Mińsk Mazowiecki ciekawostki atrakcje zabytki

Mińsk Mazowiecki – 27 ciekawostek

Czas czytania:5 minut/y, 4 sekund/y

Miasto Mińsk Mazowiecki ciekawostki i najważniejsze informacje o Mińsku Mazowieckim – historia, zabytki, atrakcje, co zobaczyć

Mińsk Mazowiecki – informacje

1) Mińsk Mazowiecki, to miasto w województwie mazowieckim. Jest tu siedziba powiatu mińskiego i gminy miejskiej Mińsk Mazowiecki. Mieszka tu ok. 40 tys. ludzi.

2) Z Mińska Mazowieckiego do Warszawy jest 40 km.

3) Nazwa Mińsk pochodzi od płynącej niedaleko rzeki Mieni. Przymiotnik “Mazowiecki” dodano po to, aby nie mylono go z Mińskiem, stolicą Białorusi.

4) Herb szlachecki Leliwa istniał w średniowieczu, teraz jest herbem Mińska Mazowieckiego. Patronem miasta jest Jan Chrzciciel, żydowski prorok, święty, żyjący 2 tys. lat temu.

Mińsk Mazowiecki herb ciekawostki atrakcje
Herb miasta Mińsk Mazowiecki

Mińsk Mazowiecki ciekawostki z historii

5) Miejscowość założono w XIV wieku, a prawa miejskie uzyskała w 1421 r.

6) W latach 1549-1695 istniało miasto Sendomierz. Obecnie znajduje się w granicach Mińska Mazowieckiego.

7) Do 1768 r. był zakaz osiedlania się Żydów w Mińsku Mazowieckim. Przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili połowę mieszkańców miasta.

8) W 1868 r. władze carskie nakazały zmianę nazwy miasta. Do 1916 r. nazywało się Nowomińsk.

pałac Dernałowiczów Mińsk Mazowiecki ciekawostki atrakcje zabytki
Pałac Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim

Mińsk Mazowiecki zabytki, atrakcje

9) Pałac Dernałowiczów (ul. Warszawska), to zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Mińsku Mazowieckim. W XVI w. powstała budowla z cegły, w XVII w. przebudowano ją w barokowy pałac, potem był przebudowany w XVIII wieku, a w latach 1825-1828 uzyskał wygląd klasycystyczny. Po wojnie pałac niszczał. Odrestaurowano go w 1980 r. Była tu Miejska Biblioteka Publiczna, obecnie jest tu siedziba Miejskiego Domu Kultury i Sala Ślubów. Krótka wzmianka o pałacu znalazła się w powieści Henryka Sienkiewicza “Pan Wołodyjowski”.

park Mińsk Mazowiecki ciekawostki atrakcje zabytki
Mińsk Mazowiecki. Park obok pałacu
park Mińsk Mazowiecki ciekawostki atrakcje zabytki
Park. Mińsk Mazowiecki ciekawostki

10) Prawdopodobnie od XVII wieku wokół pałacu zaczął powstawać park krajobrazowy. Kilkukrotnie był przekształcany, w XIX w. stworzono w nim systemy kanałów. Obecnie to miłe miejsce wypoczynku i spacerów mieszkańców. To jeden z największych parków we wschodnim Mazowszu.

11) Rzymskokatolicki Kościół Narodzenia NMP (ul. Kościelna 1) zbudowano w XVI wieku, w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Po pożarze w XVII wieku został odbudowany. Wewnątrz jest obraz Matki Boskiej Wniebowziętej (zwany Matką Boską Hallerowską), namalowany przez Czesława Moniuszkę (1853-1908). Dwukrotnie modlił się przed nim w 1920 r. generał Józef Haller.

kościół Narodzenia NMP Mińsk Mazowiecki ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Narodzenia NMP w centrum Mińska Mazowieckiego

12) Mariawicki (starokatolicki) Kościół NMP zbudowano na początku XX wieku. Stoi przy ul. Romualda Traugutta 17.

13) Klasycystyczny budynek dawnego starostwa (pl. Kilińskiego 10), wybudowano w latach 1847–1853.

Muzeum Ziemi Mińskiej  Mińsk Mazowiecki ciekawostki atrakcje zabytki
Mińsk Mazowiecki. Siedziba Muzeum Ziemi Mińskiej

14) Muzeum Ziemi Mińskiej powstało w 2005 roku. Mieści się w Pałacu Łubieńskich (ul. Okrzei 16), zbudowanym na krótko przed II wojną światową. Na terenie muzeum znajdują się dużych rozmiarów… buty Stalina. Jest to kopia fragmentu pomnika Józefa Stalina ze stali i betonu z 1956 roku. Stał na Węgrzech i został tam zburzony jako symbol dominacji bolszewickiej. Eksponat podarował węgierski dziennikarz, historyk i wykładowca, były ambasador węgierski w Polsce, Ákos Engelmayer. Muzeum jest czynne w godz. 9-17 (od poniedziałku do piątku) i w godz. 12-16 (w niedziele).

