15 największych stadionów świata
Oto zestawienie największych sportowych i piłkarskich aren świata. Gdzie się znajdują, kiedy je wybudowano, jakie drużyny na nich grają? Z 15. stadionów tylko 4 jest w Europie. Zdziwiony? Ciekawostki o największych stadionach piłki nożnej na świecie
1. Stadion 1 Maja – Korea Północna
Lokalizacja: Pjongjang, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna
Adres: Wyspa Rungra w Pjongjangu.
Ilość miejsc: 150 tysięcy.
Stadion 1 Maja, to największy pod względem pojemności stadion na świecie. Oddano go do użytku 1 maja 1989 roku. Na co dzień gra na nim Klub 25 kwietnia (drużyna piłki nożnej, wielokrotny mistrz tego kraju). Na tym stadionie gra także piłkarska reprezentacja KRL-D.
Stadion wykorzystywany jest głównie do rozgrywek piłkarskich, ale nie tylko. Odbywają się na nim zawody lekkoatletyczne oraz rozgrywki, pokazy i inscenizacje będące częścią Festiwalu Arirang. W 2007 roku jeden z pokazów na festiwalu Arirang został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako największy w historii występ gimnastyczny. Uczestniczyło w nim ponad 100 tysięcy osób. Na stadionie odbywały się także inscenizacje historyczno-propagandowe oraz widowiskowe spektakle prezentujące aktualnego przywódcę Korei Północnej oraz historię narodu koreańskiego.
> Ciekawostki o Korei Północnej
> Seul, Korea Południowa – stadiony
2. AT&T Stadium – USA
Lokalizacja: Arlington w stanie Teksas, USA
Ilość miejsc: 105 tysięcy.
Drużyny grające tu na co dzień, to: Dallas Cowboys i Cotton Bowl Classic.
Stadion oddano do użytku w 2009 roku. Całkowity koszt jego budowy wyniósł ponad miliard dolarów. Poprzednia nazwa stadionu to “Cowboys Stadium“. W 2016 roku na stadionie odbyła się 32. gala Wrestlemanii – gala wrestlingu organizowana przez WWE. Na stadionie odbywają się również inne rozgrywki i imprezy, na przykład zawody baseballowe czy zawody drużyn z liceów i college’ów.
> Teksas ciekawostki
> Na meczu Cosmos New York
3. Melbourne Cricket Ground – Australia
Lokalizacja: Melbourne, Australia
Adres: East Melbourne, Victoria.
Ilość miejsc: 100 tysięcy.
Drużyny grające tu na co dzień: Melbourne Football Club, Richmond Football Club, Colingwood Football Club, Hawthorn Football Club oraz Carlton Football Club.
Stadion został oddany do użytku w 1854 roku. Odbywały się na nim rozgrywki Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1956 roku oraz Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej w 2006 roku. Stadion ten jest uważany za centrum australijskiego sportu. Na Melbourne Cricket Ground odbywają się nie tylko mecze piłkarskie, ale także mecze krykieta oraz futbolu australijskiego (finał odbywa się w połowie września). W 1959 roku odbyło się tu spotkanie ewangelizacyjne kaznodziei Billy’ego Grahama, w którym uczestniczyło 143 tysiące widzów.
4. Camp Nou – Hiszpania
Lokalizacja: Barcelona, Katalonia, Hiszpania
Adres: Avinguda Aristides Maillol, 08028 Barcelona.
Ilość miejsc: 99 354.
Na co dzień na Camp Nou mecze rozgrywa FC Barcelona.
Stadion budowano w latach 1954-1957. Mecz inauguracyjny odbył się 24 września 1957, kiedy zmierzyły się FC Barcelona oraz reprezentacja Polski w piłce nożnej (występująca pod nazwą: Warszawa). Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:2. Na stadionie odbywały się rozgrywki Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Odbywały się tu również ME w 1964 roku i mistrzostwa świata w 1982 roku.
Camp Nou, to wielofunkcyjny kompleks sportowy. Jest też wykorzystywany do celów komercyjnych takich, jak koncerty największych gwiazd (Bruce Springsteen, Sting, Michael Jackson, U2 i inni). Na stadionie odbyła się także msza celebrowana przez papieża Jana Pawła II. W nabożeństwie 17 listopada 1982 roku wzięło udział ok. 120 tysięcy osób.
5. FNB Stadium – Republika Południowej Afryki
Lokalizacja: Johannesburg, RPA
Adres: Stadium Avenue, Nasrec.
Ilość miejsc: 94 736.
Na co dzień na obiekcie gra drużyna Kaizer Chiefs.
FNB Stadium, to największy stadion w Afryce. Został oddany do użytku w 1987 roku. Wówczas miał ok. 80 tysięcy miejsc. Rozbudowano go przed mistrzostwami świata w RPA w 2010 roku. Wówczas stadion zyskał nowoczesny design, zamontowano większą liczbę miejsc i telebimy. Rozgrywano na nim mecze Pucharu Narodów Afryki 1996 i 2013 oraz mundialu w 2010 roku. Odbywały się tu również finały afrykańskiego Pucharu Mistrzów w 1995 roku oraz Super Pucharu w 1994 i 1996 roku.
