Lotniska w Słowenii

lotnisko Lublana Ljubljana airport porty lotnicze lotniska Słowenia ciekawostki

Republika Słowenii, to państwo nad Morzem Adriatyckim, graniczące Z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. Powstała po rozpadzie Jugosławii, od 2004 r. należy do Unii Europejskiej i NATO i przyjęła walutę euro. Jest tu drożej niż w sąsiedniej Chorwacji, więc pewnie dlatego Polacy często omijają Słowenię. A jeśli już tu trafiają, najczęściej przylatują liniami lotniczymi. Cywilne porty lotnicze w Słowenii – informacje i ciekawostki.

Port lotniczy Lublana (LJU)

Międzynarodowy port lotniczy Lublana (Aerodrom Ljubljana) otwarto w 1963 roku. To największe lotnisko w Słowenii, obsługuje pond 90% całego ruchu lotniczego w tym kraju.

Lotnisko jest położone w wsi Spodnij Brnik (pół tys. mieszkańców), 26 km na północ od centrum Lublany – stolicy Słowenii, na wysokości 388 m nad poziomem morza. Asfaltowy pas startowy ma 3300 metrów długości.

Patron lotniska w Lublanie

Jože Pučnik (1932-2003), od czerwca 2007 r. jest patronem portu lotniczego w Lublanie. To jeden ze współtwórców niepodległej Słowenii. Polityk, socjolog, nauczyciel akademicki i publicysta, więzień polityczny w czasach komunistycznych, lider Demokratycznej Opozycji Słowenii, parlamentarzysta.

> Lublana atrakcje

Edvars Rusjan porty lotnicze lotniska Słowenia
Pilot Edvars Rusjan, patron lotniska w Mariborze

Z historii lotniska w Lublanie

Regularny ruch lotniczy na lotnisku zaczął się 9 stycznia 1964 roku, choć pierwsze lądowanie miało miejsce 24 grudnia 1963. Wkrótce przedłużono pas startowy do 3000 metrów oraz powiększono płytę lotniska. W 1973 r. otwarto terminal pasażerski, 3 lata później terminal towarowy. W 1978 r. przebudowano pas startowy. Po 1980 r. nastąpiła niekorzystna koniunktura gospodarcza i ograniczono inwestycje. Było to związane z wojną na Bałkanach i rozpadem Jugosławii. Przez kilka miesięcy (26 czerwca 1991 – do połowy lutego 1992) przestrzeń lotnicza była zamknięta. Czas wykorzystano na remont budynku lotniska. W kolejnych latach rozbudowano terminal pasażerski i zakupiono precyzyjny radar. Z powodu pandemii koronawirusa lotnisko w Lublanie było nieczynna dla publicznego ruchu pasażerskiego od 17 marca do 12 maja 2020 r.

Maribor porty lotnicze lotniska Słowenia
Słoweńskie miasto Maribor

Port lotniczy Maribor (MBX)

Letališče Edvarda Rusjana Maribor otwarto w 1976 roku. Lotnisko położone jest we wsi Slivnica pri Mariboru (gmina Hoče-Slivnica), 10 km południe od centrum miasta Maribor (ponad 100 tys. mieszkańców).

To drugi co do wielkości port lotniczy w Słowenii. Od 1976 r. obsługuje loty międzynarodowe. Od 2008 r. nosi imię Edwarda Rusyana (1886-1911), słoweńskiego projektanta samolotów, pierwszego słoweńskiego lotnika, który zginął w katastrofie lotniczej w wieku 24. lat.

Obok lotniska jest parking na ok. 600 samochodów osobowych i 10 dla autobusów. Na lotnisku można wypożyczyć samochód, można też wynająć taksówkę.

Potoroz porty lotnicze lotniska Słowenia
Portorož, Słowenia

Port lotniczy Portorož (POW)

Letališče Portorož otwarto w 1962 roku. Znajduje się w miejscowości Sečovlje (gmina Piran, kilkuset mieszkańców). Do najbliższego, 3-tysięcznego miasta Portorož, jest 6 kilometrów na południe. Podobnie jak lotniska Lublajana i Maribor – jest lotniskiem międzynarodowym.

Lotniska w Słowenii (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: lotnisko w Lublanie, foto: Tiia Monto / cc-by-sa 3.0

Zobacz też:
> Portugalia – lotniska
> Lotniska w Holandii
> Szwecja – lotniska