Ciekawostki o metrze. Europa i świat

metro ciekawostki o metrze

Metro ciekawostki o metrze na całym świecie. Transport miejski nie tylko pod ziemią.

Metro ciekawostki i rekordy

1) Pierwsze metro na świecie powstało w Londynie. Pierwsi pasażerowie podróżowali nim 10 stycznia 1863 roku. Codziennie z londyńskiego metra korzysta ponad 3 miliony ludzi.

2) Metro w Pekinie (Chiny) w grudniu 2019 roku oficjalnie zostało najdłuższą siecią metra na świecie. Jego całkowita długość wynosi aż 689 km. Dziennie korzysta z niej 10 milionów pasażerów.

3) Największa liczba stacji metra znajduje się w Nowym Jorku.

USA Waszyngton metro ciekawostki
Na stacji metra w Waszyngtonie, USA

4) Metro w Budapeszcie jest najstarszym na kontynentalnej części Europy. Z powodu niskiej całkowitej długości tras i małej ilości stacji, nie może chwalić się dużymi liczbami jeśli chodzi o przewóz pasażerów.

5) Pierwszą linię metra w Stambule zaczęto budować w 1875 roku. Była to zarazem najkrótsza linia w Europie, bo jego trasa liczyła niewiele ponad 500 metrów.

Niemcy Kolonia stacja metra
Niemcy, Kolonia. Futurystyczny wygląd stacji metra

Metro w Europie

6) Pierwsza linia metra w Mediolanie (Włochy) została otwarta w 1964 roku. Dzisiaj funkcjonują tam 4 linie.

7) Metro w Brescii (Włochy) zaczęto budować w 2004 roku, jednak z powodu wielu odkryć archeologicznych budowę przesunięto w terminie i ukończono prawie 10 lat później – w 2013 roku.

8) Metro w Glasgow (Szkocja) składa się z 15 stacji rozmieszczonych w jednej linii. Długość trasy wynosi 10,4 km. Jego charakterystyczną cechą jest nietypowy rozstaw szyn.

9) Metro w Charkowie (Ukraina) powstało w 1975 roku i było uważane za kolej podziemną ZSRR. W 2018 roku charkowskie metro pobiło rekord, przewożąc 223 miliony pasażerów.

10) Metro w Moskwie powstało w 1935 roku. Aktualnie jego całkowita długość trasy wynosi ponad 400 kilometrów.

11) Szwecja. Metro w Sztokholmie (Stockholms tunnelbana), to dwa systemy: podziemny i nadziemny. Posiada 47 stacji znajdujących się pod ziemią oraz 53 stacje naziemne. Część z nich przejeżdża w tunelach wydrążonych w skałach.

Szwecja Sztokholm metro stacja metra
Szwecja, Sztokholm. Metro ciekawostki

12) Metro w Bukareszcie (Rumunia) miało powstać na początku ubiegłego wieku, jednak wybuch II Wojny Światowej pokrzyżował plany. Gdy wreszcie powstało w 1979 roku okazało się że, jest zbyt małe, dlatego kilka lat później podjęto decyzję o rozbudowie.

13) Metro w Atenach (Grecja) zaczęło działać w 1904 roku. Obecnie łączna długość linii wynosi 77 kilometrów.

14) Metro w Sofii (Bułgaria) ma prawie 40 km długości, a podróż całą trasą trwa 27 minut. A średni odstęp pomiędzy poszczególnymi stacjami wynosi nieco ponad 1 km.

15) Metro w Porto (Portugalia) powstało dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Działa od 2002 roku. Rocznie przewozi 60 milionów pasażerów.

16) Każda ze stacji metra w Paryżu (Francja) wygląda bardzo podobnie. Paryskie metro jest najbardziej obciążonym metrem w Europie. Dziennie korzysta z niego około 5 milionów pasażerów.

Hiszpania Bilbao metro wejście stacja
Bilbao w Hiszpanii. Wejście do stacji metra

17) Budowa metra w Kopenhadze (Dania) trwała 6 lat. Aktualnie z tego środka lokomocji korzysta dziennie ponad 200 tysięcy ludzi.

18) Metro w Warszawie obecnie składa się z dwóch linii podziemnych M1 i M2. Pierwsza linia została wybudowana i otwarta w 1995 roku. Druga działa od 2015 roku. Aktualnie powstaje projekt trzeciej linii metra czyli M3. Według oceny użytkowników, system Warszawskiego metra jest ocieniany w 98% za bardzo dobry.

19) Metro w Amsterdamie (Holandia) jest połączone z systemem szybkiego tramwaju. Od 2018 roku otworzono trasę przechodzącą przez historyczną część miasta.

20) Metro w Oslo (Finlandia) działa od 1966 roku.

Tajlandia Bangkok metro ciekawostki
W wagonie metra w Bangkoku, stolicy Tajlandii

Metro na świecie

21) Metro w Nowosybirsku (Rosja) jest jedynym leżącym metrem na terenach Syberii. Rocznie korzysta z niego około 70 milionów ludzi.

22) Zasady przewozu pasażerów w metrze w Kairze (Egipt) są dla nas dosyć dziwne. Otóż kobiety i mężczyźni mogą podróżować jednym pociągiem, jednak w osobnych wagonach.

23) Metro w Sapporo (Japonia) nie kursuje między północą a godziną 6 rano.

Korea Południowa Seul wagon metra
W wagonie metra w Seulu, Korea Południowa

24) Miasto Rio De Janeiro (Brazylia) zaczęto budować w latach 50-ych XX wieku, jednak nastąpił kryzys. Budowę zakończono dopiero w 1979 roku.

25) Metro w Santiago (Chile), to nowoczesny i rozbudowany system kolei. W Ameryce Łacińskiej znajduje się w czołówce zarówno pod względem długości, jak i liczby stacji.

26) Metro w Santo Domingo (stolica Dominikany) uruchomiono w połowie 2009 roku. Aktualnie powstaje jego druga linia, a trzecia jest już projektowana.

Metro ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Języki świata ciekawostki
> Amfibie ciekawostki
> Stacje paliw ciekawostki