obecności sułtana Ibrahima Ismaila z Johor.

10) Legoland Florida Resort znajduje się w Winter Haven, w stanie Floryda, USA. Powstał na terenie dawnego parku rozrywki Cypress Gardens, który działał w latach 1936-2009. Jest podzielony na strefy tematyczne. Od 2015 r. jest tu hotel.

11) Legoland Deutschland znajduje się w południowych Niemczech, w mieście Günzburg – w połowie drogi między Monachium a Stuttgartem. Zajmuje powierzchnię około 43,5 hektara. To jeden z najczęściej odwiedzanych parków rozrywki w Niemczech. Działa między kwietniem a listopadem. Wśród atrakcji są modele znanych niemieckich budowli, oczywiście zrobionych z klocków LEGO.

12) Legoland California jest czynny przez cały rok, znajduje się na 520 tys. m² powierzchni. Jest powielony na 9 stref tematycznych.

13) Legoland Dubai znajduje się w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Ma powierzchnię 15,54 km². Jest tu sześć krain tematycznych: Factory, Lego City, Imagination, Kingdoms, Adventure i Miniland.

Legoland Billund Dania ciekawostki atrakcje
Dzieci uwielbiają oglądać takie budowle wyczarowane z klocków

Kolejne ciekawostki o Legolandach

14) Jak z powyższego wynika, najbliższymi Polsce Legolandami są te w Danii i Niemczech. Ponieważ Polacy często odwiedzają Londyn, mogą przy okazji odwiedzić Legoland Windsor.

15) Od 2005 r. parki rozrywki kupiła brytyjska firma Merlin Entertainments Group. Udziały w firmie mają też obecni właściciele firmy LEGO.

16) Na koniec dodamy, że nazwa LEGO pochodzi od duńskiego zwrotu: leg godt – czyli: baw się dobrze, a po łacinie: składam.

17) W sieci można też znaleźć informacje o Legolandach w innych krajach, nawet w Polsce. Najprawdopodobniej chodzi o tymczasowe i ograniczone atrakcje, a nie o duże stacjonarne parki rozrywki działające na oficjalnej licencji.

Ciekawostki o Legolandach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o zabawkach
> Parki wodne ciekawostki