miód ciekawostki o miodzie pszczoły miody

Wszystko o miodzie. Miód ciekawostki

Czas czytania:6 minut/y, 22 sekund/y

Miód ciekawostki o miodzie. Wszystko o pracowitych pszczołach i ich pysznym produkcie

Po co pszczoły robią miód?

– Żeby mieć co jeść, gdy będzie mróz i śnieg. To ich zapasy na zimę. Poza tym część miodu (nie tylko w zimie) służy za pożywienie larwom oraz pszczołom robotnicom, które nie zbierają nektaru, z którego potem powstanie miód. Można więc powiedzieć, że ciężka praca milionów pszczół które zadbały o to, aby przetrwać zimę, jest zabierana im i zjadana przez ludzi.

Jak powstaje miód Ciekawostki

– Pszczoła robotnica ląduje na kwiecie i ssie nektar (pyłek), który na nim jest. Umieszcza go w swojej saszetce (wolu) i transportuje do ula. Tam przekazuje nektar kolejnej pszczole, która miesza ten nektar z wydzieliną z gruczołu znajdującego się w jej przełyku. Tym co powstanie, zapełnia komórkę plastra miodu. Inne pszczoły machają skrzydłami, dzięki czemu odparowuje woda, a miód gęstnieje. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji, pszczoły zaklejają komórki plastra woskiem, co zabezpiecza i konserwuje miód aż do zimy.

miód ciekawostki o miodzie pszczoły miody
Pszczoły, to niesłychanie pracowite owady. Miód ciekawostki

Co to jest rodzina pszczela?

– To społeczność pszczół. Składa się od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy pszczół robotnic, jednej matki pszczelej oraz trutni, które występują sezonowo. W plastrach miodu jest (najczęściej od kwietnia) czerw czyli jaja, larwy i poczwarki, z których wyrosną pszczoły.

Co to są trutnie?

– Trutnie służą m.in. do zapładniania pszczelej matki (królowej). Jest ich od kilkuset do kilku tysięcy. Jesienią i zimą są niepotrzebne, więc pszczoły je wyganiają. Trutnie mają większe oczy niż pszczoły, aby dostrzec królową w okresie okresu godowego nawet z odległości kilkuset metrów.

miód ciekawostki o miodzie pszczoły miody
Wlot do pszczelego ula. Ciekawostki o miodzie

Co to jest nektar?

– Jest to słodka ciecz zawierająca głównie cukry proste, wydzielana przez nektarniki, znajdujące się w kwiatach większości roślin owadopylnych. Nektarniki są tak zbudowane i zlokalizowane, aby pszczoła poszukująca nektaru dokonywała krzyżowego zapylenia kwiatu. Pszczoła pobierając nektar ociera się o pręciki i słupek kwiatu, a potem przenosi go na kolejne kwiaty czyli zapyta je.

miód ciekawostki o miodzie pszczoły miody
Ule pszczele mogą mieć różne kształty, ale w środku zawsze jest miód i pszczoły

Co to jest pyłek kwiatowy?

– Pyłek jest pokarmem pszczół. Są to męskie komórki rozrodcze roślin nasiennych wytwarzane w pylnikach kwiatów, które wabią pszczoły do kwiatów. Największą wartość odżywczą pyłku mają wierzby, brzozy, kukurydza, trawy, mak polny, wrzos, koniczyna czerwona, babka i grusza. Duża rodzina pszczół może w ciągu doby zebrać nawet kilogram pyłku.

miód ciekawostki o miodzie pszczoły miody
Pszczoła zbiera pyłek kwiatowy. Miód ciekawostki

Co to jest spadź? (rosa miodowa)

– Jest to słodka ciecz występująca w postaci kropel na igłach i gałęziach świerka, modrzewia i jodły oraz na liściach niektórych drzew liściastych (np. dąb, lipa). Składa się głównie z soków roślinnych z uszkodzonych przez mszyce i inne owady żywiące się sokami roślinnymi. Spadź jest zbierana przez pszczoły. Najlepszą do zbierania spadzi jest temperatura 25-30°C i wilgotność powietrza 60-70%. Wytworzone z niej miody spadziowe mają wiele walorów, w tym leczniczych. Miody spadziowe mają bardzo ciemną barwę. Z jednego lasu pszczoły mogą zebrać spadź do wyprodukowania nawet 1 tys. kg. miodu rocznie, najwięcej od maja do sierpnia.

Z jakich kwiatów powstają miody?

– Miedzy innymi z kwiatów akacji (robinii akacjowej), z lip (najczęściej drobnolistnych). Także z kwiatów czeremchy zwyczajnej i amerykańskiej, z głogu, maliny, kruszyny, śnieguliczki, derenia jadalnego, irgi, śliwy, tarniny.

miód ciekawostki o miodzie pszczoły miody
Złoty i słodki, wytworzony przez pszczoły. Ciekawostki o miodzie

Jakie są rodzaje miodu?

Są trzy zasadnicze typy:
– miody nektarowe,
– miody spadziowe,
– miody nektarowo-spadziowe.

Nazwy/ rodzaje miodów:
– Miód wielokwiatowy
– Miód rzepakowy
– Miód spadziowy
– Miód lipowy
– Miód akacjowy
– Miód mniszkowy
– Miód wrzosowy
– Miód gryczany
– Miód faceliowy
– Miód malinowy
– Miód nostrzykowy
– Miód nawłociowy
– Miód koniczynowy

miód ciekawostki o miodzie pszczoły miody
Pszczelarz przy pracy chroni skórę przed użądleniami pszczół. Ciekawostki o miodzie

Co to jest miód Manuka?

