rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Mrągowo, Oława, Toruń, Warszawa – satyra

Czas czytania:4 minut/y, 15 sekund/y

Mrągowo, Oława, Toruń, Warszawa – informacje z branży satyrycznej

Satyra w rytm muzyki

Byliśmy w Mrągowie na imprezie “Serca biją w rytm muzyki, niepotrzebne narkotyki” oraz wręczeniu nagród konkursu rysunku satyrycznego “Przeciw narkotykom”

W Mrągowie, na Mazurach, odbył się I ogólnopolski konkurs na rysunek satyryczny “Przeciw narkotykom” oraz wystawa pokonkursowa. Tematem konkursu oprócz narkotyków były również walka z alkoholizmem, przemocą, nietolerancją, sektami i AIDS. Są to ważne społecznie problemy, szczególnie w tej części Polski. Postanowiono więc walczyć z nimi na różne, nawet niekonwencjonalne sposoby, docierając w ten sposób do młodzieży.

Jury nie przyznało pierwszej nagrody. Dwie drugie przypadły: Henrykowi Cebuli i Tomaszowi Jurze (po 1.500 zł), a trzecią przyznano Sławomirowi Łuczyńskiemu (500 zł). Przyznano też szereg wyróżnień, już honorowych. Otrzymali je: Sławomir Makal, Wiesław Lipecki, Józef Bendziecha, Andrzej Graniak, Bogumił Wtorkiewicz,Tomasz Wołoszyn, Małgorzata Gnyś-Wysocka, Anna Dziemieszyńska, Kamila Koleśnik, Marcin Skoczek, Adam Polkowski i Grzegorz Jarecki.

Idea konkursu spodobała się miejscowym władzom (na wernisaż przybył burmistrz Mrągowa Karol Nowak). Jest poparcie władz oświatowych (kilka propozycji podrzucił Paweł Długoborski, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych). Także Jerzego Stankiewicza (dyr. Centrum Kultury i Turystyki) i Bogdana Nykiela z agencji Art-Hitt – organizatorów konkursu, wraz z pismem satyrycznym “Twój Dobry Humor” oraz innych osób, których z braku miejsca tu nie wymienimy.

W czasie wernisażu wystawy, w mrągowskim amfiteatrze miały miejsce występy muzyczne pod przewodnim tematem: Serca biją w rytm muzyki, niepotrzebne narkotyki. Obok amfiteatru rozstawiono namioty, w których specjaliści informowali o zagrożeniach, typu narkotyki, AIDS, alkoholizm, jak z nimi walczyć oraz jak się ich ustrzec.

Tekst: Szczepan Sadurski – red. nacz. Twój Dobry Humor (współorganizator i patron medialny konkursu)
2002-07-15. Mrągowo

50 dobrych rysowników w Toruniu

8 sierpnia 2002 r. w toruńskim Dworze Artusa zostanie otwarta wystawa rysunku satyrycznego współpracowników pisma satyrycznego “Twój Dobry Humor”

Twoj Dobry Humor pismo satyryczne Wydawnictwo Superpress Szczepan Sadurski

Mieszkają w różnych miejscach Polski, niektórzy zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach. Na co dzień drukują w wielu tytułach prasowych, a łączy ich to, że współpracują z pismem satyrycznym “Twój Dobry Humor”.

W toruńskim Dworze Artusa przy Rynku Starego Miasta, 8 sierpnia o godz. 16.30 otwarta zostanie kolejna wystawa współpracowników “Twojego DH”. Z Warszawy przybędzie szef “Twojego Dobrego Humoru”, rysownik Szczepan Sadurski, będzie też toruński rysownik Jerzy Czapiewski.

Rysunki pokazywane na wystawie były wcześniej publikowane w “Twoim Dobrym Humorze”, zatem wystawa jest przekrojem tego, do dotychczas ukazało się w tym czasopiśmie. Wystawa będzie czynna do 5 września w godz. 9.00-16.00. Wstęp wolny – czyli gratis!

