Lwów Ukraina podróże opera

Lwów, Ukraina. Wesoły Wieżowiec

Czas czytania:1 minut/y, 28 sekund/y

Lwów. Zobacz jakie miejsca odwiedził podróżujący wieżowiec z papieru we Lwowie na Ukrainie

Wesoły Wieżowiec, mini-siedziba Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) podróżuje po całym świecie. Właśnie trafił do Lwowa. To ważny ośrodek przemysłowy nad rzeką Pełtwią, w którym mieszka 750 tysięcy osób. Historyczne centrum Lwowa figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jego częścią jest Wysoki Zamek (Висо́кий За́мок). To nazwa wzgórza, na którym w XIV wieku polski król Kazimierz Wielki wzniósł Wysoki Zamek. Obecnie można stąd podziwiać panoramę miasta.

Lwów Ukraina podróże Wielki Zamek
Lwów, Ukraina podróże Wzgórze Wielki Zamek – widok na miasto

Wesoły wieżowiec odwiedził nie tylko Wysoki Zamek, ale też Rynek (mamy jego zdjęcie sprzed pomnika Neptuna) oraz budynek opery i teatru (Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej), wybudowany w 1896 roku (patrz foto na samej górze). I jeszcze jedną atrakcję: najstarszy dom publiczny w mieście, gdzie dał się sfotografować obok oryginalnej płaskorzeźby. Ale to zdjęcie zachowujemy w archiwum!

Ojcem chrzestnym wieżowca PDH we Lwowie jest Wojciech Kawalec.

Lwów Ukraina podróże rynek Neptun
Lwów, Ukraina. Posąg Neptuna na rynku

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

Wesoły Wieżowiec Happy Tower
Jan Matejko Stańczyk błazen satyra Poprzedni post Polscy satyrycy i polityka
Oscar Troplowitz krem Nivea Następny post Najsłynniejszy kosmetyk świata. Historia kremu Nivea