Monument Valley Utah ciekawostki pustynia atrakcje Dolina Pomników

Monument Valley – bajeczna kraina westernu

Czas czytania:4 minut/y, 44 sekund/y

Miejsce, które nie można pominąć, będąc na Zachodzie USA. Widoki, które znasz ze słynnych westernów. Monument Valley ciekawostki

Wszyscy zachwycają się Wielkim Kanionem Kolorado w Arizonie. Ciągną do niego tabuny wycieczek, to tu koniecznie trzeba zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, aby potem pochwalić się “Tu byłem!”. Tymczasem 150 mil dalej, niecałe 3 godziny jazdy samochodem na północny wschód, znajduje się coś o wiele ciekawszego, co koniecznie trzeba zobaczyć będąc w tej części USA.

Kayenta Monument Valley Utah ciekawostki pustynia atrakcje Dolina Pomników
Kayenta, ostatni postój przed pustynią w Utah i  Monument Valley

Choć na trasie mojego 2-tygodniowego wypadu do zachodnich Stanów były: Las Vegas, San Francisco, Hollywood, San Diego, a przyrodniczo: Bryce Kanyon, Kanion Antylopy, Zion Park czy wspomniany Grand Canyon (Wielki Kanion) – to z wszystkich wymienionych Monument Valley zrobiło na mnie największe wrażenie. Jeśli jesteś w tej części Stanów, po prostu musisz TO zobaczyć.

Monument Valley Utah ciekawostki pustynia atrakcje Dolina Pomników
Jedna ze skał mijanych po drodze do Monument Valley

W drodze do Monument Valley

Ostatni postój przed 28-kilometrową trasą do celu wycieczki. Bierzemy benzynę w Kayenta, bo później nie będzie już stacji benzynowej. Na bannerze napis: Kayenta Inn. Pojedyncze parterowe domy, to ostatnia osada przed pustynią i skałami Monument Valley.

Jadąc US-163 w kierunku Monument Valley (poetycka nazwa: Dolina Pomników lub Dolina Monumentów), po obu stronach co jakiś czas widać skały. Widać, że miejsce odludne – w oddali żadnego domostwa. Ile jeszcze? Nie możemy się doczekać widoków, do których zmierzamy. Jest kilka domów (baraków?), jakiś przydrożny banner reklamowy.

Monument Valley Utah ciekawostki pustynia atrakcje Dolina Pomników
Wreszcie widać formacje skalne Monument Valley

Wreszcie w oddali widać miejsce, do którego zmierzamy. Prosta jak drut droga, przed nami z każdą chwilą coraz większe “pomniki”. Te, które zagrały w niezliczonej liczbie westernów. Które wielu osobom kojarzą się z Dzikim Zachodem i z zabójczo przystojnymi kowbojami, majestatycznie cwałującymi na rumakach. Większość obrazów, jakie milionom widzów kojarzą się z bajecznie malowniczym światem westernów – są właśnie tu, na pustyni stanu Utah, w Monument Valley.

Monument Valley Utah ciekawostki pustynia atrakcje Dolina Pomników
Visitors Center i parking. Monument Valley ciekawostki

Widoki znane z westernów

Skręcamy w prawo i dojeżdżamy do celu. Stajemy na parkingu obok Visitors Center, gdzie można kupić masę pamiątek (potem kupię tu wyjątkowe T-shirty). Stoi tu już kilka kamperów i mniejszych, ale solidnych samochodów. Jest także grupa pięknych, amerykańskich motocykli, ale generalnie parking raczej pusty. Pstrykamy pierwsze zdjęcia, bo już tutaj widok jest imponujący i zachęcający aby wszystko zobaczyć z bliska. Po prostu nie można się powstrzymać, aby tych widoków od razu nie uwiecznić. Dostrzegam, że ktoś robi profesjonalne zdjęcia aparatem na statywie, celując w kierunku tych najsłynniejszych formacji skalnych.

Podchodzimy kilkadziesiąt metrów bliżej. W oddali widać samochody osobowe jadące po pustynnej, żółto-pomarańczowej drodze ciągnącej się niczym zakola rzeki. Auta ciągną za sobą kurz z piasku. Obok aut przejeżdża kilku jeźdźców na koniach. Jest naprawdę gorąco.