Muzeum Ziemi Mińskiej   7 Pułk Ułanów Lubelskich Mińsk Mazowiecki ciekawostki atrakcje zabytki
Muzeum Ziemi Mińskiej, oddział 7 Pułku Ułanów Lubelskich

15) Oddział muzeum znajduje się przy ul. gen. Sosnkowskiego 4, w budynku z początku XX wieku, w dawnej willi doktora Jana Huberta (1862-1944). Nazywa się: Oddział nazywa się: Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich (im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego) w Mińsku Mazowieckim.

Placówka działa od 1992 roku, budynek odremontowano w 2007 roku. W pięciu salach wystawowych można poznać historię pułku. Na zewnątrz budynku jest szereg rzeźb o treści patriotycznej, metalowe popiersia oficerów, kilka niedawno postawionych pomników i tablic, kilka okazów wojskowego sprzętu.

Muzeum Ziemi Mińskiej 7 Pułk Ułanów Lubelskich Mińsk Mazowiecki ciekawostki atrakcje zabytki
Muzeum Ziemi Mińskiej, wejście na teren oddziału 7 Pułku Ułanów Lubelskich

Mińsk Mazowiecki ciekawostki

16) Przy ul. B.Chrobrego 21/23 na terenie koszar Żandarmerii Wojskowej znajduje się grób Kasztanki (1910-1927), ukochanej klaczy Józefa Piłsudskiego, najsłynniejszego konia Rzeczypospolitej. Późniejszy naczelnik państwa po raz pierwszy dosiadł ją w 1914 roku, po raz ostatni 11 listopada 1927 roku podczas defilady na Placu Saskim w Warszawie. Kasztanka padła 23 listopada 1927 roku o piątej rano. Jej sekcja zwłok wykazała pęknięcie dwóch ostatnich kręgów grzbietowych.

Józef Piłsudski Kasztanka Mińsk Mazowiecki ciekawostki atrakcje
Józef Piłsudski i jego legendarna Kasztanka. Mińsk Mazowiecki ciekawostki

17) Ulica Warszawska, to najdłuższa ulica Mińska Mazowieckiego. Ma 4,3 km długości, stoją przy niej budynki firm, sklepów i instytucji oraz wspomniany już Pałac Dernałowiczów. Jedyną przecinającą ją ulicą mającą po obu stronach tę samą nazwę, jest ul. Elizy Orzeszkowej. Ulica Warszawska kiedyś była Traktem z Warszawy do Brześcia, który powstał w latach 1818-1821.

18) Wśród pomników w Mińsku Mazowieckim są m.in. pomniki Mikołaja Kopernika, Władysława Andersa, Jana Pawła II i Pomnik Niepodległości.

Pomnik Niepodległości Mińsk Mazowiecki ciekawostki atrakcje zabytki
Centrum Mińska Mazowieckiego, Pomnik Niepodległości

19) Obok Pomnika Niepodległości zakopano tzw. Mińską Kapsułę Czasu, o czym informuje stosowna tablica wmontowana w chodnik. Kapsuła została zakopana w 2016 r. i zostanie wydobyta spod ziemi 29 maja 2066 roku.

20) W Mińsku Mazowieckim przy ulicy Stankowizna rośnie ok. 380-letnia sosna. W 2011 r. miała 387 cm w obwodzie.

21) Wśród cyklicznych imprez odbywających się co roku w Mińsku Mazowieckim, jest Festiwal Jana Himilsbacha (1931-1988). To znany aktor-naturszczyk i literat, z zawodu kamieniarz, urodzony w Mińsku Mazowieckim. Zagrał w wielu filmach, m.in. w “Rejsie” (1970) w reż. Marka Piwowskiego.

22) W Mińsku Mazowieckim znajdują się ruiny dworku Michała Elwiro Andriollego (1836-1893), malarza i ilustratora. Zilustrował m.in. “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza z 1882 roku.

23) Największy cmentarz komunalny w Mińsku Mazowieckim znajduje się w dzielnicy Pohulanka, przy ul. Kościelnej.

patriotyczny mural Mińsk Mazowiecki ciekawostki atrakcje zabytki
Patriotyczny mural na ścianie siedziby Polskiego Związku Wędkarskiego, w parku

24) Na terenie starego cmentarza żydowskiego zdewastowanego podczas II wojny światowej, przy ul. Z.Kazikowskiego, stoi obecnie szkoła. Nowy cmentarz żydowski założony w XIX wieku, znajduje się przy ul. Cichej i ma 1 ha powierzchni. Był zdewastowany podczas wojny, do dziś zachowało się ok. 500 macew. Najstarsza jest z 1875 roku.

25) Po prawosławnej cerkwi Matki Bożej, działającej w latach 1902–1915, obecnie pozostało jedynie ogrodzenie. Została rozebrana w 1936 roku.

26) W Mińsku Mazowieckim pod koniec XX w. zbudowano kościół pw. św. Antoniego.

27) Miejski Klub Sportowy Mazovia Mińsk Mazowiecki, to klub piłkarski. Mecze rozgrywa na Stadionie Miejskim przy ul. Sportowej 1.

Mińsk Mazowiecki ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Grodzisk Mazowiecki
> Grójec
> Białobrzegi

Fatima ciekawostki objawienia Portugalia Poprzedni post Fatima. Objawienia i sanktuarium w Fatimie
Whitepress recenzja reklama artykuły reklamy jak działa Następny post Whitepress – jak umieścić reklamę