Lidzbark ciekawostki atrakcje zabytki warmińsko-mazurskie

Lidzbark – ciekawostki o mieście

Czas czytania:2 minut/y, 24 sekund/y

Lidzbark ciekawostki i najważniejsze informacje o Lidzbarku, woj. warmińsko-mazurskie

Lidzbark ciekawostki i informacje

1) Lidzbark, to 8-tysięczne miasto w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie działdowskim. Leży nad rzeką Wel i Jeziorem Lidzbarskim.

2) Lidzbark potocznie zwany jest Lidzbarkiem Welskim (od tego, że leży nad rzeką Wel). Niektórzy mylą go z innym miastem, Lidzbarkiem Warmińskim. Oba miasta znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim i dzieli je 135 kilometrów.

3) Miejscowość prawa miejskie uzyskała na początku XIV wieku. Wkrótce ziemię chełmińską (w tym Lidzbark) przekazano Krzyżakom, którzy zbudowali tu zamek i ufortyfikowali miasto (mury obronne z dwiema basztami). Wtedy też wzniesiono kościół św. Wojciecha, ratusz i młyn.

mural Lidzbark ciekawostki atrakcje warmińsko-mazurskie
Lidzbark ciekawostki: mural na ścianie budynku w centrum miasta

4) Nazwa miasta pochodzi od komtura Otto von Lutterberga, dzięki któremu podobno miejscowość otrzymała prawa miejskie. Potem nazwa ewoluowała, a w XVII wieku uzyskała spolszczenie czyli Lidzbark.

3) Od 1997 r. patronem miasta jest święty Wojciech.

5) W pobliżu Lidzbarka znajdują się dwa parki krajobrazowe: Górznieńsko-Lidzbarski (założony w 1990 r., powierzchnia 277 km² oraz Welski (założony w 1995 r., powierzchnia 200 km², znajduje się tu Muzeum Przyrody).

kościół św. Wojciecha Lidzbark atrakcje ciekawostki zabytki
Kościół św. Wojciecha, najstarszy kościół Lidzbarka

Lidzbark atrakcje, zabytki, co zobaczyć

6) Kościół św. Wojciecha (ul. Działdowska 3) znajduje się w centrum miasta. Stanął w 1752 r. w miejscu, gdzie wcześniej spłonął drewniany kościół. Ma drewniane sklepienie, a wystrój wnętrza jest głównie barokowy. Od 2004 roku w kościele znajdują się relikwie św. Wojciecha.

7) Na wzgórzu zwanym Górką w latach 1828-1829 wybudowano
Kościół ewangelicko-augsburski Jezusa Żyjącego. W 1967 r. został wpisany do rejestru zabytków.

8) Najstarsze zabytki Lidzbarka, to baszta zamkowa (mieszkalna wieża obronna) i resztki murów obronnych. Jednak baszta wygląda obecnie inaczej niż w 1405 r., gdy została wybudowana. Była poważnie uszkodzona i w 1788 r. na jej fundamentach oraz fragmentach muru północnego i wschodniego zbudowano budynek mieszkalny. Obecnie mieści się w nim biblioteka miejska.

rynek Plac Hallera fontanna kościół Lidzbark ciekawostki
Lidzbark ciekawostki. Fontanna na rynku (Placu Hallera) i wieża kościoła

9) Figurka św. Jana Nepomucena nad rzeką Wel z 1802 roku (ul. Stare Miasto) podczas okupacji została wrzucona przez hitlerowców do rzeki. Potem powróciła na swoje miejsce.

10) Przy Pl. Hallera czyli przy lidzbarskim rynku stoją secesyjne kamienice z przełomu XIX i XX wieku. W środku Pl. Hallera jest zieleń, ławki oraz fontanna z granitu (zmodernizowana w 2008 roku). Po zniszczeniach wojennych, rynek odbudowano w latach 60-ych XX wieku.

secesyjne kamienice rynek w Lidzbarku Plac Hallera
Kamienice przy lidzbarskim rynku czyli Placu Hallera

11) W 1972 r. w Lidzbarku powstało Warmińsko-Mazurskie Muzeum Pożarnictwa. Adres: Nowy Rynek 15. To jedno z pierwszych tego typu muzeów w kraju, mieści się na niedużej powierzchni. Oprócz eksponatów związanych z pożarnictwem są tu również przedmioty związane z historią miasta.

kamienica centrum Lidzbarka atrakcje co zobaczyć
Jedna z kamienic w centrum Lidzbarka

12) Nad Jeziorem Lidzbarskim znajduje się plaża miejska. To miejsce wypoczynku w okresie letnim. W pobliżu jest Stadion Miejski.

Lidzbark ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Giżycko
> Działdowo
> Iława

tablice suchościeralne zastosowanie tablic Poprzedni post Najważniejsze zastosowania tablic suchościeralnych
mieszkanie tani remont mieszkania remonty malowanie Następny post Jak skutecznie zaplanować tani remont w mieszkaniu?