Lidzbark – ciekawostki o mieście
Lidzbark ciekawostki i najważniejsze informacje o Lidzbarku, woj. warmińsko-mazurskie
Lidzbark ciekawostki i informacje
1) Lidzbark, to 8-tysięczne miasto w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie działdowskim. Leży nad rzeką Wel i Jeziorem Lidzbarskim.
2) Lidzbark potocznie zwany jest Lidzbarkiem Welskim (od tego, że leży nad rzeką Wel). Niektórzy mylą go z innym miastem, Lidzbarkiem Warmińskim. Oba miasta znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim i dzieli je 135 kilometrów.
3) Miejscowość prawa miejskie uzyskała na początku XIV wieku. Wkrótce ziemię chełmińską (w tym Lidzbark) przekazano Krzyżakom, którzy zbudowali tu zamek i ufortyfikowali miasto (mury obronne z dwiema basztami). Wtedy też wzniesiono kościół św. Wojciecha, ratusz i młyn.
4) Nazwa miasta pochodzi od komtura Otto von Lutterberga, dzięki któremu podobno miejscowość otrzymała prawa miejskie. Potem nazwa ewoluowała, a w XVII wieku uzyskała spolszczenie czyli Lidzbark.
3) Od 1997 r. patronem miasta jest święty Wojciech.
5) W pobliżu Lidzbarka znajdują się dwa parki krajobrazowe: Górznieńsko-Lidzbarski (założony w 1990 r., powierzchnia 277 km² oraz Welski (założony w 1995 r., powierzchnia 200 km², znajduje się tu Muzeum Przyrody).
Lidzbark atrakcje, zabytki, co zobaczyć
6) Kościół św. Wojciecha (ul. Działdowska 3) znajduje się w centrum miasta. Stanął w 1752 r. w miejscu, gdzie wcześniej spłonął drewniany kościół. Ma drewniane sklepienie, a wystrój wnętrza jest głównie barokowy. Od 2004 roku w kościele znajdują się relikwie św. Wojciecha.
7) Na wzgórzu zwanym Górką w latach 1828-1829 wybudowano
Kościół ewangelicko-augsburski Jezusa Żyjącego. W 1967 r. został wpisany do rejestru zabytków.
8) Najstarsze zabytki Lidzbarka, to baszta zamkowa (mieszkalna wieża obronna) i resztki murów obronnych. Jednak baszta wygląda obecnie inaczej niż w 1405 r., gdy została wybudowana. Była poważnie uszkodzona i w 1788 r. na jej fundamentach oraz fragmentach muru północnego i wschodniego zbudowano budynek mieszkalny. Obecnie mieści się w nim biblioteka miejska.
9) Figurka św. Jana Nepomucena nad rzeką Wel z 1802 roku (ul. Stare Miasto) podczas okupacji została wrzucona przez hitlerowców do rzeki. Potem powróciła na swoje miejsce.
10) Przy Pl. Hallera czyli przy lidzbarskim rynku stoją secesyjne kamienice z przełomu XIX i XX wieku. W środku Pl. Hallera jest zieleń, ławki oraz fontanna z granitu (zmodernizowana w 2008 roku). Po zniszczeniach wojennych, rynek odbudowano w latach 60-ych XX wieku.
11) W 1972 r. w Lidzbarku powstało Warmińsko-Mazurskie Muzeum Pożarnictwa. Adres: Nowy Rynek 15. To jedno z pierwszych tego typu muzeów w kraju, mieści się na niedużej powierzchni. Oprócz eksponatów związanych z pożarnictwem są tu również przedmioty związane z historią miasta.
12) Nad Jeziorem Lidzbarskim znajduje się plaża miejska. To miejsce wypoczynku w okresie letnim. W pobliżu jest Stadion Miejski.
Lidzbark ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com