Atrakcje weselne: lody

oryginalne atrakcje weselne państwo młodzi suknia ślubna garnitur kieliszki szmpana

Kochamy lody. Najczęściej dostępne są lody gałkowe i włoskie. Inny sposób przygotowania lodów, to tzw. lody tajskie. Jest też nowa atrakcja: lody molekularne, nazywane lodami z ciekłego azotu. Czy lody na wesele oraz imprezie firmowej, to chętnie zamawiana atrakcja? Czy warto rozważać taką atrakcję, planując swoje wesele?

Ile kosztują lody na weselu

Organizatorzy polskich wesel prześcigają się w wymyślaniu i proponowaniu kolejnych atrakcji, które zainteresują pary młode. Jedną z atrakcji, którym może spodobać się gościom wesela, są lody. Niby nic wyjątkowego. Każdy wie co to lody, jest wiele różnych, w tym wyszukanych smaków. Ale liczy się też sposób podania, oryginalne smaki, w dodatku za lody na imprezie nie trzeba płacić.

Najprostsza opcja, to lody gałkowane, nakładane ręcznie do wafelka lub kubeczka przez osobę obsługującą mini-stoisko czyli budka z lodami. To najtańsza opcja, na którą stać chyba każdego organizatora wesela. Ale są też bardziej oryginalne opcje.

lody na wesele weselu atrakcje weselne
Każdy lubi lizać lody, a czy lody na weselu się sprawdzą?

Ice cream bar

Może też być ice cream bar – automat przypominający w obsłudze automat do kawy, zwykle ustawiony na specjalnym stoisku. Może być stacjonarny lub mobilny (na kółkach), np. na większe imprezy plenerowe. Wybór odpowiednich guziczków, akcept i po chwili mrożony smakołyk jest gotowy. Do wyboru jest kilka smaków. Na to posypka (np. owocowa, płatki czekoladowe, lentilki, kruszone orzeszki arachidowe i inne). I jeszcze sos, np. malinowy, truskawkowy, czekoladowy, karmelowy. Mrożona pycha, szczególnie uwielbiana przez dzieci, choć nie tylko.

Podobnie jak wynajęcie barmana z jego drinkbarem na wesele czy inną imprezę, ceny wynajęcia ice cream baru, są różne. Zależne od ilości lodów, dodatków (posypki i sosy), liczby godzin na ile została zamówiona atrakcja oraz kosztów transportu. Na przykład przy założeniu: 2 godzin oraz do 200 porcji na godzinę, koszt wynajęcia wyniesie ok. 1600 zł. Przy ośmiu godzinach cena x2.

lody na wesele weselu atrakcje weselne
Na weselu zawsze jest tort, więc czemu nie miałyby być także lody?

Lody tajskie na wesele

Lody, które jak nazwa wskazuje wywodzą się z Tajlandii, przygotowywane są na oczach widzów (to rodzaj pokazu), z zainteresowaniem obserwujących wszystkie czynności osoby z obsługi, zanim trafią do kubeczka, miseczki waflowej albo bambusowej łódeczki. Fajna atrakcja na wesele, poprawiny, inne imprezy, w tym firmowe.

Składniki do powstania lodów tajskich winny być wysokiej jakości. Często oryginalnie łączone są rozmaite smaki, a osoba może sama zaproponować, jaki smak chciałaby otrzymać. Chętnie wybierane są owoce sezonowe. Czas wykonania jednej porcji, to 2-3 minuty. Nie musimy dodawać, że taka atrakcja weselna najlepiej sprawdza się w miesiącach letnich, powiedzmy od maja do października. Warto zamówić ją z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

karykaturzysta na wesele atrakcje na wesele Poznań Wielkopolska event karykatury atrakcje weselne
Atrakcje weselne – może najszybszy karykaturzysta? Cała Polska

Obsługa stoiska (którego wygląd niektórzy mogą dostosować do konkretnej imprezy), to jedna lub dwie osoby, stojące przed zmrożoną ladą / patelniami, na której formowane są lody, które za chwilę trafią do kubeczków, lub łódeczek. Masa lodowa nalewana jest na zmrożoną powierzchnię i natychmiast zamarza. Zaraz potem umiejętnie formowana jest w ruloniki, przy użyciu specjalnych szpatułek. Niektórzy oferują okolicznościowy nadruk na kubeczkach, widoczne dla wszystkich menu w języku angielskim, itp.

Usługa wynajmowana jest na określoną liczbę godzin. Orientacyjna cena wynajmu lodów tajskich, to od 900 do 2100 zł. Przyjmijmy – ok. 1000 – 1300 zł za godzinę, ok. 2200 zł za 5 godzin. Niektórzy kalkulują od liczby gości na imprezie, np. 1550 zł za imprezę 100-osobową plus dojazd (jeśli jest daleko). Konkretne kwoty mogą się różnić, w zależności od szeregu spraw.

lody na wesele weselu atrakcje weselne
Różnego rodzaju lody na wesele – wciąż rzadka atrakcja weselna

Lody molekularne na wesele (azotowe)

To najbardziej oryginalna i wciąż mało znana atrakcja wśród wszystkich lodowych opcji. Do stworzenia ciekłego azotu potrzebna jest specjalna maszyna. Może pracować zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu.

Nie wchodząc w szczegóły chemiczne i fizyczne – wszystko, co włożymy do ciekłego azotu, natychmiast zamarza. Konsystencja takich lodów jest inna (są bardziej zmrożone) a smak – jak zachwalają firmy zajmujące się przygotowaniem takich lodów na imprezach, jest fenomenalny. Co ciekawe, ilość smaków takich lodów jest wręcz nieograniczona. Lody o smaku jajecznicy, bigosu, pizzy? Każdą dowolną potrawę można zmrozić i mówić, że to lody. Choć wolimy jednak lody o bardziej tradycyjnych smakach, prawda?

Cena wynajmu takiej atrakcji weselnej również zależna jest od liczby godzin, także od kosztów dojazdu. Nie znalazłem jednak w sieci żadnych konkretnych cen co oznacza, że raczej jest drogo. Ofert jest niezwykle mało. Może maszyny kosztują bardzo drogo, a sama atrakcja jest wyjątkowo rzadka i rzadko kto chce w to inwestować?

Lody na wesele – Weselny Bywalec z (c): Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciasta na wesele
> Popularne atrakcje weselne
> Opiekunka do dzieci na wesele