list do świętego Mikołaja prezenty

List do świętego Mikołaja

Czas czytania:4 minut/y, 42 sekund/y

Listy do św. Mikołaja – ciekawostki. Jak napisać list do świętego Mikołaja? Adres, na jaki wysłać list do św. Mikołaja

Najstarszy list do św. Mikołaja

Najstarszy znany list do św. Mikołaja odnaleziono w 2011 r. w Dublinie (Irlandia). Jest to napisana w 1911 r. po angielsku lista prezentów, które chcieliby otrzymać od św. Mikołaja 10-letnia Hannah i 7-letni Fred. List znaleziono przypadkiem, w domu należącym do Johna Byrne. Znajdował się w… kominku i został odnaleziony podczas zmiany systemu ogrzewania domu na centralne.

Wśród życzeń dzieci były m.in. lalka, płaszcz przeciwdeszczowy, para rękawiczek i różnego rodzaju słodycze.

Najdłuższy list do św. Mikołaja

75.954 życzenia do św. Mikołaja, napisane w różnych językach przez 25.318 osób z 30 krajów. Tyle życzeń zmieściło się na prawie 4-kilometrowej długości papierze (list miał 3978 metry), ważącym 160 kilogramów. To najważniejsze liczby, podsumowujące list wysłany do św. Mikołaja w 2012 roku. Głównie chyba po to, aby list znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa.

Oryginalny był także sposób zbierania życzeń. W 2012 r. z Mediolanu (Włochy) wyruszyła kawalkada złożona z 8 samochodów, których celem był Biegun Północny. Po drodze samochody odwiedziły 8 dużych miast, m.in. Monachium, Kopenhagę i Sztokholm. Po drodze chętni spisywali swoje życzenia do świętego Mikołaja i przekazywali je kierowcom samochodów. Po przejechaniu 3,5 tys. kilometrów do miejscowości Nivavaara, wszystkie życzenia zwinięto w ogromny rulon. Przekazano go elfom, a te osobiście dostarczyły komplet życzeń św. Mikołajowi.

Ważna kwestią była ekologia. Wszystkie życzenia zostały spisane na ekologicznym papierze, powstałym z recyklingu.

Gdzie mieszka święty Mikołaj? Żeby do niego wysłać list, trzeba znać jego adres

Adresy świętego Mikołaja

Jeśli chciałbyś napisać list do św. Mikołaja z prośbą o prezenty, poniżej adresy jego najważniejszych siedzib na świecie

1) Drobak w Norwegii:

Julenissen’s Postkontor,
Torget 4,
1440 Drobak, Norwegia

2) Rovaniemi w Finlandii:

Santa Claus, Arctic Circle,
96930 Rovaniemi, Finlandia

3) Kanada:

Santa Claus, North Pole,
Canada, H0H 0H0

święty Mikołaj ciekawostki o świętym Mikołaju Gwiazdor
Święty Mikołaj lubi dzieci

Dzieci piszą listy do św. Mikołaja

“Słyszałam, że jesteś w tym roku bardzo zapracowany, wręczając prezenty tylko grzecznym dzieciom. Mnóstwo maluchów czeka z niecierpliwością na podarek od ciebie. Do takich należę też i ja” – tak zaczął się jeden z listów w konkursie „List do Św. Mikołaja”, ogłoszonym przez redakcję z Jarocina.

“Na Gwiazdkę chciałabym dostać prawdziwy mikrofon z zestawem i piecykiem i siostrę” – napisało inne dziecko. A o co prosiły kolejne dzieci? Na przykład: lalki, misie, deskorolki, perfumy, matę do tańczenia, samolot, kucyki Pony, studio fryzjerskie, piłkę, traktor z pługiem, gry, mikroskop. A ponieważ dzieci uwielbiają słodycze, są one wysoko w spisie prezentów, wysyłanych do św. Mikołaja.

Święty Mikołaj chętnie daje prezenty. Lubi też czytać listy od dzieci

Do dzieci: jak napisać list do świętego Mikołaja?

Na pewno powinien być zwięzły, napisany czytelnie i bez błędów. Przed wysłaniem, warto pokazać treść listu rodzicom, bo św. Mikołaj zwraca uwagę na wszystkie błędy.

