najpiękniejsze znane mosty ciekawostki o mostach

Najsłynniejsze mosty świata

Czas czytania:3 minut/y, 13 sekund/y

Mosty ciekawostki o mostach. Niezwykłych, wyjątkowych mostach i wiaduktach wybudowanych na świecie. Najbardziej znane i największe. Słynne mosty w Europie, które należy zobaczyć. Z czego słyną, co jest w nich wyjątkowego?

Słynne mosty: San Francisco, Wenecja, Stambuł

1) Most Rialto w Wenecji, to najstarszy most miasta. Znajduje się nad cieśniną Canal Grande i stoi od XVI wieku. To jedna z największych atrakcji Wenecji, którą każdy turysta musi zobaczyć i uwiecznić na zdjęciach.

słynne mosty ciekawostki o mostach Rialto Wenecja
Ciekawostki o mostach: słynny most Rialto w Wenecji

2) Golden Gate – ten słynny most, który oddano do użytku w San Francisco w 1937 roku, zna chyba każdy. Jest symbolem tego miasta i napisano i nim wszystko. Zasłynął jako miejsce dla samobójców. Malowany jest czerwoną farbą (pokrycie powierzchni wymaga 20 do 40 tys. litrów farby). Samo malowanie trwa to tak długo, że gdy zostanie pomalowany cały most, część którą zaczęto malować na początku, już wymaga kolejnego malowania.

most Golden Gate San Francisco ciekawostki atrakcje
Most Golden Gate w San Francisco

3) Most Bosforski w tureckim Stambule ma ponad 1,5 km długości. Łączy nie tylko dwie części miasta, oddzielone od siebie cieśniną Bosfor. Równocześnie łączy Europę i Azję, gdyż obie te części Stambułu geograficznie położone są na innych kontynentach.

Ciekawostki o mostach

4) Najdłuższy wiadukt świata znajduje się we Francji. Wiadukt Millau ma 2460 metrów długości i do poziomu ziemi jest 343 metry. Konstrukcja przyciąga rzesze turystów, którzy chcą most zobaczyć na własne oczy i sfotografować. Pomaga w tym 7 punktów widokowych zlokalizowanych w pobliżu.

5) Zdjęcia mostu wodnego oddanego do użytku na początku XXI wieku w niemieckim Magdeburgu umieszczone w sieci, biją rekordy oglądalności i wzbudzają ogromne zainteresowanie. Co jest w nim szczególnego? Po tym 918-metrowej długości moście… płyną spore statki, a pod mostem również przepływa woda, na szerokości 228 metrów.

6) Wiadukt Glenfinnan w dolinie rzeki Finnan w Szkocji jest tak malowniczy i oryginalny, że uwieczniono go w niejednym filmie, choćby z Harrym Potterem.

Brooklyn Bridge Most Brooklyński Nowy Jork ciekawostki NYC flaga amerykańska ciekawostki USA Stany Zjednoczone
Brooklyn Bridge – Most Brookliński w Nowym Jorku

Nowy Jork, Londyn, Urugwaj – znane mosty

7) Most Brooklyński w Nowym Jorku, to najbardziej znany i najczęściej fotografowany most w tym mieście. Od 1884 r. łączy dzielnice Brooklyn i Manhattan. Napisano o nim niejeden artykuł i uwieczniono w wielu filmach.

> Tu więcej

8) Tower Bridge, to najsłynniejszy most Londynu i jeden z architektonicznych symboli miasta. Oddany do użytku w 1894 roku, jest mostem zwodzonym. Żeby mógł po Tamizie przepłynąć statek, przęsła mostu są podnoszone, co wstrzymuje ruch pieszy i samochodowy w obie strony.

> Tower Bridge ciekawostki

Tower Bridge Londyn ciekawostki o mostach London Anglia historia
Tower Bridge w Londynie. Ciekawostki o mostach

9) Z czego słynie Laguna Garzon Bridge w Urugwaju? Jest nazywany falującym mostem, gdyż jadąc nim samochodem można poczuć unoszenie się i opadanie, niczym podczas podróży na przykład kolejką górską.

10) Ponte Vecchio we Florencji stoi od 1345 roku. Przemierzając most, można przy okazji zrobić zakupy w sklepikach. Choćby zakupy biżuterii, dlatego nazywany jest Mostem Złotników.

Kobe ciekawostki o mostach Japonia atrakcje most Akashi Kaikyo
Most Akashi Kaikyo w japońskim mieście Kobe

11) Najdłuższy wiszący most świata? Zbudowano go w japońskim mieście Kobe i ma 3911 metrów długości. Jego budowa trwała 12 lat i został oddany do użytku w 1998 roku. Środkowe przęsło ma 1991 metrów długości. Na pierwszym pylonie od strony Kobe jest winda prowadząca na taras widokowy.

12) Most Karola w stolicy Czech – Pradze, nad rzeką Wełtawą, jest wizytówką miasta, więc będąc w tym mieście każdy winien tu dotrzeć. Wybudowano go w latach 1357-1402, a na moście są figury świętych. Rzeźbę św. Nepomucena należy dotknąć, bo podobno przynosi to szczęście.

ciekawostki o mostach Most Karola Praga
Ciekawostki o mostach świata. Most Karola w Pradzie, o zmierzchu

13) Zbudowany w 1999 roku Most Tatara, zbudowano w Japonii. Łączy wyspy Honsiu i Shikoku. Jest najdłuższym mostem świata, jeśli chodzi o konstrukcje kablową.

14) Ciekawą konstrukcję ma Gateshead Millennium Bridge w brytyjskim Newcastle. Nazywany jest „mrugającym okiem”, ma kształt paraboli, a konstrukcja pozwala na przepłynięcie pod nim statków.

Ciekawostki o mostach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Paszporty ciekawostki
> Ciekawostki o liniach lotniczych

Koluszki ciekawostki zabytki atrakcje Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP Poprzedni post Z czego słyną Koluszki – ciekawostki
dowcipy o Jasiu i zwierzętach kawały Jasio zwierzęta humor żarty Następny post Najlepsze dowcipy o Jasiu i zwierzętach