Podróż po najpiękniejszych stadionach w Europie

Europa najpiękniejsze stadiony w Europie

Zwłaszcza jeśli chodzi o krótkie wakacje, city breaks są jednym z najpopularniejszych sposobów na spędzenie wakacji. Nie ma znaczenia, czy jest to wycieczka do romantycznego miasta portowego nad morzem, czy kulturalnej metropolii w głębi kraju.

Oprócz typowych atrakcji, jakie mają do zaoferowania takie miasta, fani piłki nożnej znajdą tu również najpiękniejsze stadiony w Europie. Nie tylko odbywają się tu mecze piłki nożnej, na które stawiają zakłady bukmacherskie, ale te giganty ze stali i betonu mają również do zaoferowania wspaniałą architekturę i historię.

Te stadiony należą do najpiękniejszych w Europie

Jeśli chodzi o city breaks, Barcelona jest jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie. Popularna katalońska metropolia jest co roku odwiedzana przez miliony turystów. Ślady Dali i Picassa można znaleźć również w Barcelonie. Miasto ma wiele do zaoferowania z kulturalnego punktu widzenia. Obejmuje to niezliczone muzea, a także genialne budynki. Ale Barcelona jest także domem dla innego wielkiego dobra kulturowego — FC Barcelona.

Z jednej strony klub ten jest największym na świecie, a z drugiej jest także wizytówką Katalonii. Domowy stadion Barcy jest największym stadionem piłkarskim w Europie. Wśród fanów piłki nożnej stadion jest jednym z najbardziej imponujących na świecie. Z pojemnością 100 000 widzów, Camp Nou jest również największym stadionem piłkarskim na świecie.

Londyn zaprasza na wycieczkę po stadionie

Londyn jest oczywiście również absolutnie ważną europejską metropolią. Miasto nad Tamizą od wieków uważane jest za globalne centrum finansowe. Ogólnie rzecz biorąc, stolica Anglii jest również bardzo wysoko pod względem kultury. Dotyczy to zwłaszcza angielskiej kultury piłkarskiej. Nigdzie indziej na świecie nie ma tak dużego zagęszczenia profesjonalnych klubów i wspaniałych stadionów w jednym mieście.

Wszystkie 6 klubów z obszaru miasta, tj. Chelsea, Arsenal, West Ham, Tottenham, Fulham i Crystal Palace grają w angielskiej Premier League. Każda z tych drużyn ma swój własny stadion. Należy tu wspomnieć o Emirates, Stamford Bridge and Co. i oczywiście stadionie Wembley.

Zespół gwiazd w Prinzenpark

Należy tu również wspomnieć o stolicy Francji, Paryżu, z jego ozdobnym Parkiem Książęcym. Wieża Eiffla, Luwr i Pola Elizejskie sprawiają, że Paryż jest magnesem przyciągającym turystów z całego świata. Nic dziwnego, że w kosmopolitycznym mieście, takim jak Paryż, sport odgrywa logiczną rolę i gra się w piłkę nożną na światowym poziomie. W 2010 roku grupa zagranicznych inwestorów zainwestowała niezliczone miliony w drużynę Paris Saint-Germain.

W rezultacie na uświęconym tradycją Parc des Princes można zobaczyć wiele gwiazd. Mimo że stadion stracił status stadionu narodowego po otwarciu Stade de France na Mistrzostwa Świata w 1998 roku, Parc des Princes jako stadion kategorii 4 UEFA jest nadal uważany za jeden z prawdziwych klejnotów europejskiej piłki nożnej.

Stadion Olimpijski w Berlinie

Choć pod względem sportowym stolica Niemiec nie jest w tej samej lidze co wielkie europejskie kluby, legendarny Stadion Olimpijski robi wrażenie. Otwarty z okazji Igrzysk Olimpijskich w 1936 r. stadion jest nadal uważany za architektoniczne arcydzieło.

Dwie wysokie wieże i przerwanie owalu przez „Bramę Maratońską” są za to szczególnie odpowiedzialne. Znajduje się tu również historyczna misa na znicz olimpijski. Stadion Olimpijski w Berlinie jest jednym z największych magnesów przyciągających turystów.

Dortmund Signal Iduna Park

Ten stadion piłkarski jest prawdziwym kolosem i jest uważany przez fanów piłki nożnej za prawdopodobnie najlepszy stadion piłkarski. Signal Iduna Park znajduje się w pobliżu Westfalenpark i mieści ponad 81 000 widzów. Ale budynek wygląda również przytłaczająco dla odwiedzających, gdy nie odbywa się mecz piłki nożnej.

Allianz Arena w Monachium

Położony na południu republiki stadion jest niezwykle imponujący. W zależności od goszczącej drużyny piłkarskiej Allianz Arena w Monachium mieni się w jej barwach. Często są to kolory jaskrawoczerwone. To sprawia, że stadion przyciąga wzrok nawet z daleka. Ale z pewnością nie będziesz rozczarowany również w środku. Stadion może pomieścić prawie 75 000 widzów.

Stade Vélodrome w Marsylii

Francja jest również domem dla niezwykle ważnych, a przede wszystkim bardzo atrakcyjnych stadionów. Na przykład w Paryżu znajduje się Stade de France. Odbywają się na nim ważne festiwale piłkarskie zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Ale Francja ma jeszcze jeden, szczególnie ważny stadion na liście, który jest jednym z najpiękniejszych stadionów w Europie. Jest to Stade Vélodrome w południowej części Marsylii.

Dzięki zakrzywionej konstrukcji dachu oraz białemu wnętrzu i zewnętrznej stronie jest to bez wątpienia jedna z wizualnych atrakcji miasta. Jest to największy stadion we Francji o pojemności 70 000 miejsc.

Inne stadiony, które są wyjątkowe pod względem krajobrazu

Jeśli chodzi o najpiękniejsze stadiony w Europie, poniższe dwa mogą nie być znane wielu osobom, niemniej jednak są to dwa stadiony szczególnie warte uwagi. Zachwycają one przede wszystkim swoją nieporównywalną lokalizacją i związaną z nią panoramą. Mowa o Ottmar Hitzfeld GsponArena, który znajduje się wysoko w Szwajcarii. Jeśli chcesz dotrzeć na najwyżej położone boisko piłkarskie w Europie, musisz najpierw wspiąć się na górę.

Na szczęście w małej wiosce Stalden istnieje alternatywa: kolejka linowa. Na wysokości prawie 2000 metrów, małe boisko sportowe znajduje się bezpośrednio na zboczu góry. Co cztery lata ściągają tu piłkarze-amatorzy z różnych krajów na Mistrzostwa Europy Wsi Górskich. Prawdą jest jednak, że w centrum uwagi znajduje się tu znacznie mniej stadion niż ta nieporównywalna sceneria w malowniczych Alpach Szwajcarskich.

Hvar w Chorwacji

Chorwacja jest również domem dla innego stadionu „blisko natury”. Stadion znajduje się w małym miasteczku Imotski i jest otoczony niezrównaną przyrodą. Stadion Gospin Dolac jest otoczony trybunami z dwóch stron. Pozostałe dwie strony otoczone są skałami. Widok wokół stadionu ujawnia między innymi ruiny zamku. Oczywiście widok w oddali, jaki oferuje ten stadion, jest również absolutnie nieporównywalny.

impuls / zawsz / 164748 / Najpiękniejsze stadiony w Europie / 1485