Ponieważ św. Mikołaj ma dużo pracy i otrzymuje mnóstwo listów od dzieci z całego świata, list powinien być możliwie krótki. Należy zacząć od sympatycznego powitania, np: “Kochany święty Mikołaju”. Na początku warto przedstawić się (jak się nazywasz i gdzie mieszkasz) i napisać prawdę, czy w minionym roku byłeś grzeczny (grzeczna) i nie sprawiałeś (sprawiałaś) dużo kłopotów rodzicom. Nie warto kłamać, bo może to zirytować św. Mikołaja. Możliwe, że on zna prawdę i nie warto kłamać.

List do św. Mikołaja można też napisać na komputerze

Co dalej w liście? Najważniejsza oczywiście jest lista prezentów. Na początku najlepiej wpisać te najważniejsze, niżej te dodatkowe, mniej ważne.

Jak sprawić, aby św. Mikołaj z ochotą przeczytał list od ciebie? Ozdobić go własnoręcznym rysunkiem. Może narysować św. Mikołaja, gdy wręcza tobie wymarzony prezent? Warto się postarać i poświecić nieco czasu na ten rysunek, bo św. Mikołaj lubi rysunki dzieci. Na pewno mu się spodoba i doceni twoje starania.

Jak wysłać list do św. Mikołaja? Na tej stronie trochę wyżej znajdziesz adresy pocztowe. W sprawie adresowania koperty, zakupu znaczków i wysłania listu, warto skonsultować się z rodzicami. Na pewno pomogą, aby list dotarł.

I pamiętaj, żeby do pisania listu nie siadać prawie w ostatniej chwili. Mikołaj mieszka daleko, poczta trochę czasu potrzebuje, aby dostarczyć listy. A tych przed świętami Bożego Narodzenia jest najwięcej. Jeśli wyślesz list za późno, może nie dotrzeć na czas i św. Mikołaj przeczyta go już po wręczeniu prezentów. I jeśli nie zapomni o twoim liście, na prezenty będzie szansa dopiero za rok.

święty Mikołaj ciekawostki o świętym Mikołaju Gwiazdor
Święty Mikołaj też lubi dowcipy!

Dowcipy o listach do św. Mikołaja

“Święty Mikołaju! Ponieważ mam małe kieszonkowe, włóż mi pod poduszkę bębenek, trąbkę i pistolet na kapiszony. Dzięki temu dziadek będzie mi płacił za to, że nie zagram na bębenku, narzeczony mojej siostry za to, że nie zatrąbię gdy oni się całują, a moja babcia, która ma słabe serce, za to, że nie będę jej straszyć wystrzałami z pistoletu. – Jasio”.

Synek szefa mafii pisze do św. Mikołaja

Mały Giovani, który jest synem szefa sycylijskiej mafii pisze list do świętego Mikołaja:
“Mikołaju! Jak z pewnością wiesz, przez cały rok byłem grzeczny i sprawiłbyś mi wielką przyjemność przynosząc mi kolejkę elektryczną”.
W tym momencie koło pokoju chłopca przechodzi ojciec, więc mały Giovani zaczyna pisać list od nowa:
“Mikołaju! Byłem grzeczny, więc przynieś mi dwie kolejki elektryczne.”
Ojciec chłopca wchodzi do pokoju z kilkoma mafiosami, więc Giovani zaczyna pisać list po raz trzeci:
“Mikołaju, jeśli chcesz jeszcze kiedykolwiek zobaczyć swoją matkę…”

Co bym chciał

Jasio pisze list do świętego Mikołaja:
” Chciałbym narty, łyżwy, sanki i grypę na zakończenie ferii świątecznych”.

Braciszek od św. Mikołaja

Chłopiec pisze list do Św. Mikołaja:
“Przyślij mi braciszka”.
Św. Mikołaj odpisuje:
“Przyślij mi mamusię!”

List do św. Mikołaja: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o św. Mikołaju
> Ciekawostki o listach
> Kolędy ciekawostki

Polak Polacy ciekawostki o Polakach Polska głowa mężczyzna w czerwonej czapce orzeł Poprzedni post 10 ciekawostek o Polakach
budowa Flatiron Building historia budowy wieżowca Następny post Flatiron Building – symbol Nowego Jorku