DwuTAKT komiksy komiks polski informacje wystawy ciekawostki

Michael Jackson i komiksy

Czas czytania:4 minut/y, 9 sekund/y

Michael Jackson i komiksy

Co ma wspólnego jeden z byłych managerów Michaela Jacksona oraz internetowy serwis z rysunkami satyrycznymi?

Rysownik Bernd Pohlenz, szef internetowego serwisu dla rysowników satyrycznych Toonpool.com (będącego czymś w rodzaju agencji rysunkowej), poinformował o nawiązaniu współpracy z Dieterem Wiesnerem. O tej współpracy dowiadujemy się z z krótkiego wywiadu umieszczonego w tym serwisie.

Manager D.Wiesner, przedstawiany jako ekspert od zarządzania talentami, widzi wiele możliwości zarobkowych związanych z potencjałem serwisu Toonpool. Wspomina m.in. o branży filmowej, muzycznej i turystycznej.

Wiesner, który od 2003 r. współpracował z Michaelem Jacksonem przy produkcji filmu animowanego “Pinocchio 3000” wspomina, że Michael był wielkim fanem komiksów (głównie z superbohaterami, np. Spiderman, X-Men, Hulk), kochał malarstwo i rysunki.
2010-05-01

Stolica komiksu w Azji

Czy południowokoreańskie miasto Bucheon ma szansę stać się światową stolicą komiksu? Na razie jest taką stolicą w Azji

870-tysięczne miasto Bucheon, położone nieopodal Seulu, stolicy Korei Południowej, od kilkunastu lat konsekwentnie realizuje interesujący plan. Miasto stawia na… animacje i komiksy. Mieszczą się tu Muzeum Komiksu i Biblioteka Komiksu.

W 1996 r. w Bucheon powstało ICC czyli International Comic Artist Conference. W tym właśnie roku odbyła się tu  pierwsza konferencja dla artystów i miłośników komiksów. Wkrótce zdecydowano o rozszerzeniu formuły o uczestników z innych krajów. Odtąd ICC odbywa cię dorocznie, na zmianę w kilku azjatyckich krajach: Korei, Chinach, Japonii, Hong Kongu (obecnie należy do Chin) i na Tajwanie.

Między 15 a 19 września 2010 r. równocześnie odbyły się w Bucheon: XI międzynarodowa konferencja o komiksie (11th International Comic Artist Conference, w skrócie: ICC) oraz XIII międzynarodowy festiwal komiksowy (Bucheon International Comics Festival, w skrócie: BICOF). Zrealizowane z dużym rozmachem konferencja i festiwal (sponsorem była Korea Manhwa Contents Agency) odbyły się w centrum biznesowym KOMACON. Uczestnikami byli artyści z następujących krajów: Korea, Japonia, Chiny, Hongkong, Nigeria, Rosja, Malezja, Mongolia, USA, Słowacja, Singapur, Iran, Kazachstan, Kanada, Tajlandia, Turcja, Finlandia, Filipiny i Australia. Na specjalnie otwartej wystawie pokazano twórczość 314. rysowników z 20. krajów. Nagrodę główną w kategorii komiksu przyznano dla Lee Chak Khuen z Malezji, a w kategorii: Filmy animowane, triumfował Mohammad Ali Khalaji z Iranu.

Mimo, że niedawno zakończono imprezę w Bucheon, już wiadomo, że w roku 2011 kolejna konferencja odbędzie się w Pekinie (Chiny), a w 2012 roku w Tottori (Japonia).

