Łochów na Mazowszu – ciekawostki

dwór Łochów ciekawostki zabytki atrakcje

Z czego słynie Łochów ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia Łochowa, zabytki, co zobaczyć

Łochów ciekawostki i informacje

1) Łochów, to 7-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim. Leży nad rzeką Liwiec. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Łochów.

2) Osiedla Łochowa: Centrum, Osiedle Laskowska, Osiedle Leśna, Osiedle Węgrowska, Sadyba, Stary Łochów, Łochów Fabryczny (Trepy), Zatorze, Wymysły.

Łochów ciekawostki z historii

3) Miejscowość istniała w XIV wieku i początkowo była osadą książęcą o nazwie Łochowiecz. Wieś w 1378 r. założył książę mazowiecki Siemowit III i wkrótce przekazał je na własność Wawrzyńcowi Pieńce. Był przedstawicielem rodu Kuszabów, którzy w XVI w. przejęli nazwisko Łochowscy. Byli oni właścicielami miejscowości do XVII wieku. Potem właścicielami były kolejne rody – Kuszlowie, Hryniewicze, Zielińscy, a od 1848 Józef Hornowski.

4) Rozwój miejscowości przyspieszył po tym, jak w 1862 zaczęła przez nią przebiegać Kolei Warszawsko-Petersburska, a w 1868 r. otwarto tu stację osobowo-towarową Łochów. Niedługo potem powstała parowozownia, budynki infrastruktury kolejowej oraz fabryka podkładów kolejowych w pobliskiej wsi Baczki.

5) W 1919 r. majątek Łochów przejął Eryk Kurnatowski, wielki miłośnik koni. W 1931 r. założył stadninę, podobno najsłynniejszą w ówczesnej Polsce. Konie z tej hodowli zdobywały najważniejsze nagrody na torze wyścigów konnych w Warszawie. Znany z wystawnego trybu życia Jurnatowski kilka lat później musiał sprzedać część majątku.

6) Pod koniec września 1939 r. Łochów odwiedził Adolf Hitler. Wizytował jednostki Wermachtu biorące udział w walkach o Warszawę. Konie z łochowskiej stadniny Niemcy skonfiskowali i wywieźli do Brandenburgii w Niemczech, kończąc historię słynnej stadniny.

7) Łochów prawa miejskie uzyskał w 1969 roku. Wkrótce do miasta włączono sąsiednie osady: Wymysły i Baczki Fabryczne.

drewniany kościół Łochów ciekawostki zabytki atrakcje
Drewniany kościół Miłosierdzia Bożego. Łochów ciekawostki, zabytki, co zobaczyć. Foto: Grzegorz Gołębiowski / cc-by sa: 3.0 pl

Łochów zabytki, co zobaczyć

8) Najsłynniejszym miejscem Łochowa jest neorenesansowa rezydencja kolejnych właścicieli majątku – pałac wraz z sąsiednimi budynkami, otoczony parkiem. Jego początkiem był parterowy budynek zbudowano w latach 1820–1830 dla rodziny Hornowskich. W latach 90. XX w. zdewastowany obiekt sprzedano, a po wyremontowaniu na początku XX wieku stał się hotelem i centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Obok jest też Folwark Łochów.

Jedną z atrakcji, jakie co jakiś czas pojawiają się na eventach i weselach organizowanych w Pałacu Łochów jest „jeden z najszybszych karykaturzystów świata”. > Tu link

9) Obok pałacu są dwa stawy. Na środku większego jest tzw. Wyspa pisarzy i poetów. Prowadzi do niej drewniany pomost.

10) W 1932 r. wybudowano drewniany Kościół Miłosierdzia Bożego. Stoi blisko zespołu pałacowo-parkowego, tuż przy stawie. Adres: ul. Konopnickiej 6.

11) Dawną parowozownię wzniesioną w 1868 r. przebudowano na dworzec kolejowy. Obecnie jest zabytkiem.

12) Na murowanym, otynkowanym słupie z I połowy XIX w. ustawiono kamienną figurę – rzeźbę św. Jana Nepomucena trzymającego krzyż. Jest pomalowana na kolorowo. Stoi w dzielnicy Łochów Stary, niedaleko od pałacu, przy drodze z Wyszkowa do Węgrowa.

13) Z tego samego okresu pochodzi kamienna figura stojąca w przypałacowym parku – rzeźba Matki Boskiej.

14) W centrum Łochowa jest Park Dębinka. Wśród zieleni jest amfiteatr, fontanna, plac zabaw, boisko i nie tylko. Po renowacji park otwarto w 2020 roku.

Łochów ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: dwóch w Łochowie. Foto: Grzegorz Gołębiowski / cc-by sa: 3.0 pl

Zobacz też:
> Karczew
> Błonie
> Drobin