Na stadionie organizowano koncerty takich gwiazd, takich U2, One Direction czy Cassper Nyovest. Odbyło się na nim także nabożeństwo żałobne po śmierci Nelsona Mandeli.
6. Rose Bowl – USA
Lokalizacja: Pasadena, Kalifornia, USA
Adres: 1001 Rose Bowl Drive.
Ilość miejsc: 92 524.
Na co dzień na obiekcie gra drużyna Los Angeles Galaxy.
Stadion zbudowano w latach 1921-1922 i oddano do użytku w 1923 roku. W 1994 roku odbył się tutaj mecz finałowy mundialu. Pięć lat później zorganizowano na nim finał mistrzostw świata kobiet. W 1984 roku natomiast na stadionie odbył się mecz o złoty medal Letnich Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles. Ponadto na stadionie często rozgrywane są mecze ligowe. Na stadionie odbywały się także koncerty, m.in. Depeche Mode. Rose Bowl jednym z najbardziej rozpoznawalnych stadionów świata.
7. Wembley – Anglia
Lokalizacja: Londyn, Wielka Brytania
Adres: London HA9 0WS.
Ilość miejsc: 90 tysięcy.
Drużyny grające na co dzień: reprezentacja Anglii w piłce nożnej, dawniej również Tottenham Hotspur.
Obiekt powstał w miejscu dawnego stadionu Wembley, funkcjonującego w latach 1923-2003. Jego właścicielem jest The Football Association. To jeden z najnowocześniejszych stadionów na świecie, który oddano do użytku w 2007 roku. Pierwszy oficjalny mecz odbył się 24 marca 2007 roku.
Na Wembley odbywają się mecze finałowe Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej, wyścigi, mecze rugby i futbolu amerykańskiego. Ponadto organizowane są koncerty. Występowały tutaj takie gwiazdy, jak: Michael Jackson, U2, George Michael, Take That, Adele czy One Direction. Na terenie stadionu znajdują się także sale konferencyjne, biura, sala bankietowa, hotel, restauracje i bary szybkiej obsługi.
8. Estadio Azteca – Meksyk
Lokalizacja: Mexico City, Meksyk
Adres: Tlalpan, Mexico City.
Ilość miejsc: 87 523.
Na co dzień na obiekcie gra drużyna Club America.
Stadion wybudowano na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1968 roku, wówczas rozgrywano na nim mecze piłkarskie. Pierwszy mecz na tym stadionie odbył się w 1966 roku. Odbyło się tu również 10 spotkań mundialu w 1970 roku, w tym spotkanie finałowe.
Właścicielem Estadio Azteca jest meksykańska grupa medialna Televisa. Na stadionie odbywają się także koncerty i wydarzenia religijne.
9. Bukit Jalil National Stadium – Malezja
Lokalizacja: Kuala Lumpur, Malezja
Adres: Bukit Jalil, Kuala Lumpur.
Ilość miejsc: 87 411.
Na obiekcie na co dzień gra drużyna Malaysia Valke.
Stadion wybudowano w latach 1992-1997, na Igrzyska Wspólnoty Narodów które odbyły się w 1998 roku. To wielofunkcyjny obiekt, wyposażony także w bieżnię lekkoatletyczną i zadaszone trybuny. Stadion gościł również inne imprezy, np. Puchar Azji w 2007 roku, finały Pucharu Malezji i kwalifikacje do Mistrzostw Świata w 2022 roku.
Na tym obiekcie odbywają się też inne imprezy sportowe, na przykład zawody lekkoatletyczne. Także koncerty i wydarzenia kulturalne. Występowały tu takie gwiazdy, jak: Jacky Cheung, The Corrs, Kelly Clarkson czy Linkin Park.
10. Borg El Arab – Egipt
Lokalizacja: Borg El Arab, Egipt
Adres: Al Amreya Road.
Ilość miejsc: 86 tysięcy.
Na tym obiekcie na co dzień gra drużyna Smouha SC.
Stadion budowano z myślą o organizacji przez Egipt mistrzostw świata w 2010 roku. Gdy kandydatura tego kraju upadła, obiekt stał się miejscem rozgrywek piłkarskiej drużyny narodowej Egiptu. Mecze rozgrywają na nim również tutejsza drużyna Smouha SC, odbywają się także zawody w innych dyscyplinach, w tym lekkiej atletyki. Na Borg El Arab odbywały się mecze piłkarskich mistrzostw świata U-20. Na obiekcie znajdują się również hotel z salami konferencyjnymi, basenem i siłownią oraz 32 restauracje. Obiekt jest częściowo klimatyzowany.
> Starożytny Egipt ciekawostki
11. Salt Lake Stadium – Indie
Lokalizacja: Kolkata, Indie
Adres: Salt Lake, Great Kolkata.
