klasztor Montserrat Katalonia ciekawostki Hiszpania Barcelona

Wszystko o Montserrat koło Barcelony

Czas czytania:4 minut/y, 9 sekund/y

Najważniejsze informacje i ciekawostki, jakie powinieneś wiedzieć o Montserrat (niedaleko Barcelony) w Katalonii (Hiszpania). Historia figury Matki Boskiej (La Moreneta), klasztoru i opactwa Jak dotrzeć do Monserrat?

Ciekawostki i informacje o Monserrat

Montserrat – masyw górski

1) Montserrat, to 10-kilometrowej długości masyw górski w Katalonii (regionie geograficznym i krainie historycznej na Półwyspie Iberyjskim, którego największym miastem jest Barcelona.

2) Masyw znajduje się około 40 km na północny zachód od Barcelony. Jego najwyższym szczytem jest Sant Jeroni (wysokość 1237 m n.p.m.). Ze szczytu można podziwiać całą Katalonię.

3) Masyw z odległości przypomina ostrą piłę z zębami, dlatego słowo “montserrat” oznacza “górę przepiłowaną / postrzępioną”.

4) Teren na której jest masyw Montserrat, od 1987 r. znajduje się na terenie Parku Przyrodniczego Montserrat (Parc Natural de Montserrat). Powierzchnia parku wynosi 3630 ha.

park Montserrat Katalonia ciekawostki Hiszpania Barcelona
Na terenie Parc Natural de Montserrat pod Barceloną, w pobliżu Montserrat

5) Na terenie parku kursuje górska Kolej linowa w Montserrat (Aeri de Montserrat). Zaczęła kursować od 1930 roku, gdy wzrosła liczba pielgrzymów do znajdującego się tu klasztoru (wtedy było to 2,5 mln pielgrzymów rocznie). W ciągu pierwszych 75 lat funkcjonowania kolejka przewiozła 13,7 mln. pasażerów. Długość linii wynosi 1350 metrów, czas przejazdu trwa 5 minut, a szybkość jazdy wynosi 18 km/godz. Kursują 2 wagony o pojemności 35 pasażerów.

kolejka Montserrat Katalonia ciekawostki Hiszpania Barcelona
Kolejka linowa, zdjęcie spod klasztoru Montserrat

6) Równocześnie kursuje także kolej zębata. Kursowała w latach 1892-1957 oraz obecnie, od 2003 roku. Trasa prowadzi ze stacji w Monistrol de Montserrat do benedyktyńskiego klasztoru Montserrat. Długość trasy: 5 kilometrów, czas przejazdu: 15 minut.

7) Kursuje także kolej linowo-terenowa Funicular de la Santa Cova, na trasie od okolic groty w której znaleziono cudowną figurkę Matki Boskiej do klasztoru i z powrotem. Od stacji do groty trzeba jeszcze przejść kilkaset metrów pieszo.

klasztor Montserrat Katalonia ciekawostki Hiszpania Barcelona
Klasztor Montserrat, w pobliżu wejścia do kościoła
klasztor Montserrat Katalonia ciekawostki Hiszpania Barcelona
Zabudowania klasztoru Montserrat

Klasztor

6) W Montserrat znajduje się Opactwo Matki Bożej czyli męski klasztor benedyktyński. Został zbudowany na formacjach skalnych, na wysokości ok. 1000 m n.p.m., na wysokości 3/4 wysokości szczytu górskiego.

7) Nad ołtarzem głównym bazyliki znajduje się figura Matki Boskiej, tzw. “Czarnulki” (La Moreneta). Badania wykazały, że powstała w XII wieku.

8) Aby zobaczyć figurę, przybywa tu miliony pielgrzymów, nie tylko z Hiszpanii. Jest to drugi najpopularniejszy ośrodek pielgrzymkowy Hiszpanii, po Santiago de Compostela.

góry panorama Montserrat Katalonia ciekawostki Hiszpania Barcelona
Zdjęcie panoramiczne
góry panorama Montserrat Katalonia ciekawostki Hiszpania Barcelona
Malowniczy widok gór, foto z tarasu widokowego obok klasztoru

Historia La Moreneta i klasztoru

9) Według legendy ok. roku 50 przybył tu św. Piotr i w grocie-pustelni pozostawił drewnianą figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem wyrzeźbioną przez św. Łukasza. To anioły strzegące figury używając złotej piły, postrzępiły szczyt masywy Montserrat. Figura zniknęła podczas najazdu wojsk muzułmańskich, ale została cudownie odnaleziona w 880 roku w Świętej Grocie (Santa Cova). W tym miejscu zbudowano potem kaplicę.

10) Do było dalej, o ile w powyższej legendzie jest nieco prawdy? W 976 benedyktyni wybudowali na górze klasztor, w którym umieścili cudowną figurę La Moreneta. W krótkim czasie, już w średniowieczu, klasztor stał się celem pielgrzymek.

kościół La Moreneta Matka Boska Montserrat Katalonia ciekawostki Hiszpania Barcelona
Za chwilę dotrzemy do kościoła
kościół La Moreneta Matka Boska Montserrat Katalonia ciekawostki Hiszpania Barcelona
Fasada kościoła, w którym nad ołtarzem jest słynna figura La Moreneta

11) W 1811 wojska napoleońskie zniszczyły XII-wieczny klasztor. Został on wkrótce odbudowany. Kościół stojący obecnie na jego terenie pochodzi z 1874 roku.

12) W 1881 r. La Moreneta została ogłoszona patronką Katalonii.

La Moreneta Matka Boska Montserrat Katalonia ciekawostki Hiszpania Barcelona
Kolejka osób oczekujących na zobaczenie słynnej figury Matki Boskiej

13) Podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) klasztor padł ofiarą prześladowań. Zamordowano 22 mnichów. Powód? Gdy w czasach dyktatury Francisco Franco język kataloński był zakazany, udzialano tu schronienia działaczom katalońskiego ruchu oporu.

14) W 1947 r., gdy język kataloński nadal był zakazany, w Montserrat odprawiono mszę świętą po katalońsku. Uczestniczyło w niej 100 tys. Katalończyków.

La Moreneta Matka Boska Montserrat Katalonia ciekawostki Hiszpania Barcelona
Cudowna figura La Moreneta – Matka Boska w Montserrat

Kolejne ciekawostki o Montserrat

15) Od 1920 r. działa muzeum (Museo de Montserrat). Są tu m.in. dzieła takich artystów, jak El Greco, Pablo Picasso, Dali oraz Caravaggio, Degas, Monet, Tiepolo. Jest tu również zbiór 300 tys ksiąg.

15) Największe pielgrzymki do Montserrat mają miejsce co roku, 27 kwietnia i 8 września.

16) Od 1499 na terenie klasztoru Montserrat istnieje jedna z najstarszych wciąż działających drukarni na świecie.

17) W Montserrat działa Escolania de Montserrat – 50-osobowy chłopięcy chór gregoriański, jeden z najstarszych w Europie.

18) Jak dotrzeć do Montserrat? Do klasztoru oprócz drogi samochodowej i wspomnianych wyżej kolei zębatej i kolei linowej, można dostać się pieszo. Są 4 oznakowane szlaki.

Ciekawostki o Montserrat i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Tirana
> Neapol
> Tallinn

siemię lniane superfoods dieta zdrowa żywność Poprzedni post Siemię lniane – superfood XXI wieku
chleb ciekawostki o chlebie pieczywo historia chleba Następny post 11 niezwykłych ciekawostek o chlebie