Najmniejszy wieżowiec na Manhattanie. NYC 2012
Manhattan, Nowy Jork
Happening Partii Dobrego Humoru pod Chrysler Building w Nowym Jorku. Co się stało z naszym wieżowcem?
[Tekst z 2012 r. opisujący historię pierwszego Wesołego Wieżowca. Wkrótce okazało się, że był to dopiero początek zabawy, w którą zaangażowało się wiele osób. Wieżowca przez kolejnych kilka lat sfotografowano w ponad pięciuset miastach świata.]
Gdy na początku stycznia 2012 r. Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) wkraczała do USA, otwierając swoją pierwszą “ambasadę”, jednym z punktów naszego “amerykańskiego programu” było postawienie… najmniejszego wieżowca na Manhattanie. Pomysł zwariowany, w dodatku niemal nierealny. Bo choć PDH ma członków na całym świecie, centrala partii jest w Warszawie, do Nowego Jorku jest ponad 6800 kilometrów. A ponieważ Szczepan Sadurski, szef PDH, nie tylko wymyśla zwariowane pomysły, ale i je potem konsekwentnie realizuje, ten punkt programu partii został zrealizowany 10 miesięcy później, 10 października 2012. A dokładniej: krótko po wybiciu godziny 12.00, na 42. ulicy nowojorskiego Manhattanu, blisko słynnego wieżowca Chrysler Building, jednego z symboli metropolii.
Dlaczego najmniejszy
Na Manhattanie w Nowym Jorku od dziesięcioleci co chwilę powstają kolejne wieżowce bijące rekordy wysokości. Obecnie te coraz wyższe budynki nie wzbudzają już wielkiego zainteresowania. Dlatego Partia Dobrego Humoru postanowiła zrobić coś oryginalnego: postawić NAJMNIEJSZY wieżowiec na Manhattanie. Budynek na miarę skromnej partii powstałej nad Wisłą, której składka członkowska wynosi 3 uśmiechy dziennie.
Technologia
Najmniejszy wieżowiec nowojorskiego Manhattanu powstał na amerykańskiej ziemi, z materiałów polskich i amerykańskich, na wyspie Long Island, kilkadziesiąt kilometrów od Nowego Jorku. Szczepan Sadurski specjalnie przywiózł ze sobą z Polski pudełko po paście do zębów, które okleił żółtym papierem. Potem dorysował czerwonym flamastrem logo PDH, na każdej z bocznych ścian narysował symboliczne okna. Budynek był gotów jeszcze przed 75. Paradą Pułaskiego (7 października), w której uczestniczyli także sympatycy PDH ze swym biało-czerwonym transparentem.
Wydarzenie
Ponieważ nasza partia nie ma nic do ukrycia, a wielu jej członków (nie tylko z Polski) na pewno chciałby poznać kulisy tego wydarzenia, napiszemy jak ono wyglądało.
Piątka członków PDH spotkała się około 11.00 w Sarge’s – lokalu na Trzeciej Alei na Manhattanie, w którym bywała między innymi Lisa Minelli oraz inni ciekawi goście, o czym informuje kilkadziesiąt pamiątkowych zdjęć umieszczonych na ścianach.
Pomysłów na miejsce, w którym winien stanąć najmniejszy wieżowiec Nowego Jorku, było kilka. Najważniejsze: miejsce nie mogło być przypadkowe, lecz rozpoznawalne z nazwy i widoku, dla wielu osób. Padały propozycje takie, jak m.in. Times Square czy okolice Central Parku, jednak ponieważ czas jest nieubłagany, stanęło na Chrysler Building. Bo stoi niedaleko (kilka minut spaceru, 600 metrów od Sarge’s). Do tego jest najsłynniejszym budynkiem Nowego Jorku, a jego oryginalna kopuła sprawia, że nie sposób pomylić go z żadnym innym na świecie.
Postawienie “najmniejszego wieżowca Nowego Jorku” miało być czynem symbolicznym, nie chodziło o towarzystwo tłumu gapiów oraz telewizyjne kamery. Po kilkuminutowym spacerze przez 3. Aleję i przejściu przez kilka przecznic, dotarliśmy do rogu 42. ulicy, niemal pod Chrysler Building. Do miejsca, spod którego gdy wysoko podniesie się głowę, widać znajomą kopułę tego wieżowca. Nie tłumaczyliśmy zaskoczonym przechodniom o co chodzi, zadowalając się kilkuminutową sesją fotograficzną piątki uczestników w różnych konfiguracjach osobowych (część z nich prezentujemy na tej stronie), dzięki której happening przejdzie do historii.
Z kronikarskiego obowiązku podamy 5-osobowy skład osób – członków Partii Dobrego Humoru, uczestniczących w tym wiekopomnym wydarzeniu. Oprócz pomysłodawcy i szefa PDH, satyryka Szczepana Sadurskiego, były z nim cztery panie: Marta Kustek i Danusia Świątek (nasze ambasadorki w USA, które tworzą portal Dobra Polska Szkoła), Ela Popławska (dziennikarka Nowego Dziennika) i Marta Wesołowska (szefowa Polonia of Long Island i marszałek Copiague w Paradzie Pułaskiego, 2012).
Podróże wieżowca
Marta i Danusia niestety musiały nas opuścić, a gdy po kilku minutach złapaliśmy żółtą, nowojorską taksówkę, “najmniejszy wieżowiec na Manhattanie” ruszył z pozostałą trójką osób w kierunku południowej części Central Parku. Potem towarzyszył nam w długim spacerze, pozując do zdjęć, m.in. pod Metropolitain Opera.
Kilka godzin później wieżowiec pozował do kamer w Garfield, New Jersey, gdzie w studio redakcji Nowy Dziennik “siedział” na kanapie obok Szczepana Sadurskiego, podczas nagrywania programu (ten materiał nadal jest dostępny w Internecie). I był jednym z bohaterów jego wywiadu.
Zguba
Krótka historia “najmniejszego wieżowca na Manhattanie” zakończyła się nieoczekiwanie. Wieczorem, gdy wysiadaliśmy z samochodu Eli Popławskiej pod Madison Square Garden i spieszyliśmy się na stację kolei Penn Station (Pennsylvania Station), wieżowiec niepostrzeżenie opuścił nas. Widocznie spodobało mu się na Manhattanie i postanowił tu zostać na zawsze. Już nie wracaliśmy po zgubę. A może to znak, że powinniśmy tu w przyszłości wrócić i spróbować go odnaleźć?
Na zdjęciach: najmniejszy wieżowiec Nowego Jorku
Manhattan – tekst: (c) Sadurski.com, październik 2012
• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec