golenie maszynka do golenia ciekawostki historia

Golenie i maszynki do golenia. Ciekawostki, historia

Czas czytania:4 minut/y, 23 sekund/y

Maszynki do golenia ciekawostki

Aktualnie golenie może być lekkie, łatwe i przyjemne. Wszystko za sprawą dostępu do szerokiej gamy maszynek jednorazowych, wielokrotnego użytku oraz golarek elektrycznych. Możemy je kupić w drogeriach, sklepach, nawet kioskach ruchu. Jak i kiedy powstała maszynka do golenia i jaką wybrać?

Historia maszynki do golenia

Wynalazek ten przypisywany jest człowiekowi który nazywał się King Camp Gillette, chociaż tak naprawdę on tylko udoskonalił coś, co było znane już w XIX wieku. Nie ulega jednak wątpliwości, że pan Gillette wynalazł i opatentował dwustronne ostrze (żyletkę) ze stali, co zrewolucjonizowało sposób golenia się. Żyletka ta po zamontowaniu w stalowej maszynce wystarczała mężczyźnie na ok. 20 goleń twarzy. Było to w roku 1904 czyli ponad wiek temu.

Przez długi okres czasu wspomniana firma była monopolistą w produkcji tych przyborów codziennej toalety panów. Dopiero w latach 60-ych firma Wilkinson Sword zaczęła produkować żyletki ze stali nierdzewnej. Były dużo trwalsze od stalowych oraz odznaczały się dużo lepszą jakością.

Kolejny przełom nastąpił w latach 70-ych. To właśnie wtedy na rynku pojawiły się pierwsze plastikowe jednorazówki do golenia. Początkowo z jednym ostrzem, w latach 90-ych miały już dwa ostrza, a w kolejnych latach w niektórych produktach liczba ostrzy była jeszcze większa.

jednorazówka jednorazówki golenie maszynka do golenia ciekawostki historia
Plastikowe jednorazówki po użyciu trafiają do kosza. Maszynki do golenia ciekawostki

Golarki elektryczne

Jackob Schick, to twórca pierwszej golarki elektrycznej. Pierwszy silniczek do takiej golarki skonstruował podczas pobytu na froncie I wojny światowej. Pierwszy model wszedł na rynek w roku 1931 za sprawą firmy Remington i urządzenie to szybko stało się cenionym produktem. W 1940 r. wprowadzono golarki z dwiema głowicami.

Jeżeli decydujesz się na golarkę elektryczną, powinieneś zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Po pierwsze ważne jest ile maszynka ma głowic lub folii tnących (im więcej tym lepiej). Kolejną istotną sprawą jest rodzaj zasilania. Najlepsze będzie mieszane czyli bateryjno-sieciowe. Jeżeli znajdziesz się w miejscu lub sytuacji gdzie nie ma dostępu do gniazda z prądem, wystarczy przełączyć na baterię. Warto wybierać golarki, w których producent umieścił dodatkowe funkcje, na przykład system regulacji szerokości głowicy, ponieważ podnoszą komfort pozbywania się owłosienia.

Ceny golarek elektrycznych mają bardzo dużą rozpiętość i mogą wahać się od 120 zł do 2000 zł, a nawet więcej. Jedno jest pewne: każdy zainteresowany zakupem znajdzie odpowiedni model dla siebie.

golenie maszynka do golenia elektryczna ciekawostki historia
Elektryczna maszynka. Maszynki do golenia ciekawostki

Którą metodę golenia wybrać?

Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, ponieważ ile twarzy (ludzi), tyle opinii. Komfort golenia dla każdego znaczy coś innego. Warto dodać, że sam sprzęt do golenia, to nie wszystko. Jeśli używasz techniki na mokro, koniecznie sięgaj po żele lub pianki (możliwe dobrej jakości). Dostosowuj kosmetyk do rodzaju cery, aby nie podrażniał skóry. Ten rodzaj golenia trwa nieco dłużej niż golarką elektryczną na sucho, ale jest dokładniejszy. Ostrze maszynki przylega wtedy do skóry usuwając cały zarost jaki napotka podczas ruchu, a dzięki piance lub żelowi jest to jeszcze bardziej precyzyjne.

Golenie na sucho jest szybszą metodą i aż tak bardzo nie podrażnia. W tym przypadku ostrze nie dotyka twarzy w 100 %, ale przez to właśnie może pozostawiać tak zwany cień, a włoski mogą być znów widoczne już po kilku godzinach od zakończenia golenia. Pamiętajmy również aby „po” zawsze użyć płynu po goleniu lub dobrego kremu nawilżającego. A najlepiej jednego i drugiego.

jednorazówka golenie maszynka do golenia ciekawostki historia
Maszynki do golenia z kilkoma ostrzami golą dokładnej

Kobiety również się golą

Nogi, pachy, okolice bikini, są to części ciała, które kobiety najczęściej depilują. Maszynki do golenia dla kobiet różnią się kształtem głowic, które często są zaokrąglone i w różnych rozmiarach ze względu na najlepsze dopasowanie do danej części ciała, z której będzie usuwane zbędne owłosienie. Tak jak panowie, kobiety mają do dyspozycji golarki elektryczne. Mogą też w szybki sposób na sucho ogolić odpowiednie miejsca, używając depilatora. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele modeli, począwszy od klasycznego, a na laserowym skończywszy. Rozpiętość cenowa jest ogromna, więc i w tym wypadku każda kobieta znajdzie coś dla siebie.

Która metoda depilacji jest najlepsza? To zależy tylko i wyłącznie od upodobań i tego co kobieta uznaje za wygodne i komfortowe. Oczywiście przy zastosowaniu klasycznych maszynek do golenia pamiętamy, aby nigdy nie golić się na sucho, bo to na pewno podrażni skórę. Zawsze sięgajmy po dobre żele do depilacji, dostosowane do rodzaju naszej skóry.

Ciekawostki ze świata golenia

1) Najdroższa maszynka do golenia na świecie, to Zafirro Irrydium. Rączka maszynki wykonana jest z irydu (jeden z najtrwalszych i najrzadszych materiałów świata), a producent zapewnia, 10-letnią gwarancję. To cudo kosztuje 100 tysięcy dolarów i już ma swoje miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Maszynka została wyprodukowana w nakładzie jedynie 99 sztuk.

2) Największa na świecie fabryka marki Gillette znajduje się w Łodzi. To stąd maszynki z “Made in Poland” na opakowaniu trafiają m.in. do USA, Afryki, państw Europy, Azji i Australii.

3) NASA kupuje ostrza Gillette w ilościach hurtowych i testuje na nich moc swoich laserów.

Na zakończenie

Bez względu na to jaką metodę wybieramy, co jest dla nas komfortowe, czy golimy się na sucho czy na mokro jak bardzo i jak bardzo jesteśmy w tym precyzyjni, na pewno bez problemu znajdziemy produkt, który spełni nasze oczekiwania. Czasami metodą prób i błędów i testowania, ale warto poświęcić czas, bo nasza skóra odwdzięczy nam się blaskiem i zdrowym wyglądem.

Maszynki do golenia ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Bielizna męska ciekawostki
> Ciekawostki o krawatach
> Skarpety – ciekawostki

województwo łódzkie atrakcje ciekawostki Poprzedni post Województwo łódzkie – atrakcje
terroryzm humor terroryści dowcipy o terrorystach kawały bomby Następny post Dowcipy o terrorystach