Mukaczewo, miasto w Ukrainie – ciekawostki
Mukaczewo ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zamek Palanka, atrakcje
Mukaczewo informacje
1) Mukaczewo, to ok. 90-tysięczne miasto rejonowe w zachodniej Ukrainie, w obwodzie zakarpackim, w górach Karpatach. Stąd jest blisko do sąsiednich państw: Słowacji, Węgier, Polski i Rumunii. Do drugie co do liczby mieszkańców miasto w obwodzie zakarpackim.
2) Miasto leży nad rzeką Latoricą i składa się z sześciu dzielnic: Roswyhow, Pidmonastyrie, Pałanok, Pidzamok, Pidhorod i Mukaczewo-centrum.
3) 2/3 mieszkańców miasta, to Ukraińcy. Mieszkają tu również osoby narodowości węgierskiej i rosyjskiej.
4) Przez miasto przebiega droga krajowa i międzynarodowa, linia kolejowa, a w pobliżu znajduje się duże lotnisko wojskowe.
Mukaczewo ciekawostki z historii
5) Mukaczewo istniało już w IX wieku i było w granicach Wielkich Moraw. W kolejnym wieku było w granicach Rusi Kijowskiej, a w 1018 r. znalazło się w granicach Węgier.
6) Po wybuchu II wojny światowej większość mieszkańców miasta było narodowości żydowskiej. W 1944 r. hitlerowcy wywieźli z Mukaczewa Żydów do obozów koncentracyjnych, gdzie zostali wymordowani.
Zamek Palanka w Mukaczewie
7) Bela IV, król Węgier i Chorwacji, w XIII wieku zaczął budować na wzgórzu w Mukaczewie Zamek Palanka (Palanok, zamok Pałanok). Na przestrzeni wieków zamek był zdobywany, podczas wojen napoleońskich przechowywano w nim habsburskie klejnoty koronne, a w latach 1789–1897 był więzieniem. W XVIII wieku był jedną z najważniejszych twierdz Habsburgów.
8) Obecnie efektowna twierdza górująca nad miastem jest największą atrakcją turystyczną tego miasta. Większość jej obecnego wyglądu pochodzi z XVII wieku.
9) Na dziedzińcu zamku stoi figura Fiodora Koriatowicza, księcia litewskiego, żyjącego na przełomie XIV i XV wieku.
10) W podziemiach zamku można degustować lokalne wina.
Mukaczewo zabytki, atrakcje, ciekawostki
11) W mieście znajduje się XIV-wieczna gotycka kaplica, eklektyczna Katedra św. Marcina z Tours z początku XX wieku (ulica Miru 2) i budynek arsenału z 1624 roku.
12) Są też dwa pałace. Pierwszy, to renesansowo-barokowy Pałac Rakoczych (biały pałac) z II połowy XVII wieku, obecnie Mukaczewski Instytut Sztuki. Drugim pałacem jest Pałac Kownera pod koniec XIX wieku. Pierwszym właścicielem pałacu był Adolf Kowner był węgierskim Żydem.
13) Jednym z kilku miast partnerskich Mukaczewa jest polskie miasto Mielec.
Mukaczewo ciekawostki: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: Vasil stecko / ccd by-sa 3.0