Mladá Boleslav, Czechy – ciekawostki

miasto Mlada Boleslav Czechy ciekawostki atrakcje zabytki

Mlada Boleslav ciekawostki i najważniejsze informacje o mieście w Republice Czeskiej. Mladá Boleslav – historia, zabytki, atrakcje

Mladá Boleslav – informacje, historia

1) Mladá Boleslav, to miasto w Republice Czeskiej, w Kraju Środkowoczeskim. Leży nad rzeką Izerą. Mieszka tu ok. 50 tys. ludzi. Stąd do Pragi jest ok. 50 kilometrów.

2) W Mladá Boleslav siedzibę oraz centrum produkcyjno-rozwojowe ma Škoda Auto, znany producent samochodów.

3) Jest tu również Škoda Muzeum – muzeum motoryzacyjne (powierzchnia 1800 m², ok. 500 eksponatów, w tym ok. 50 samochodów, także motocykle i rowery). Można tu poznać historię przedsiębiorstwa Škoda Auto i jego poprzednika – Laurin & Klement. Muzeum znajduje się przy alei Václava Klementa.

Skoda muzeum Mlada Boleslav Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Laurin i Klement – pomnik przed wejściem do Škoda Muzeum w Mladá Boleslav

4) 9 maja 1945 r. kilka godzin po oficjalnym zakończeniu II wojny światowej, rosyjskie lotnictwo zbombardowało miasto, przez które wycofywali się niemieccy żołnierze chcący dostać się do amerykańskiej, a nie do rosyjskiej niewoli. Zginęło kilkuset niemieckich żołnierzy i mieszkańców . Propaganda komunistyczna twierdziła potem, że nalotu dokonali Niemcy.

zamek muzeum dziedziniec Mlada Boleslav Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Dziedziniec zamku w Mladá Boleslav. Obecnie w zamku jest muzeum

Mladá Boleslav – zabytki

5) W mieście jest renesansowy zamek rodu Przemyślidów (Hrad Mladá Boleslav). Stoi na skalnym urwisku przy zbiegu rzek Jizery i Klenice. Warownię zbudowano przed 1350 rokiem. Po tym jak stanął zamek, zaczęła wokół niego powstawać osada. W XIII połowie wieku stanął tu wysoki, średniowieczny zamek, a pozostałości dawnego zamku zostały zdewastowane.

Zamek był siedzibą kasztelanów i lokalnych dostojników. Po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) stał się własnością miasta, a niedługo potem spadło jego znaczenie. W połowie XVIII wieku zamek został przebudowany na koszary, od 1948 r. było tu więzienie, a od 1970 r. znajduje się tu Muzeum Mladoboleslavska. To najstarsze muzeum miasta, powstałe w XIX wieku.

zamek muzeum kamienica stare miasto Mlada Boleslav Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Mladá Boleslav. Kamienice na starym mieście

6) Na Starym Mieście w 2000 roku zakończono restaurację gotyckiego (XV wiek) Pałacu Prezydenta Jana Císařa, zwanego pałacem Templ. W muzeum które tu się znajduje, można zapoznać się z historią miasta od jego zarania aż po rok 1600. Adres: ulica Krajířova.

kościół Wniebowzięcia NMP Mlada Boleslav Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Wniebowzięcia NMP, Mladá Boleslav

7) Na rynku Mladá Boleslav (Staroměstské náměstí) stoi kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (kostel Nanebevzetí Panny Marie). Początkowo stała tu świątynia drewniana, a późniejsza murowana świątynia z 1406 r. spłonęła w 1538 roku. Kolejne przebudowy nadały jej wygląd barokowy. Na początku XX w. kościół został odrestaurowany.

8) Na rynku stoi też budynek ratusza (Stará radnice), zbudowany w połowie XVI wieku. Początkowo był budowlą renesansową, potem barokową. Został odrestaurowany w latach 1934-1941. Z jego wieży można podziwiać panoramę miasta.

stara radnice wieża Mlada Boleslav Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Stará radnice – wieża widokowa ratusza. Z prawej oryginalna wieża i oknami o kształcie rombów

9) Kościół św. Jana Nepomucena (ulica Železna) zbudowano w Mladá Boleslav w 1727 roku.

10) Kościół św. Havla (dawny kościół cmentarny) znajduje się w parku Hejdova zahrada. Początkowo (połowa XVI w.) był budowlą gotycko-renesansową, w 1735 roku otrzymał wygląd barokowy i wieżę. Obok kościoła jest dawny cmentarz założony w XVI w, z zabytkowymi nagrobkami. Na początku XXI wieku kościół i cmentarz przeszły rewaloryzację.

wieża Mlada Boleslav Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Mladá Boleslav. Wieża na starym mieście, o której… nikt nie wspomina

11) Poza murami miasta (ulica Pražské) dawno temu powstał cmentarz żydowski. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1604 roku.

12) W renesansowym kościele Sboru Czeskich Braci z XVI wieku obecnie jest galeria i odbywają się koncerty.

ratusz Nová radnice Mlada Boleslav Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Mladá Boleslav. Nová radnice – aktualna siedziba miasta

13) Teatr Miejski (Městské divadlo Mladá Boleslav) zbudowano w 1909 r. za 480 tys. koron, jako budynek secesyjny. Stoi w rogu parku miejskiego. W 1937 r. dobudowano salę prób oraz magazyny, przez co uzyskał kształt litery T. Generalny remont przeszedł w 2010 roku.

letadlo Muzeum Lotnictwa Mlada Boleslav Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Pierwsze czeskie letadlo (samolot) przed Muzeum Lotnictwa w Mladá Boleslav

Mladá Boleslav ciekawostki

14) W Mladá Boleslav jest Muzeum Lotnictwa (Letecké muzeum Metoděje Vlacha). Przed wejściem jest konstrukcja – pierwszy czeski samolot (latadlo) z 1912 roku. Obok muzeum jest nieduże lotnisko cywilne.

stadion BK Mlada Boleslav Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Stadion piłkarski klubu BK Mladá Boleslav

15) FK Mladá Boleslav, to klub piłkarski założony w 1902 r. Piłkarze klubu grają na Stadionie Miejskim (Městský stadion Mladá Boleslav) zbudowanym w 1968 roku, mającym 5 tys. miejsc. Adres: U stadionu 1118.

16) BK Mladá Boleslav, to klub hokejowy założony w 1908 roku.

Mladá Boleslav ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Hradec Kralove
> Karlowe Wary
> Liberec