Ilość miejsc: 85 tysięcy.
Drużyny grające tu na co dzień, to: East Bengal FC, Mohun Bagan AC oraz Mohammedan Sporting Club.
Do 2011 roku był to największy stadion na świecie. Do renowacji w 2011 roku mógł pomieścić aż 120 tysięcy osób, obecnie ma 85 tysięcy miejsc. Oprócz rozgrywek lokalnych drużyn, mecze rozgrywa tutaj drużyna Indii w piłce nożnej. W 1987 roku odbywały się tu mecze Igrzysk Azji Południowej. Stadion jest miejscem wielu koncertów i wydarzeń kulturalnych. W 2013 roku odbyła się na nim ceremonia inauguracji indyjskiej Premier League.
12. ANZ Stadium – Australia
Lokalizacja: Sydney, Australia
Adres: Edwin Flack Ave, Sydney Olympic Park NSW 2127.
Ilość miejsc: 84 tysiące.
Drużyny grające tu na co dzień: GWS Giants i Sydney Swans.
Stadion wybudowano w latach 1996-1999, przed letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w 2000 roku. Był główną areną tej imprezy, odbyły się tu ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk. Wybudowano go za rekordową sumę 690 milionów dolarów. Obiekt został zaprojektowany przez polskiego inżyniera, Edmunda Obiałę.
Na ANZ Stadium odbywają się równego rodzaju wydarzenia sportowe – mecze rugby, krykieta, futbolu australijskiego czy sporty motorowe. W 2002 roku odbyła się tu ostatnia runda Żużlowego Grand Prix. W obiekcie zorganizowano również koncerty zespołów takich, jak: Bee Gees, AC/DC, U2 czy Bon Jovi.
> Najgorsze miejsca na stadionach
13. MetLife Stadium – USA
Lokalizacja: East Rutherford, New Jersey, USA
Adres: 1 MetLife Stadium Drive.
Ilość miejsc: 82 500.
Drużyny grające na tym obiekcie co dzień, to: New York Giants i New York Jets.
Budowa tego obiektu rozpoczęła się w 2007 roku, a otwarto go w 2010 roku. Kosztował 1,5 miliarda dolarów. W 2014 roku odbył się tutaj finał ligi NFL czyli słynny Super Bowl. Jest jednym z dwóch stadionów NFL dzielonych przez dwie drużyny. Na stadionie odbywają się też inne imprezy i wydarzenia sportowe.
Na MetLife Stadium organizowane są koncerty, imprezy kulturalne, religijne oraz wiece wyborcze. W 2012 roku zorganizowano na nim dwudniowy festiwal muzyki elektronicznej Electric Daisy Carnival. W 2017 roku odbyła się tu ceremonia wręczenia nagród Indyjskiej Akademii Filmowej (“Oscary Bollywood“).
> Ciekawostki o New Jersey
> Yankee Stadium, Nowy Jork
14. Croke Park – Dublin
Lokalizacja: Dublin, Irlandia
Adres: Jones Road, Dublin 3, D03 P6K7.
Ilość miejsc: 82 300.
Na co dzień na tym obiekcie gra drużyna Dublin GAA.
Stadion zbudowano w latach 1884-1913, a potem był kilkakrotnie modernizowany. Ostatnio w 2007 roku, kiedy zamontowano pełne oświetlenie. Nazwa stadionu pochodzi od nazwiska arcybiskupa Thomasa Croke’a. Oprócz piłki nożnej, na Croke Park odbywają się też zawody innych dyscyplin sportowych, także gaelickich (futbol gaelicki, mistrzostwa w hurlingu). Odbywają się też koncerty; szereg razy występował tu irlandzki zespół U2. Stadion jest także siedzibą Gaelickiego Stowarzyszenia Sportowego oraz muzeum.
> Dzień Świętego Patryka
> Na meczu FSCB Universitatea Kraiova
15. Signal Iduna Park – Niemcy
Lokalizacja: Dortmund, Niemcy
Adres: Strobelallee 50, 44139 Dortmund.
Ilość miejsc: 81 365.
Na co dzień na Signal Iduna Park gra Borussia Dortmund, a oficjalna nazwa obiektu, to: Westfalenstadion.
Plany budowy tego obiektu sięgają 1965 roku. Stadion przygotowano na mistrzostwa świata w 1974 roku. Potem był kilkakrotnie przebudowywany, po raz ostatni w 2006 roku na mistrzostwa świata w piłce nożnej. Stworzono tu również nowoczesne centrum szkoleniowe. W 2001 roku na stadionie odbył się finał Ligi Europy. Odbywają się tu również koncerty i wydarzenia o charakterze kulturalnym.
Największe stadiony piłkarskie świata: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Stadiony Europy
> Santiago, Chile – stadiony
> Bukareszt, Rumunia – stadiony
> Groundhopping – turystyka stadionowa
> Najsłynniejszy mecz piłkarski świata i koronawirus