W kolejności alfabetycznej pełna lista rysowników, których rysunki można będzie obejrzeć na wystawie w Toruniu

Banat Dariusz
Bohdanowicz Julian
Bzdok Henryk
Bąk Mariusz
Cebula Henryk
Chudzik Marcin
Czapiewski Jerzy
Czarnecki Jarosław
Dziemieszyńska Anna
Gacparski Arkadiusz
Gnyś-Wysocka Małgorzata
Graczyk Michał
Graniak Andrzej
Hajnos Mirosław
Herla Jan
Hnidziejko Jarosław
Kanarek Piotr
Kądzielawa Franciszek
Konecki Marek
Kowalski Ireneusz
Kościesza Stanisław
Lewandowski Marcin
Lichota Andrzej
Lipecki Wiesław
Lipiec Jerzy
Łuczyński Sławomir
Misiak January
Pietkiewicz Grzegorz
Pietrzak Dariusz
Polkowski Adam
Raczek Grzegorz
Rajczyk Piotr
Romanowski Zdzisław
Rukść Waldemar
Rzeszutek Tomasz
Sadurski Szczepan
Sejan Andrzej
Similak Zygmunt
Sobczak Grzegorz
Stefaniak Janusz
Toboła Krzysztof
Twardoch Ryszard
„Vankukuś”
Wierzbicki Robert
Wojtasiński Jarosław
Wołoszyn Tomasz
Wójcik Dariusz
Wysocki Kazimierz
Zdrzynicki Piotr
Zygmunt Jacek
2002-07-23. Mrągowo

Peter Steiner w Warszawie

W galerii Austriackiego Forum Kultury w Warszawie otwarto wystawę amerykańskiego rysownika Petera Steinera. Autor przybył na wernisaż

Niemałą ucztę miłośnikom rysunku satyrycznego zgotowało Austriackie Forum Kultury i Ambasada Amerykańska w Warszawie. W galerii Austriackiego Forum Kultury (Warszawa, ul. Próżna 8) otwarto wystawę Petera Steinera, który osobiście (wraz z żoną) przybył na wernisaż. Byli też m.in. ambasadorowie USA Christopher Hill i Austrii Georg Weiss, co nadało wysoką rangę tej wystawie.

Peter Steiner (rocznik 1940) urodzony w Cincinnati, studiował germanistykę i przez kilka lat pracował jako nauczyciel niemieckiego w Pensylwanii. W 1977 roku zrezygnował z tego zajęcia i zajął się głównie rysunkiem satyrycznym, do którego od zawsze miał duże zamiłowanie. Rysunki Steinera wielokrotnie eksponowano na wystawach i cieszy się on zasłużonym autorytetem. Aktualnie jego rysunki ukazują się w “The New Yorker” (już od niemal 20 lat). Codziennie spotkać je można również w “The Washington Times”, a także w “The Standard” (co tydzień).

Peter otrzymał od Szczepana Sadurskiego kilka egzemplarzy czasopisma “Twój Dobry Humor”, a także legitymację Partii Dobrego Humoru (nr 988), na którą zareagował z szerokim uśmiechem.

Wystawa będzie czynna do 10 września 2003.
2003-06-23. Mrągowo

Narysowała koguta, pojedzie do Wiednia

W redakcji “Twojego Dobrego Humoru” w Warszawie obradowało jury drugiego ogólnopolskiego konkursu rysunku satyrycznego, którego tematem był KOGUT

Z całej Polski nadesłano kilkaset prac kilkudziesięciu autorów.

Jury w składzie: Jerzy Kamiński (przewodniczący, red. nacz. tygodnika “Wiadomości Oławskie”), Edward Lutczyn i Szczepan Sadurski, zdecydowało o następującym podziale nagród.

I miejsce: Małgorzata Gnyś-Wysocka z Lublina (wycieczka do Wiednia dla dwóch osób i statuetka “Koguci Pazur 2002”).

Nagrody równorzędne (statuetki “Koguci pazur 2002”):
1) Grzegorz Sobczak, Kielce
2) Grzegorz Szumowski, Warszawa
3) Witold Mysyrowicz, Warszawa
4) Anna Sokolska, Gdańsk
5) Jerzy Czapiewski, Toruń
Nagroda specjalna “Wiadomości Oławskich”: Józef Bendziecha z Ostrowa Wielkopolskiego.

Uroczyste rozdanie nagród wkrótce w Oławie, a uroczystość okrasi występ kabaretu Jurki. Najlepsze konkursowe rysunki wkrótce do obejrzenia w czasopiśmie satyrycznym “Twój Dobry Humor”.
2002-11-09

Mrągowo i inne informacje z portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny internet rysunki humor Poprzedni post Rysunek satyryczny w Internecie
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Kronika Satyryka 11 i 12/2001