Rysunki satyryczne – Lublin, Niemodlin, Tarnowskie Góry
Rysunki w Lublinie, Niemodlinie, Tarnowskich Górach – informacje satyryczne
Rysunkowy problem w Lublinie
Nie będzie Murzynów i Żydów na biletach autobusowych. 2,5 miliona biletów na makulaturę
Po informacji o wydrukowaniu 2,5 miliona biletów komunikacji miejskiej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, na których były m.in. postacie Murzynów i Żydów z kibicami Motoru Lublin, ZTM wydał oświadczenie i przeprosił urażone tym osoby. Bilety z kontrowersyjnymi rysunkami będące już w sprzedaży zostaną wycofane, a pozostałe nie trafią do sprzedaży.
Jak napisała rzeczniczka prasowa ZTM: “Podjęliśmy decyzję o druku biletów, tym samym popierając akcję, która uzyskała wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i której głównym celem miało być zwrócenie uwagi na istniejące w społeczeństwie animozje na tle religijnym, seksualnym, rasowym”.
Oświadczenie zostało wydane po tym, jak przeciwko biletom kibice Motoru Lublin zapowiedzieli protest przed lubelskim ratuszem. Zaprotestował także zarząd klubu sugerując, że rysunki na biletach mogą szkodzić wizerunkowi środowiska piłkarskiego. Bo zachowania nietolerancji dotyczą wielu sfer życia, a nie tylko części środowiska kibiców.
Tymczasem autorzy akcji i rysunków (czyli Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie “Rewiry” działająca przy Centrum Kultury w Lublinie) napisali wcześniej, że: “Akcja ma zwrócić uwagę na istniejące w społeczeństwie animozje na tle religijnym, seksualnym, rasowym. Krótkie paski komiksowe, które znajdują się na biletach, wychodzą z prostego założenia, że dialog możliwy jest na wielu płaszczyznach”.
Jak widać, tematów budzących emocje społecznie nie da się przedstawić przy pomocy dosyć naiwnych rysunków, których przesłanie jest niezrozumiałe dla osób, które je oglądają. Lubelski ZTM przed podjęciem decyzji o druku biletów z takimi rysunkami, mógł skonsultować się z fachowcami oraz przedstawicielami kibiców.
2012-11-20 Rysunki w Lublinie
Mleczko w RMF FM
Tydzień pod kreską – czyli Mleczko co tydzień dla radia RMF FM
Co tydzień we wtorki, w audycji “Byle do piątku” radio RMF FM emituje krótką, rozmowę z rysownikiem Andrzejem Mleczko. Autor w satyryczny sposób komentuje jedno z najnowszych wydarzeń, którymi żyje Polska.
Rozmowa jest też okazją do zaproszenia słuchaczy na stronę internetową rozgłośni, gdzie na podstronie “Tydzień pod kreską” znajdą co tydzień kolejny rysunek Mleczki oraz posłuchają ostatnio emitowaną rozmowę z satyrykiem. Na tę podstronę prowadzi mały banner, widoczny na stronie głównej. Minusem jest to, ze prezentowane tu rysunki były już nie raz publikowane w innych mediach czyli są znane fanom rysunkowego humoru.
2012-11-14
Rysunkowy kalendarz 2013
Rysunki Henryka Sawki w kalendarzu wydanym z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Mimo, że kolejny finał WOŚP odbędzie się 13 stycznia 2013, lokalne sztaby “orkiestry” już działają. Nie tylko sztaby w Polsce, ale też za granicą.
Właśnie ukazał się kalendarz na 2013 rok z rysunkami Henryka Sawki. Publikacja będąca inicjatywą sztabu WOŚP w Dublinie (Irlandia) jest już do kupienia za 10 euro w polskich sklepach i firmach w Dublinie i okolicach. Można ją też będzie kupić na przedświątecznych kiermaszach w Dublinie. Jak się domyślamy, pieniądze uzyskane ze sprzedaży kalendarza, zasilą konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
2012-12-01
Kost i Widget
Wystawa Stanisława Kościeszy i Marka Mosora w Tarnowskich Górach
9 listopada (piątek), o godz. 19.00 w Pubie Wieża (Tarnowskie Góry, ul. Częstochowska 9), odbędzie się wernisaż wystawy rysunku satyrycznego. Wystawa nosi tytuł: Rewolucja humorystyczna, a jej autorami są: Stanisław Kościesza (KOST) i Marek Mosor (Widget).
Wernisaż uatrakcyjnią muzycznie: Andrzej Terlecki i Wojciech Bonk, odbędzie się też slam satyryczny. Organizatorami imprezy są: 100warzyszenie XXI wieku, Przymierze Śląskie i Klub Jutrzenka.
2012-11-05
Koń na Karpiku
Kabaret Koń Polski i inne atrakcje zbliżającego się w Niemodlinie jubileuszowego, dziesiątego “Karpika”
16 i 17 listopada 2012 r. w Ośrodku Kultury w Niemodlinie odbędzie się doroczna (odbywa się od 2003 roku) impreza satyryczno-kulinarna, o nazwie Karpik. Na tegoroczny, międzynarodowy konkurs rysunku satyrycznego do Niemodlina nadesłano 442 rysunki 201. autorów z 44. krajów świata, a Grand Prix zdecydowano się przyznać dla Grigorija Katza.
