Z czego słyną Międzyzdroje. Fakty, ciekawostki, atrakcje
Międzyzdroje ciekawostki i najważniejsze fakty. Z czego słynie, co tu jest ciekawego i jak spędzić tutaj czas
Międzyzdroje – nadmorskie miasto
Międzyzdroje leżą w województwie zachodniopomorskim, na wyspie Wolin, nad Morzem Bałtyckim. Miasto znajduje się w powiecie kamieński i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Mieszka tu ok. 5,5 tys. ludzi.
W XII wieku nieco na południe dzisiejszych Międzyzdrojów, istniały dwie osady: Żelazo i Kępieńce. Międzyzdroje były wsią rybacką aż do połowy XIX wieku, gdy zaczęła się tu rozwijać turystyka, która od lat 50. XX wieku stała się kluczową dziedziną gospodarki. W 1947 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie.
Z czego słyną Międzyzdroje: Festiwal Gwiazd
Festiwal Gwiazd odbywa się w Międzyzdrojach od 1996 roku. Impreza organizowana jest zwykle w lipcu, trwa kilka dni, jest dostępna dla publiczności i to wtedy przyjeżdża tu najwięcej turystów. W programie festiwalu są spektakle teatralne i pokazy filmowe, odbywają się też spotkania z gwiazdami show-biznesu, a artyści odciskają swe dłonie w Alei Gwiazd. Festiwal Gwiazd to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych nad Bałtykiem; podkreśla status Międzyzdrojów jako „miasta gwiazd”.
Słynne uzdrowisko nadmorskie
Miasto nazywane „Perłą Bałtyku”, leży między plażami a Wolińskim Parkiem Narodowym. Międzyzdroje mają szerokie, piaszczyste plaże z klifami. W 1913 roku odwiedziło je 20 tys. letników, a obecnie jest to popularny kurort wypoczynkowy województwa zachodniopomorskiego.
Międzyzdroje słyną jako miejscowość uzdrowiskowa od XIX wieku. Leczy się tu choroby układu oddechowego dorosłych. Uzdrowisko wykorzystuje źródło Wolin z wodami leczniczymi. Są to wody chlorkowo-sodowe, bromkowe i żelaziste.
Molo – symbol miasta
Molo w Międzyzdrojach ma 395 metrów długości i jest najdłuższym betonowym molem w Polsce. Pierwsze drewniane molo zbudowano w 1884 roku. Podczas I wojny światowej zostało wysadzone. Odbudowano je w 1921 roku, ale sztormy je niszczyły. Obecne molo pochodzi z lat 90. XX wieku i pełni funkcję przystani dla statków. Można stąd popłynąć do Świnoujścia lub Niemiec.
To popularne miejsce spacerowe dla turystów ma wejście przy białych wieżyczkach. W sezonie jest tu wiele punktów gastronomicznych.
Aleja Gwiazd – prawie jak Hollywood
Aleja Gwiazd zlokalizowana jest przy Promenadzie Gwiazd, w centrum. Powstała w 1996 roku, gdy ruszał festiwal, a inspiracją była hollywoodzka Aleja Gwiazd. Polskie gwiazdy sceny i filmu odciskają tu swoje dłonie w brązie. Miejsce jest obowiązkowym punktem zwiedzania Międzyzdrojów, dla każdego przyjezdnego.
Atrakcje okolic Międzyzdrojów: Jezioro Turkusowe
Jezioro Turkusowe leży niedaleko Międzyzdrojów, we wsi Wapnica. Powstało po zalaniu kopalni kredy w XX wieku. Woda ma zielony kolor dzięki odbiciu światła. Dno jeziora jest poniżej poziomu morza. Zbiornik ma 1,6 hektara i jest dość głęboki. Otaczają go lasy Wolińskiego Parku Narodowego. Na miejscu jest parking i taras widokowy. Dostępna jest altana i plac zabaw. To sztuczny zbiornik wodny o unikalnej barwie. Turyści chętnie robią tu zdjęcia. Od Międzyzdrojów dzieli je kilka kilometrów. Można dojść szlakiem lub dojechać autem.
Woliński Park Narodowy
Z Międzyzdrojami graniczy Woliński Park Narodowy. Powstał w 1960 roku i ma powierzchnię 10 937 hektarów. W parku znajduje się Zagroda Pokazowa Żubrów. Żubry żyją na wybiegu o powierzchni 20 hektarów. Są tu również sarny i dziki.
Park ma najwyższe klify w Polsce, do 80 metrów wysokości. Ciągną się na długości 15 km od Międzyzdrojów. Znajduje się tu Muzeum Przyrodnicze z bielikami. Są ścieżki edukacyjne i punkty widokowe. Warto wejść na Kawczą Górę, aby zobaczyć panoramę Zatoki Pomorskiej.
Międzyzdroje ciekawostki: Bałtycki Park Miniatur
W Międzyzdrojach jest też Bałtycki Park Miniatur, gdzie można zobaczyć modele zabytków w skali 1:25. Są tu modele latarni morskich i innych budowli stojących nad Bałtykiem, w Polsce, Niemczech i Szwecja. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 45 minut. Dla dzieci jest plac zabaw i miniaturowa kolej, a dla zmotoryzowanych bezpłatny parking.
Ta atrakcja Międzyzdrojów znajduje się 30 minut spaceru od centrum, ale można również dojechać autobusem nr 10 z Placu Naptuna. Bilet kupuje się na miejscu lub online.
Oceanarium w Międzyzdrojach
Oceanarium ma 34 akwaria i prezentuje ryby z całego świata, w warunkach zbliżonych do naturalnych. Są tu płaszczki, meduzy i piranie, a nawet rekiny. Spacer w szklanym tunelu to główna atrakcja tego miejsca. Wstęp jest płatny, a Oceanarium jest czynne przez cały rok.
Muzeum Wosku i Chopin
Gabinet Figur Woskowych znajdujący się przy Promenadzie Gwiazd, to prawdopodobnie najstarsze muzeum woskowe w Polsce i jest ponad 110 figur w skali 1:1 – gwiazdy filmu, bajek i sportu.
W 1999 roku w Parku Zdrojowym odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina, który jest uzupełnieniem innych atrakcji Międzyzdrojów.
Wypoczynek i rekreacja
A jak jeszcze mogą spędzić czas turyści i mieszkańcy Międzyzdrojów? Park Zdrojowy im. Chopina założono w XIX wieku. Leży przy ulicach Bohaterów Warszawy i Zdrojowej i ma 4,8 hektara powierzchni. Rosną tu dęby, platany i żywotniki. To miejsce spacerów turystów i mieszkańców.
Promenada na Wydmach powstała w 2018 roku. Ma niecały kilometr i łączy przejścia na plażę, są tu platformy widokowe z ławkami. Dodamy, że w 2022 roku w mieście było 17 kilometów ścieżek rowerowych.
Międzyzdroje ciekawostki (c): Sadurski.com
Na zdjęciu: park w Międzyzdrojach
Zobacz też:
> Świnoujście
> Ustka
> Szczecin