Top 12 najzdrowszych owoców – niezwykłe fakty

najzdrowsze owoce ciekawostki owoc

Najzdrowsze owoce, o których warto wiedzieć więcej! Niesamowite ciekawostki Arbuz, cytryna, awokado, malina…

Owoce są łatwostrawnym produktem stanowiącym przyjemne urozmaicenie pożywienia, ponadto większość z nich posiada właściwości alkalizujące , oczyszczające i ochładzające. Posiadają one cenne minerały, enzymy i błonnik. Owoce, są również środkiem leczniczym dla wielu schorzeń.

Oto nasze zestawienie najzdrowszych owoców:

1. Arbuz

Ma słodki smak. Wpływa korzystnie na serce, żołądek, pęcherz moczowy, nawilża jelita, usuwa afty i stany zapalne nerek. Nasiona arbuza działają moczopędnie dzięki czemu wpływają na nerki oraz obniżają ciśnienie krwi. Skórka arbuza dzięki zawartości chlorofilu i krzemu może być spożywana tak samo jak miąższ owocu, można pić z niej sok, suszyć, a nawet kisić.

2. Cytryna

W smaku jest bardzo kwaśna. Bardzo przydatna w przeziębieniu, grypie, suchym kaszlu nawet przy pasożytach. Ze względu na swoje silne działanie odkażające i przeciwbakteryjne uznawana jest za najbardziej wartościowy owoc.

Cytryna oddziałuje korzystnie na wątrobę, oczyszcza i rozrzedza krew, obniża ciśnienie, wzmacnia kruche naczynia krwionośne, pomaga w utracie zbędnych kilogramów. Stosowana zewnętrznie również posiada lecznicze właściwości; na owrzodzenia, odciski oraz przeciwświądowo na ukąszenia owadów.

> Ciekawostki o cytrynach

ananas ciekawostki o ananasach ananasy najzdrowsze owoce
Najzdrowsze owoce? W czołówce jest ananas

3. Ananas

Ma słodko–kwaśny smak. Zawiera enzym o nazwie bromelina, który niszczy robaki w organizmie oraz poprawia trawienie, dzięki czemu jest bardzo przydatny w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Niestety znaleźliśmy też informację, że spożywanie niedojrzałych ananasów może powodować uszkodzenie szkliwa na zębach.

> Ciekawostki o ananasach

4. Awokado

Ma słodki smak, oraz zdolność budowania krwi, nawilża płuca i regeneruje wątrobę. Jest bogatym źródłem lecytyny, miedzi oraz jednonienasyconych olejów. Stosowane także w kosmetyce do upiększania skóry.

5. Banan

Posiada słodki smak, oraz zdolność leczenia zaparć i wrzodów. Banany oczyszczają organizm z toksyn oraz przydają się w leczeniu uzależnień (dzięki wysokiej zawartości cukru). Powszechnie wykorzystywane są do leczenia nadciśnienia, skutecznie obniżają ciśnienie krwi dzięki wysokiej zawartości potasu.

> Ciekawostki o bananach

banan ciekawostki o bananach banany bananowiec najzdrowsze owoce
Banany – najzdrowsze owoce

6. Figa

W smaku jest bardzo słodka. Posiada działanie odtruwające i jest stosowana w leczeniu wyprysków skórnych i czyraków. Należy do pokarmów alkalizujących; równoważy zakwaszenie organizmu powstałe w wyniku stosowania diety obfitej w mięso i produkty rafinowane.

Mleko z niedojrzałych fig może być pomocne w usuwaniu brodawek skórnych.

7. Grejpfrut

Posiada smak słodko – kwaśny. Posiada zdolności lecznicze wykorzystywane przy słabym trawieniu i odbijaniu. Skórka posiada wiele właściwości leczniczych, aby wydobyć je , należy sporządzić wywar.

Wyciąg z nasion cytrusów, głównie grejpfrutów uważany jest za niezwykle silny naturalny antybiotyk, stosowany w wielu schorzeniach wewnętrznie oraz zewnętrznie.

jabłka ciekawostki o jabłkach jabłko jabłoń najzdrowsze owoce
jabłka ciekawostki o jabłkach jabłko jabłoń najzdrowsze owoce

8. Jabłko

Jabłka mają smak słodki oraz słodko–kwaśny. Mają zdolność ochrony płuc przed szkodliwym wpływem dymu papierosowego, są również lekarstwem na niestrawność oraz poprawiającym apetyt. Maja zdolności odtruwające, oczyszczają organizm z toksyn i trujących metali ale również usuwają cholesterol z żył. Tarte jabłka posiadają właściwości przeciwobrzękowe i łagodzą podrażnienia wywołane słońcem.

> Ciekawostki o jabłkach

9. Malina

Maliny mają słodko–kwaśny smak. Wzbogacają krew i oczyszczają z toksyn, regulują cykle menstruacyjne, wspomagają funkcje wydalania moczu, pomocne w anemii. Liście malin mogą być używane we wspomaganiu wywoływania porodu.

Wykorzystywane w leczeniu osłabionego wzroku oraz impotencji. Najpopularniejszym zastosowaniem jest wzmacnianie odporności oraz wspomaganie w procesach przeziębieniowych.

owoc morwa ciekawostki morwy
Najzdrowsze owoce? Są wśród nich także morwy

10. Morwa

Charakteryzuje ją słodki smak. Spożywanie jej znosi objawy niedoboru krwi, anemii, przeciwdziała przedwczesnemu siwieniu i zaparciach. Wykorzystywana także w leczeniu cukrzycy, wrzodów żołądka, suchym kaszlu i chorobach stawów.

11. Śliwka

Śliwki mają smak słodko–kwaśny. Budują płyny organiczne, stosowane w przypadku chorób wątroby i w cukrzycy. Gotowane śliwki są tradycyjnie wykorzystywane przy zaparciach. Świetnie sprawdzają się w zaburzeniach wątroby.

12. Truskawka

Ma słodko–kwaśny smak, zawierają dużo krzemu i witaminy C dzięki czemu wpływa na odnowę naczyń krwionośnych oraz tkanki łącznej. Spożywanie truskawek przynosi ulgę w różnorakich zaburzeniach układu moczowego.

Najzdrowsze owoce: (c) Sadurski.com / GT

Zobacz też:
> Ciekawostki o pigwie
> Niebieskie truskawki ciekawostki
> Ciekawostki o gruszkach