Dolina Muminków – park rozrywki w Finlandii

Muminki ciekawostki Naantali Finlandia

Naantali Finlandia

Paszczak, Włóczykij, Bobek, Filifionka, to rozpoznawalne postacie dla wielbicieli twórczości Tove Jansson. Idylliczna dolina, w której dzieją się niesamowite i zaczarowane rzeczy, jest Domem Muminków. Jansson pisała po szwedzku, ale mieszkała w Finlandii. Pierwsza książka o Muminkach powstała, by stworzyć bezpieczną alternatywę, choćby w wyobraźni, dla opętanego II wojną, świata. Muminki są kochane nie tylko przez dzieci. Również dorośli są wielbicielami tych sympatycznych trolli

Dom Muminków w Naantali

Jeżeli Muminki nie są nam obce, lub gdybyśmy je chcieli poznać osobiście, wybierzmy się do Naantali w Finlandii. Znajduje się tu wspaniały park rozrywki, gdzie idealnie odwzorowany z książki Dom Muminków zaprasza turystów. Możemy tu przejść do przystani, skąd łodzią o nazwie Przygoda, sympatyczne trolle wyruszyły w swą podróż.

Na terenie parku Muumimaailma spotkamy postacie z książek Tove Jansson. Możemy także zajrzeć do namiotu Włóczykija oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie. W parku w Naantali jest też domek czarownicy i jej siostrzenicy. Jedyną nieożywiona postacią w Muumimaailmie jest Buka. Można ją zobaczyć w lodowej jaskini, na terenie parku w Naantali.

Park Rozrywki Muumimaailma

Zwiedzanie fińskiego parku rozrywki rozpoczynamy od przedstawienia, które przybliża nam życie codzienne trolli. Po spektaklu ruszamy na wycieczkę po Domu Muminków. W pokoju Muminka odkryjemy jego kolekcję kamieni i muszelek.

Aby poruszanie się po parku rozrywki Muumimaailma było sprawniejsze, goście otrzymują przewodniki w języku angielskim. Maluchy do 2 roku życia wchodzą bezpłatnie.

Dolinę Muminków w Finlandii możemy zwiedzić od połowy czerwca poprzez do połowy sierpnia. Jesienią, według tego co pisała Tove Jansson, Muminki zapadają w zimowy sen, napełniwszy uprzednio brzuszki sosnowym igliwiem. Mimo tego, budzą się najwyraźniej na zimową imprezę Winter Magic, która co roku odbywa się z ich udziałem w Naantali. Muminki wraz z turystami zjeżdżają na sankach oraz bawią się na lodowisku.

Nie tylko Muminki

Naantali, to nie tylko Dom Muminków. Będąc w tym fińskim mieście możemy udać się na zwiedzanie centrum. Letnia rezydencja prezydenta, czy urokliwe budynki oczarują niejednego przybysza. Jeżeli trafimy do tej miejscowości na początku czerwca, możemy posłuchać muzyki kameralnej na Festiwalu, odbywającym się tu co roku.

Park rozrywki Muumimaailma znajduje się na wyspie Kailo i należy do 20 tysięcy wysp zachodniego wybrzeża Finlandii. Będąc w tym kraju, warto pokusić się o zwiedzenie nie tylko Doliny Muminków czy Domu Muminków, ale wybrać się też na wycieczkę po innych miejscach Finlandii. Katedra w Helsinkach czy czynna cały rok sławna Wioska Świętego Mikołaja, to jedynie przykłady ciekawych destynacji.

Naantali Finlandia – tekst: Sadurski.com

Na zdjęciu: Dom Muminków w Parku Muminków w Naantal, Finlandia
foto: Paweł Drozd cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Trondheim, Norwegia
> Orebro, Szwecja
> Kronborg, Dania