Mięta w kosmetyce i kuchni

mięta ciekawostki o mięcie

W składzie dostępnych w drogeriach kosmetyków coraz częściej występują zioła i rośliny. Wśród nich jest mięta, polecana szczególnie dla osób z tłustą cerą i puszącymi się włosami

Mięta w walce z zaskórnikami

Mięta wpływa na pracę gruczołów łojowych, rozświetla skórę i chroni ją przed starzeniem się. To tarcza obronna w walce z trądzikiem i niedoskonałościami skóry. W parze z olejkiem jojoba nawilża skórę. Mentol, który jest zawarty w mięcie, dodatkowo rozjaśnia skórę. Osoby z wrażliwą cerą powinny jednak unikać nadużywania mięty pieprzowej ze względu na silne działanie, które może powodować podrażnienia. Nie zaleca się również stosowania mięty pieprzowej do pielęgnacji skóry naczynkowej.

Ochrona ust

Mięta wchodzi w skład wielu balsamów do ust. Zapobiega wysuszaniu się warg, nawilża oraz pielęgnuje. Ogranicza także negatywne skutki promieniowania słonecznego i mrozu. W lecie w doskonały sposób ochłodzi usta.

Olejek z mięty pieprzowej ma na tyle orzeźwiający zapach, że bywa wykorzystywany do produkcji perfum oraz świec pokojowych.

Środek na puszące się włosy

Dobra wiadomość dla osób narzekających na puszące się włosy: dzięki mięcie kosmyki będą się łatwiej układały. Już kilka kropel miętowego olejku, które dodasz do szamponu, pozwolą zniwelować problemy ze skórą głowy. Otrzymanym kosmetykiem wystarczy przez krótką chwilę masować skórę.

Niezbędny składnik menu

Mięta nie od dzisiaj jest stosowana do wyrobu orzeźwiających cukierków i gum do żucia. Listki rośliny można również dodać do napojów mających w lecie ugasić pragnienie, np. do lemoniady. Dobrze smakują ze świeżymi sałatkami oraz ziemniakami.

Warto, żeby osoby dbające o zgrabną sylwetkę, na stałe wpisały miętę do swojego menu.

– Herbatkę miętową można serwować zarówno na ciepło, jak i na zimno. W lecie skutecznie ugasi pragnienie, a w zimie rozgrzeje – mówi Joanna Fijałkowska, Trade Marketing Manager Teekanne. – Podawana z dodatkiem liści mięty przepędzi senność, a podniebieniu pozwoli zachować poczucie świeżości.

InfoWire.pl / Teekaane

Zobacz też: 
> Zielona herbata
> Ciekawostki o miodzie
> Ciekawostki o szmince