Ciekawostki o mamutach
Mamut ciekawostki i najważniejsze informacje o mamutach – dla dzieci i dorosłych
Informacje o mamutach
1) Ostatni mamut wyginął 4 tysiące lat temu, u schyłku ery plejstocenu. Mamuty były zwierzętami z rodziny trąbowców i wyglądem przypominały dzisiejszego słonia.
2) Mamuty żyły w stadach i żywiły się roślinami. Spożywały trawy, kwitnące zioła oraz turzyce. Mimo, iż w tundrze roślinności było niewiele, wystarczało jej przez tysiące lat dla przystosowanych do ciężkich warunków mamutów.
Ciosy mamutów
3) Ciosy mamutów, czyli inaczej mówiąc kły – budzą dziś wiele emocji. Poszukiwacze mamucich kłów na Syberii mogą zarobić w jeden dzień nawet 100 tysięcy dolarów. Gorączka poszukiwacza jest porównywalna do amerykańskiej gorączki złota. Działalność ta jest nielegalna, ale ubodzy mieszkańcy nie zważając na to, szukają tych kłów w wiecznej zmarzlinie.
Mamuty w Polsce
4) Na terenach dzisiejszej Polski mamuty były dość powszechne. W epoce lodowcowej zamieszkiwały całą półkulę północną. W grudniu 2018 roku szczątki mamuta znaleziono na stacji metra na warszawskiej Woli. Kości mamuta odkryto także w Krakowie oraz okolicach Konina.
5) W Muzeum Narodowym w Kielcach znajduje się bogata kolekcja paleontologiczna. Są tu m.in. kości mamutów, gdyż to właśnie tego typu znaleziska były w Polsce odkrywane najczęściej.
Wkrótce sklonowanie mamuta?
6) Naukowcy z Japonii chcą sklonować mamuta z Syberii. Dzięki nowoczesnej technologii jest to całkiem możliwe.
7) Naukowcy mają w planach utworzenie Parku Plejstoceńskiego, gdzie sklonowane mamuty żyłyby w naturalnym dla siebie środowisku. Powierzchnia parku miałaby obszar porównywalny z terenem Polski. Miejscem rezerwatu miałaby być Jakucja.
Ciekawostki o mamutach
8) Kilka lat temu, na Syberii odkryto małego mamuta. Był on zachowany w idealnym niemal stanie, biorąc pod uwagę fakt, że minęły tysiące lat. Mamuciątko prawdopodobnie ugrzęzło w błocie i nie potrafiło samodzielnie się wydostać. Najbardziej niesamowite jest to, że krew zwierzęcia nie uległa zniszczeniu i po przekłuciu jamy brzusznej, zaczęła wyciekać.
9) Neandertalczycy wykorzystywali mamucie ciosy do wyrobu ozdób, a czaszki przerabiano na instrumenty muzyczne. Odchody mamutów służyły im jako opał, a szerokie kości łopatek wykorzystywano do okrywania zwłok, składanych w prehistorycznych grobach. Z kolei futro mamutów było wykorzystywane do budowy szałasów oraz do wyrobu odzieży.
10) W czerwcu 2002 roku na ekrany kin wszedł film, pt. “Epoka Lodowcowa”. Opowieść o przygodach zwierząt doczekała się kolejnych części. Głównego bohatera, mamuta Mańka, znają chyba wszystkie dzieci.
11) W rosyjskim Jakucku znajduje się Muzeum Mamutów. Znajdziemy tu wspaniałe eksponaty, które zostały pozyskane na Syberii w ostatnich dziesięcioleciach.
12) Nieprzypadkowo ogromne skocznie narciarskie nazywane są mamucimi skoczniami. Chodzi o ich duże rozmiary.
Dlaczego wyginęły mamuty
13) Zagłada mamutów była stopniowym procesem. Zanikanie traw, w związku ze zmianami klimatu, przyczyniło się do zmniejszenia populacji. Nie bez znaczenia było też działanie człowieka. Polowania, w celu pozyskania mięsa i futra, spowodowało znaczne zmniejszenie populacji tych ssaków.
14) Do wyginięcia mamutów mogła się przyczynić osteoporoza. Kości nie wytrzymywały obciążenia wielkiego cielska, ważącego 6-7 ton.
15) Mamuty żyły, gdy w Egipcie budowano piramidy.
Mamut ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Dinozaury
> Pies dingo
> Hipopotamy