Najwęższe budynki świata

najwęższe budynki świata na świecie

Rekordy architektoniczne mają to do siebie, że nie zawsze muszą być funkcjonalne. Jednak w przypadku najwęższych budowli świata, sam zamysł ma wymiar wysoce praktyczny. Ceny działek budowlanych w największych miastach naszego globu przyprawiają inwestorów o ból głowy, a poza tym ziemi zwyczajnie zaczyna brakować. Trzeba zatem nauczyć się wykorzystywać każdą wolną szczelinę, pomiędzy istniejącymi już budynkami. Nawet jeśli ta szczelina miałaby mieć zaledwie 1,5 metra szerokości.

Dom Kereta, Warszawa

Wprawdzie budynek powstał jako instalacja artystyczna opracowana przez architekta Jakuba Szczęsnego, ale można w nim mieszkać. Więcej nawet – zajmować się pracą artystyczną! Nie bez kozery ambasadorem projektu i pierwszym mieszkańcem domu jest izraelski pisarz Etgar Keret.

Obiekt powstał w 2012 roku. Znajduje się w 1,5 metrowej szczelinie pomiędzy powojennym punktowcem mieszkalnym przy ul. Chłodnej 22 i przedwojenną kamienicą przy ul. Żelaznej 74, jako symboliczne połączenie dwóch rzeczywistości historycznych. Cała konstrukcja ma trzy poziomy, a jej podstawę stanowi stalowy szkielet. Elewację wykonano z poliwęglanu, a ściany z ognioodpornych płyt.

Dom Kereta w najszerszym miejscu ma 122 cm, w najwęższym tylko 70 cm. Na tej miniaturowej powierzchni udało się wygospodarować miejsce na salon, sypialnię, kuchnię i łazienkę. Oczywiście ich wielkość i rozmieszczenie podyktowane są skalą domu. Do salonu wchodzi się przez klapę w podłodze, a do sypialni – po drabinie. Funkcję wycieraczki pełni ostatni stopień schodów, a lodówka w kuchni pomieści jedynie kilka napojów.

Dom Kereta Warszawa najwęższe budynki świata na świecie
W tej szparze między dwoma budynkami w Warszawie obecnie jest Dom Kereta, foto: Adrian Grycuk / cc by-sa 3.0

Budynek Al Ba’sa, Bejrut

Jego nazwa oznacza po arabsku “uraza”, a sam budynek wpisuje się w trend, tak zwanych “spite houses”, czyli budowli powstałych jedynie po to, aby zrobić komuś na złość.

Historia budowli wiąże się z konfliktem dwóch braci, którzy nie mogli dojść do porozumienia w sprawie podziału odziedziczonej po ojcu działki. Ten z braci, któremu przypadł w udziale trudniejszy do zagospodarowania kawałek, nie omieszkał zamanifestować swojego niezadowolenia. Na powierzchni 120 mkw. wybudował w pełni funkcjonalny budynek mieszkalny, który w najwęższym miejscu ma niewiele ponad 60 cm szerokości. Budowla, która bardziej przypomina stojącą samotnie ścianę, niż dom, ulokowana została tak perfidnie, że zasłania widok z okien budynku drugiego brata. Jego lokatorzy zamiast zachwycać się widokiem Morza Śródziemnego, muszą oglądać brudnoróżową fasadę domu złośliwca. Niestety, nie jest to sytuacja przejściowa – koszty rozebrania budynku okazały się zbyt wysokie.

Steinway Tower najwęższe budynki świata na świecie
Steinway Tower w trakcie budowy, wakacje 2019. Foto: GrissJr / cc by-sa 4.0

111 West 57th St. (Steinway Tower), Nowy Jork

Pytanie: jak wcisnąć jeszcze jeden wieżowiec w gęstą zabudowę Nowego Jorku? Odpowiedź: budować wysoko i wąsko. Bardzo wąsko.

Elegancki wieżowiec 111 West 57th Street docelowo ma mieć 435 metrów wysokości i ok. 18 metrów szerokości. Oznacza to, że stosunek wysokości do szerokości budynku będzie wynosił 24:1 – jest to światowy rekord.

Projekt wysokościowca narodził się w pracowni SHoP Architects i ma postać prostej wieży wyrastającej z budynku Steinway Hall, dlatego bywa nazywany “Steinway Tower”. Jego fasada obłożona jest płytkami z terakoty – koncept ten nawiązuje do designu najsłynniejszych budynków złotej ery Manhattanu, takich jak Empire State Building, czy też One Wall Street. Wieżowiec będzie budynkiem mieszkalnym – na 18 kondygnacjach mieścić się będzie 60 apartamentów w cenie od 16 do 57 milionów dolarów. Steinway Tower zostanie oddany do użytku pod koniec 2020 roku.

Flatiron Building Nowy Jork ciekawostki NYC
Słynny Flatiron Building na nowojorskim Manhattanie

Budynek Flatiron, Nowy Jork

Oddany do użytku w 1902 roku budynek, początkowo nosił nazwę “Fuller Building”, ale jego nietypowy, przypominający żelazko kształt, sprawił, że ochrzczono go mianem “Flatiron”. Taki, a nie inny projekt budynku zrodził się z konieczności jak najlepszego dopasowania do trójkątnej działki, na której miał zostać wybudowany. W rezultacie powstał budynek, który od strony południowej nie różni się niczym od innych eleganckich budowli Nowego Jorku, ale od północy ma zaledwie 2 metry szerokości.

Jego oryginalna bryła spowodowała, że Flatiron stał się jedną z ikon metropolii i uznano go za Narodowy Zabytek Historii Stanów Zjednoczonych. Jest on jednocześnie jedną z pierwszych budowli, których konstrukcja opiera się na stalowym szkielecie. Dzięki temu, prace budowlane postępowały bardzo szybko – jedno piętro powstawało mniej więcej w ciągu tygodnia. Pracownicy biur położonych w najwęższej części budynku nie narzekają na mikroprzestrzeń. Z okien mają bowiem widok na kolejną ikonę Nowego Jorku – Empire State Building.

Tekst „Najwęższe budynki świata” dla Sadurski.com przygotował ekspert portalu Rynek Pierwotny

Zobacz też:
> Flatiron Building, Nowy Jork
> Ciekawostki o Warszawie
> Le Corbusier