Monument Valley Utah ciekawostki pustynia atrakcje Dolina Pomników
Samochodami można jechać tylko po wyznaczonych, pustynnych trasach

Samochodem po pustyni

Dla naszej grupy przewidziano dwa samochody. Siadamy na pace, nad którą rozpostarto prowizoryczny sufit. Przynajmniej będzie trochę cienia. Co chwila ktoś fotografuje, ale najważniejsze, to pochłaniać wzrokiem widoki, które każdy zapamięta do końca życia.

Docieramy do pierwszego punktu widokowego, wysiadamy. A raczej wyskakujemy na gorący piach pustyni. Kilka zadaszonych przed skwarem straganów, Indianie z bibelotami. Jakiś kowboj mknie obok na koniu. Widać, że robi to od dawna.

Monument Valley Utah ciekawostki pustynia atrakcje Dolina Pomników
Jedna z najsłynniejszych formacji skalnych. Monument Valley ciekawostki

Jedziemy dalej. Drewniany drogowskaz informuje, ze zbliżamy się do Trzech Sióstr (Three Sisters). To nazwy trzech smukłych skał zwężających się ku górze. Kolejny krótki przystanek, ale już nawet nie podchodzimy do straganów Indian. Kolejne malownicze widoki. Im więcej słońca, tym bardziej pomarańczowe widoki skał. Gdzieniegdzie widać zieleń krzaków, nie wiadomo jakim cudem tu rosnących, bo wokół monotonny pomarańcz skał i piachu. Coraz lepiej zaczynam dostrzegać różnice w kształtach pnących się ku niebu skał. Każda formacja ma inny kształt, nic dziwnego że Indianie każdej z nich nadawali imiona.

Monument Valley Utah ciekawostki pustynia atrakcje Dolina Pomników
Punkt widokowy i stragany Indian. Monument Valley czyli Dolina Pomników

Znów krótki przystanek na zdjęcia i znów kilka straganów z Indianami. Zmieniają się barwy wokół, które niedawno były mocno pomarańczowe. Popołudnie, więc inaczej padają promienie słoneczne. Wjeżdżamy od strony ocienionej. Kilka krzywo rosnących drzew, w oddali inne. Kierowca – Indianin daje nam po butelce wody i rozpoczyna swój występ. Okazuje się, że gra na fujarce czy czymś podobnym. Indiańska muzyka współgra a miejscem, w którym się znaleźliśmy. Romantyczny Dziki Zachód.

Kolejny postój. Tym razem podchodzimy blisko jednej ze skał. Dopiero teraz widać, jaka jest wysoka i dostojna.

Monument Valley Utah ciekawostki pustynia atrakcje Dolina Pomników
Ostatnie spojrzenia na takie widoki. Monument Valley ciekawostki

Pożegnanie z monumentami

Gdy wracamy do punktu turystycznego, pojawia się przyjemny wiaterek. Są już widoczne długie cienie padające za skałami, co podkreśla przestrzeń pustyni. Te same miejsca, ale widok już inny. Wcześniej słońce było z tyłu, teraz znajduje się po lewej stronie tych najsłynniejszych skał, których kształt znamy z wielu zdjęć.

Kupując pamiątki w klimatyzowanym sklepie, za wielkimi szybami widać najbliższe formacje skalne. Ostatnie zdjęcia na punkcie widokowym obok sklepu, niektórzy siedzą na murku na zewnątrz i łakną widoków, które po opuszczenia tego miejsca, będą musiały pozostać w pamięci i na zdjęciach. Dla osób, które przebyły tysiące kilometrów i ocean, raczej będzie to ich pierwsza i ostatnia wizyta.

Sprawdzam, czy nie odczepiła się miedziana gwiazda z napisem “Sheriff”, kupiona w sklepie przy jednej ze stacji benzynowych i wsiadam do samochodu.

Monument Valley ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Informacje o Monument Valley (+ inne zdjęcia)
> Kanion Antylopy
> Yosemite
> Las Vegas

język języki zwierząt ciekawostki o językach zwierzęta Poprzedni post Fascynujące ciekawostki o językach zwierząt
pączek Tłusty Czwartek memy pączki humor śmieszne obrazki Następny post Memy o pączkach