– Miód Manuka ma ostry smak i intensywny zapach. Jest wytwarzany jest przez pszczoły z nektaru krzewów manuka. Ta wiecznie zielona roślina jest też nazywana drzewem herbacianym. Rośnie w Nowej Zelandii i Australii. Zawiera nawet kilkaset razy więcej metylogliksalemu czyli substancji czynnej mającej wiele unikatowych właściwości leczniczych. Na przykład miód Manuka uodparnia organizm, przyspiesza proces gojenia ran. Pomaga przy niektórych schorzeniach układu pokarmowego, dróg moczowych, nerek i pęcherza, infekcjach i zakażeniach skórnych, zapaleniach stawów. Z uwagi na dużą zawartość metyloglioksalu, osoby starsze i bardzo chore winny konsultować się z lekarzem, gdyż miód Manuka może im zaszkodzić.

Który miód jest najdroższy?

Miód elficki (Elvish) pochodzi z Turcji, kosztuje 5 tysięcy euro za kilogram i ma wiele składników odżywczych. Z uwagi na cenę jest jest sprzedawany w małych słoiczkach (objętość: 170 oraz 250 gramów). Miód elficki wytwarzają pszczoły żyjące w jaskini w dolinie Sarıçayır (głębokość: 1.800 metrów). Aby wyciągnąć miód z jaskini, trzeba mieć specjalny sprzęt i mieć odpowiednią wiedzę.  Po raz pierwszy pszczoły wylatujące z jaskimi zauważono w 2009 roku. Pszczelarze którym pomagali specjaliści od wspinaczki, na ścianach jaskini znaleźli 18 kg plastrów miodu. Na giełdzie we Francji sprzedano go za 45 tys. euro za kilogram.

miód ciekawostki o miodzie pszczoły miody
Plastry miodu i złocisty, słodki miód. Ciekawostki o miodzie

Czy słodzić miodem herbatę?

– Tak, pod warunkiem że jest zimna lub najwyżej ciepła. Słodzenie miodem gorącej herbaty niszczy jego właściwości przeciwbakteryjne.

Czy miodem można się zatruć?

– Tylko wtedy, jeśli jeśli zje dużą ilość miodu od pszczół z tropikalnych lasów Ameryki Południowej, produkujących miód z toksycznych roślin.

Jaki miód jest najbardziej wartościowy? Jaki miód jest najlepszy?

– To tak, jakby spytać który samochód jest najlepszy, albo które jabłko. Każdy miód jest wartościowy dla organizmu osoby, która go spożywa. A który miód pomaga w jakich przypadłościach zdrowotnych – szczegółowe informacje na pewno znajdziesz w wielu miejscach Internetu.

miód ciekawostki o miodzie pszczoły miody
Miód na róże odcienie, w zależności od tego z czego powstał. Ciekawostki o miodzie

Co to jest miód pitny?

Miód pitny, to napój alkoholowy powstały w wyniku fermentacji brzeczki miodu pszczelego, najczęściej lipowego. Jest produkowany od średniowiecza w Polsce i na Litwie. Produkcja miodu pitnego nazywana jest miodosytnictwem, a budynek, w którym odbywa się produkcja – miodosytnią.

Rodzaje miodu pitnego: półtorak, dwójniak, trójniak, czwórniak. Rożnica wynika z proporcji rozcieńczenia z wodą; półtorak zawiera największy procent alkoholu.

Browary produkują też piwo miodowe. Do brzeczki piwnej dodawany jest miód.

miód ciekawostki o miodzie pszczoły miody
Pszczoły wracają z nektarem do ula. Ciekawostki o miodzie

Miód ciekawostki o miodzie i pszczołach

– Aby powstał 1 kg miodu, pszczoły muszą odwiedzić 4 miliony kwiatów.

– Wyceniono, ile kosztuje praca pszczół. Rocznie wartość zapyleń przez pszczoły, przynosi ludzkości 265 miliardów dolarów.

– Zanim pszczoła wypełni swój wól pyłkiem kwiatowym i wróci z nim do ula, może odwiedzić nawet tysiąc kwiatów. Jest to dla niej ciężka, wyczerpująca praca. Wiedząc o tym, człowiek zakłada ule w pobliżu kwiatów odwiedzanych przez pszczoły.

– Enzymy pozostawione przez pszczoły w miodzie mają właściwości, dzięki którym miód pomaga nam w walce z chorobotwórczymi bakteriami.

– Pszczoły mogą latać nawet na wysokości 7,5 kilometra nad ziemią.

– Podczas produkcji miodu, pszczoły rozkładają cukry na proste, które są łatwe do przyswajania przez organizm człowieka.

Największa pszczoła świata

Pszczoła Wallace’a, zwana też latającym buldogiem jest aż 4 razy większa od pszczół znanych w Europie. Ma 4 cm długości, a rozpiętość skrzydeł wynosi 6 cm. Gatunek w 1858 r. odkrył brytyjski przyrodnik Alfred Russel Wallace. Żyje w lasach Indonezji i od ponad 30 lat nie była tam widziana, więc uznawano ją za gatunek wymarły. Niedawno jednak naukowcy znaleźli jedną z przedstawicielek tego gatunku. Po sfotografowaniu, została wypuszczona na wolność.

Miód ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Ciekawostki o piwie
> Ciekawostki o tortach
> Ciekawostki o lodach

jazz muzyka jazzowa Poprzedni post Jazz – muzyka dla wymagających
wideorejestrator samochodowy Następny post Czym jest wideorejestrator samochodowy?