Najrzadsze choroby świata
Bardzo rzadkie schorzenia. Poznaj najrzadsze choroby świata. Choroba rzadka – czyli jaka? Ciekawostki o chorobach, które dotyczą niektórych chorych
Choroba rzadka – czyli jaka?
1) Choroba rzadka, to taka na którą choruje mniej niż 5 na 10 tysięcy chorych. I na którą zachorowało co najmniej 2 osoby.
2) Co roku u 5-8% populacji ludności świata zdiagnozowana jest tzw. choroba rzadka. Na świecie obecnie jest 7-8 tys. takich chorób (jednostek chorobowych). Zdarza się, że na jedną chorobą choruje tylko kilka osób na świecie.
3) Znaleźliśmy w sieci informację, jakoby na choroby rzadkie chorowało w Polsce 2-3 miliony ludzi. Ta informacja jest sprzeczna z tym, co napisaliśmy w punkcie 1. Licząc 5 przypadków na 10 tysięcy chorych wychodzi, że w Polsce choruje 200 do 300 milionów ludzi A to tylko chorzy na choroby rzadkie! Tymczasem w Polsce mieszka mniej niż 38 milionów.
4) Przy okazji dodamy, że część chorób dziedzicznych przechodzi z rodziców na potomków płci męskiej.
Najrzadsze choroby świata
5) Syndrom MDP powoduje, że organizm nie jest w stanie magazynować tłuszczu. Na świecie zdiagnozowano dotąd mniej niż 10 przypadków tej choroby. Niektórzy piszą, że to najrzadsza choroba świata.
6) Osoby zdolne do zapamiętywania długich ciągów cyfr albo treść książki telefonicznej? Kiedyś sądzono, że to geniusze, dziś wiadomo, że to osoby chore na ipertymezję.
7) Najbardziej widocznym objawem zespołu zmarszczek skóry (Gerodermia osteodvsplastica) jest bardzo pomarszczona skóra na całym ciele. Niezależnie od wieku chora osoba wygląda jak starzec z zmarszczkami. To tylko jeden z problemów osoby chorej.
Osteopatia to rodzaj medycyny niekonwencjonalnej. Diagnoza i leczenie związane z narządami ruchu, obywa się za pomocą rąk terapeuty – homeopaty. Osteopatia Kraków
8) Zdarza się, że człowiek w chwili narodzin ma niepoprawnie umiejscowione narządy wewnętrzne (wątroba, żołądek, serce, śledziona, jelita, itp). Taka przypadłość nazywa się sitrus inversus czyli odwrócenie trzewi.
9) Trimetyloaminuria (zespół odoru rybnego) objawia się tym, że pot i mocz chorej osoby mają bardzo nieprzyjemny (lub pisząc bez eufemizmów) odrażający, trudny do wytrzymania zapach. Przypomina on połączenie zapachu amoniaku oraz smrodu gnijącej ryby. Aby zmniejszyć intensywność tego zapachu, lekarze zalecają odpowiednią dietę, bo nie ma lekarstwa na tę chorobę czyli – trzeba z tym żyć.
10) Ciągłe podniecenie kobiety i nieustanna potrzeba przeżycia orgazmu. Notoryczny, wielogodzinny i bolesny wzwód penisa u mężczyzn. Kiedyś mówiliśmy, że to dotyczący nimfomanki i wiecznie niezaspokojonych zboczeńców. Obecnie wiemy, że to choroba o podłożu psychicznym.
Bardzo rzadkie choroby
11) Są osoby, które mają alergię na… wodę. Jej wypicie nie powoduje negatywnych skutków, ale kontakt skóry z woda np. z kranu wywołuje zaczerwienienie i obrzęk skóry. Nie znaleziono jeszcze lekarstwa dla osób, którzy cierpią na takie schorzenie.
12) Czkawka zdarza się każdemu z nas. Po kwadransie zaczyna przeszkadzać. A co mają powiedzieć osoby, które mają czkawkę przez wiele lat i żaden sposób mnie pomaga? Medycyna też nie poradziła sobie dotąd z tą chorobą.
13) Ludzie-drzewa – tak nazywane są czasem osoby, cierpiące na bardzo nieprzyjemną chorobę, budzącą wstręt i obrzydzenie. Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza (EV), to choroba o podłożu genetycznym. Wirusy HPV mutują dwa geny, a wywołany tym rak skóry sprawia, że np. skóra dłoni zamienia się w wyrastające nieregularnie kawały przypominające drzewo okryte korą. Nie nie horror, u niektórych ta choroba, to codzienność.
Najrzadsze choroby u dzieci
14) Odruch szermierza (asymetryczny toniczny odruch szyjny ATOS) po raz pierwszy opisano na początku XX wieku. Skręcenie głowy dziecka w jedną stronę przypomina zachowanie szermierza szykującego się do ataku. Choroba dotyczy noworodków do 6. miesiąca życia, a potem znika.
15) Głównie u kilkuletnich dzieci pojawia się zespół wymiotów cyklicznych. Wymioty i nudności mogą trwać nawet przez kilka dni i ataki się powtarzają. Pierwszy raz opisano tę chorobę w 1882 roku.
Srebrzyca – choroba królów
16) Srebrzyca (argyria) powstaje wskutek długotrwałego kontaktu ze srebrem. Srebro koloidalne znajduje się w niektórych lekach oraz jest wykorzystywane do wyrobu biżuterii. Jednak współcześnie to rzadkość. Na tę chorobę cierpieli często członkowie rodzin królewskich, używający na co dzień srebrnych sztućców. Srebro dostaje się do wątroby i tak się odkłada. Skóra człowieka robi się szaroniebieska i pozostaje taka do końca życia.
Najrzadsze choroby: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o chorobach
> Ciekawostki o chrapaniu