ICC przygotowuje i rozsyła comiesięczne e-newslettery (webziny), tworzone w czterech językach: angielskim, koreańskim, chińskim oraz japońskim. Trafiają one do artystów i miłośników komiksów nie tylko w Azji. I właśnie pozyskuje z kolejnych krajach autorów, którzy będą pisać ciekawe teksty o komiksach. Bo ICC ma ambitne plany stworzenia w Azji światowego centrum komiksu. Miejsca, w którym będą się spotykać różne gatunki komiksu, niezależnie od kultury oraz języka, w jakim powstają.
2010-12-20

Komiksy na Biznes.Onet.pl

Od kilku tygodni w jednym z serwisów portalu Onet można oglądać humorystyczne komiksy Bartka Brosza, o tematyce biznesowej

Od końca września 2010 r., co tydzień, w serwisie Biznes portalu Onet.pl, można oglądać 4-klatkowe, czarno-biała komiksy. Cykl, którego autorem jest Bartek Brosz, nazywa się Krótki Interes, a tematyka komiksów jest związana z biznesem i gospodarką. Technicznie komiks podzielony jest na 4 oddzielne obrazki, więc aby zrozumieć jego ideę, trzeba zobaczyć 4 kolejne podstrony.

Niestety, komiks jest głęboko schowany, więc ma zapewne niewielką oglądalność. Aby ze strony głównej serwisu Biznes dotrzeć do podstrony z zestawem komiksów, trzeba kilkukrotnie kliknąć. Najpierw na: Newsy, potem na: Fotoreportaże, potem na: Komiks, i dopiero wtedy wybrać jedną z ikonek, aby rozpocząć przeglądanie wybranego komiksu.
2010-12-06

Komiks o żonie prezydenta Francji

Z cyklu Female Force ukazał się komiks o modelce Carli Bruni, żonie prezydenta Nicolasa Sarkozy. Ale nie we Francji

W dziesięciu krajach równocześnie, ukazał się 32-stronicowy, kolorowy komiks, którego bohaterką jest Carla Bruni-Sarkozy. Przedstawiono w nim coś w rodzaju jej biografii, począwszy od narodzin we Włoszech, przez liczne romanse, aż po jej ślub z prezydentem Nicolasem Sarkozy w 2008 roku.

W serii Female Force (Kobieca Siła) ukazały się już komiksy o Michelle Obamie (żonie obecnego prezydenta USA Baracka Obamy), o sekretarz stanu USA Hillary Clinton, o Lady Di (zmarłej tragicznie pierwszej żonie księcia Karola) oraz o J. K. Rowling – autorce książek o Harrym Potterze.

Komiks wydawnictwa Bluewater ukazał się w dziesięciu krajach (m.in. w USA i Wielkiej Brytanii), jednak we Francji nie znaleziono jeszcze jego wydawcy.
2010-11-22

Wojtasiński o komiksach

28 września 2010 r. w Inowrocławiu Jarosław Wojtasiński poprowadzi „Karton” satyry i komiksu

Biblioteka Miejska w Inowrocławiu organizuje cykle spotkań dla miłośników literatury, filmu oraz komiksu i rysunku satyrycznego. Jak informują organizatorzy:
“Będą one przestrzenią swobodnej wymiany myśli i rozwoju zainteresowań uczestników – mile widziane własne propozycje programu i charakteru spotkań. Poznawaniu wybranych dzieł literackich (także w ich związkach z innymi dziedzinami sztuki), projekcjom filmów, prezentacji komiksów i rysunków towarzyszyć będą dyskusje i fachowe komentarze osób prowadzących spotkania”.

Jednym ze spotkań będzie „Karton” satyry i komiksu, który poprowadzi rysownik Jarosław Wojtasiński. Początek: 28 września (sobota) o godz. 18.00. Miejsce tego i innych spotkań: Czytelnia Biblioteki Głównej – Inowrocław, ul. Kilińskiego 16.
2010-08-27

polska kolęda pastorałka tekst Boże Narodzenie Dzisiaj w Betlejem słowa kolędy Poprzedni post Dzisiaj w Betlejem – tekst kolędy
satyra satyrycy konkursy satyryczne Gniewino Następny post Satyrycy: Tym, Konopiński, Kałamaga