Kargul, Pawlak i Festiwal Polskich Komedii w Lubomierzu

Plac Wolności Lubomierz ciekawostki filmy Sami Swoi Festiwal Polskich Komedii

Lubomierz ciekawostki i informacje o Lubomierzu. Jak powstało muzeum Kargula i Pawlaka, dlaczego akurat tutaj i jak powstał Festiwal Polskich Komedii

Lubomierz ciekawostki

1) O Lubomierzu niektórzy mówią: Stolica polskiej komedii. Dlaczego? O tym za chwilę.

2) Lubomierz, to 2-tysięczne miasteczko w województwie dolnośląskim. Prawa miejskie otrzymało w 1291 roku. To jedno z najmniejszych i najstarszych miast w województwie.

Atrakcje Lubomierza

3) W Lubomierzu reżyser Sylwester Chęciński kręcił sceny do komedii: „Sami swoi” (1967), „Nie ma mocnych” (1974) oraz „Kochaj albo rzuć” (1977) – czyli trylogię z Kargulem i Pawlakiem. Bohaterów filmu czyli Kargula (w tej roli Wacław Kowalski) i Pawlaka (Władysław Hańcza) pokochała cała Polska.

ratusz rynek Lubomierz ciekawostki atrakcje zabytki
Centralne miejsce festiwalu: ratusz w Lubomierzu i banery reklamowe sponsorów

4) Centralnym miejscem Lubomierza jest Plac Wolności. Stoi przy nim budynek ratusza (trzeci, z XVIII wieku, bo dwa pierwsze spłonęły). W północnej części ratusza jest wmurowany pręgierz z piaskowca, z 1530 roku. W 2019 r. za kilka milionów złotych odnowiono rynek. Otrzymał nową nawierzchnię, ławki, parking dla rowerów, wstawiono iluminowane maszty flagowe. Część prac powstanie w roku kolejnym.

5) Wśród zabytków Lubomierza jest zespół budynków klasztoru sióstr benedyktynek. W jego skład wchodzi m.in. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa z XVIII wieku. Pod nawą główną są podziemia z grobowcami. W kościele jest kolekcja zabytkowych ornatów z XVII-XIX wieku. Wokół klasztoru (przy ul. 1 Maja), zachowały się fragmenty murów miejskich z XV-XVI wieku.

Muzeum Kargula i Pawlaka Dom Płócienników Sami Swoi Festiwal Polskich Komedii Lubomierz ciekawostki
Muzeum Kargula i Pawlaka w Domu Płócienników. Przed wejściem figury Kargula i Pawlaka

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

6) W styczniu 1992 r. ukazał się pierwszy numer lokalnej gazety „Sami Swoi”. Wkrótce w siedzibie redakcji (była tu, gdzie obecnie jest muzeum) zaczęto gromadzić pamiątki związane z komediami Chęcińskiego. Wkrótce padł pomysł utworzenia muzeum. 13 lipca 1996 otwarto Muzeum Kargula i Pawlaka. Mieści się w XVI-wiecznym Dom Płócienników przy Placu Wolności 21. Można tu obejrzeć fragmenty filmu „Sami Swoi”, zobaczyć filmowe plakaty i rekwizyty z filmu, np. kawałek płotu, przy którym się kłócili oraz godzili bohaterowie filmu. Można też nabyć pamiątki (np. ziemia z Krużewnik i granaty do świątecznego ubrania).

7) W dniu otwarcia muzeum uroczyście odsłonięto drewniane rzeźby przestawiające Kargula i Pawlaka, które stanęły przed wejściem do muzeum. Tego samego wieczora na lubomierskim rynku odbyła się projekcja filmu „Sami swoi”. To wtedy Olgierd Poniźnik, Jadwiga Sieniuć i Waldemar Wilk wpadli na pomysł zorganizowania w Lubomierzu większej, cyklicznej imprezy związanej z polską komedią. Powołano Komitet Organizacyjny I Ogólnopolskiego Przeglądu Polskich Komedii Filmowych. Od ponad 20 lat rozsławia on Lubomierz w całej Polsce i za granicą.

Muzeum Kargula i Pawlaka Dom Festiwal Polskich Komedii Lubomierz ciekawostki
Goście festiwalu i publiczność przed sceną na rynku w Lubomierzu

8) Pierwszy festiwal odbył się między 14 a 17 sierpnia 1997 r. Wśród gwiazd był reżyser Sylwester Chęciński, a stacje telewizyjne relacjonowały wydarzenie, nazywając je: Wakacje z komedią w Lubomierzu. Drugi Przegląd odbył się między 14 a 16 sierpnia 1998, a w latach późniejszych kolejne, również w sierpniu. Co roku na festiwal zapraszani są znani aktorzy, ludzie filmu i telewizji czyli gwiazdy festiwalu. Odbywa się tu jarmark (można kupić lokalne specjały i wytworzy rzemiosła). Lubomierz się zaludnia, jest tłoczno, głośno i kolorowo. A po wydarzeniu, jakim jest festiwal, w Lubomierzu wszystko wraca do szarej rzeczywistości.

Zaułek filmowy aktor Janusz Gajos Muzeum Kargula i Pawlaka Dom Festiwal Polskich Komedii Lubomierz ciekawostki
Aktor Janusz Gajos odsłania swoją tablicę w Zaułku filmowym w Lubomierzu

Nie tylko Sami swoi czyli filmy w Lubomierzu

9) Tuż obok Muzeum Kargula i Pawlaka znajduje się tzw. Zaułek filmowy. Są tu wmontowane pamiątkowe tablice, otwarte osobiście przez ludzi polskiego filmu, telewizji i rozrywki, którzy przybyli na festiwal do Lubomierza. Obecnie tablic jest już ponad 40. Swoje tablice mają m.in. Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Hanka Bielicka, Ewa Szykulska, Jerzy Turek, Roman Kłosowski, Andrzej Grabowski.

10) W Lubomierzu kręcono zdjęcia plenerowe także do innych filmów. Pierwszym, który Lubomierz odkrył dla filmu, był reżyser Kazimierz Kutz. W 1958 roku powstało tu część zdjęć do filmu „Krzyż walecznych”. Kręcono tu również filmy: „Daleko na Zachodzie”, „Maratończyk”, „Kocham kino”, „Zakład” i serial „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

Lubomierz ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: (c) Sadurski.com, rok 2003

Zobacz też:
> Lądek-Zdrój
> Iława
> Puck