W tym roku uroczystość wręczenia nagród i otwarcia wystawy pokonkursowej, które rozpocznie się 17 listopada o godz. 17:00 w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, uświetni występ kabaretu Koń Polski. Wtedy też zostaną też odsłonięte kolejne tablice “Ściany Satyryków” oraz rozstrzygnięty Polsko-Czeski Konkurs Kulinarny na Potrawę z Ryb.
Pięć godzin wcześniej, na Rynku w Niemodlinie odbędzie się kulinarne show Jaśka Kuronia: “Rybne smaki w kuchni Kuronia”, połączone z degustacją zupy rybnej.
Dzień wcześniej, o godz. 10:00 w Dworku, w miejscowości Gracze odbędzie się konferencja rybacka pt. „Rozwój rybactwa oPolskiego – szanse i możliwości”, a o godz. 11:00 w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury w Niemodlinie zostaną wręczone nagrody “Małego Karpika 2012”.
2012-10-28
Fenamizah, numer 9
Ukazał się dziewiąty numer powstającego w Turcji międzynarodowego magazynu satyrycznego Fenamizah
Magazyn Fenamizah ukazuje się w języki tureckim, ale część tekstów jest też w języku angielskim. Jego dużą część zajmują rysunki satyryczne. Tym razem wśród autorów rysunków jest 71 artystów z 31. krajów, w tym z Polski. Nasz kraj reprezentują rysunki: Szczepana Sadurskiego, Stanisława Kościeszy, Henryka Cebuli i Czesława Przęzaka.
W cyklu wywiadów z rysownikami, tym razem Aziz Yavuzdogan rozmawia z Wesam Khalilem z Egiptu. Są też aforyzmy Sasahudina Jadzialica (Bośnia-Hercegowina) i humorystyczne zdjęcia Francisco Punala Suareza (Hiszpania).
Tureccy rysownicy tego numeru, to:
IBRAHIM ERSARAÇ, YURDAGÜN GÖKER, ERDOGAN BAŞOL, RAŞIT YAKALI, IBRAHIM TAPA, AZIZ YAVUZDOGAN, MUHITTIN KÖROGLU, ŞEVKET YALAZ, OSMAN YAVUZ INAL, EKREM BORAZAN, SEÇKIN TEMUR, MUAMMER KOTBAŞ, HASAN EFE, AHMET ÖZTÜRKLEVENT, CEM KOÇ, SEZER ODABAŞIOGLU, BÜLENT OKUTAN, VEDAT KEMER, HAKAN ÇELIK, GÜLAY GARIP KOÇERDIN, GÜLGÜN ÇAKO, ERHAN TIGLI, GÜLŞAH ETEKER, EMRAH ARIKAN, MEHMET SAIM BILGE, CAN&ALI, VOLKAN ABATAY, BAHADIR UÇAN, KEZIBAN ÖZKOL, RAMAZAN ÖZÇELIK, MELEK DURMUŞ, ERSIN ALTIN, TEKIN GÖNENÇ.
Rysownicy z innych krajów:
ULI SANCHIS AGUADO (Spain), FRANCISCO PUNAL (Spain), SABAHUDIN HADZIALIC (Bosnia-Herzegovina), IGOR SMIRNOV (Russia), VICTOR CRUDU (Russia), JORDAN POP-ILIEV (Macedonia), ALEXANDER DUBOVSKY (Ukraine), OLEKSY KUSTOVSKY (Ukraine), WESAM KHALIL (Egypt), ISTVAN KELEMEN (Hungary), TOSO BORKOVIC (Serbia), SZCZEPAN SADURSKI (Poland), CZESLAW PRZEZAK (Poland), IVALIO TSVETKOV (Bulgaria), ALI DIVANDARI (Iran), DARKO DRLJEVIC (Montenegro), HULE HANUSIC (Austria), NIVALDO PEREIRA DE SOUZA (Brasil), ARTURO ROSAS (Mexico), MARINA GORELOVA (Belarus), MARK LYNCH (Australia), VAHID KERMANI (Iran), MAKHMUD ESHONQULOV (Uzbekistan), WILLEM RASING (Netherland), PJKERIO (France), B.V. PANDURANGA RAO (India), TURAL HASANLI (Azerbaijan) ARSEN GEVORGYAN (Armenia), ISMAIL KERA (Czech Republic), EL TOTO (Argentina), RAQUEL ORZUJ (Uruguay), RAUL FERNANDO ZULETA (Colombia), STANISLAW KOSCIESZA (Poland), EVZEN DAVID (Czech Republic), VALERY ALEXANDROV (Bulgaria), BIRA DANTAS (Brasil), CHAKIB ALMAI (Morocco), JIRI SRNA (Czech Republic), HENRYK CEBULA (Poland).
2012-10-28
Rysunki w Lublinie i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com