New Haven Connecticut ciekawostki atrakcjeNew Heaven Connecticut ciekawostki atrakcje

New Haven, Connecticut – miasto uniwersytetu Yale

Czas czytania:2 minut/y, 37 sekund/y

New Haven ciekawostki i informacje o mieście, w którym znajduje się słynny uniwersytet Yale

Miasto New Haven jest położone nad Atlantykiem, w północno-wschodniej części USA, w stanie Connecticut. Mieszka tu 130 tys. osób (w całym stanie Connecticut 3,4 mln mieszkańców). Jest częścią obszaru metropolitalnego Nowego Jorku. Stąd do NYC jest ok. 130 kilometrów. New Haven słynie z Uniwersytetu Yale, który jest jednym z najbardziej elitarnych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych.

Yale University

Uczelnię założono w 1701 roku, jest więc trzecim najstarszym uniwersytetem w USA (po Uniwersytecie Harvarda i College of William and Mary. Nazwa instytucji pochodzi od nazwiska Elihu Yale’a, który w 1718 roku podarował uczelni towary o wartości 560 funtów szterlingów, co było wówczas dużą kwotą.

New Heaven Connecticut ciekawostki atrakcje Yale University
W budynku Yale University. New Haven ciekawostki

Motto Universytetu Yale brzmi: Lux et Veritas (Światłość i Prawda). Jest to napisane alfabetem hebrajskim na herbie Uniwersytetu. Yale University przoduje m.in. w rankingach kierunków prawniczych. Studiuje tu blisko 11 tys. studentów, z czego 5200 to studenci czteroletniego college’u.

Yale jest uczelnia prywatną, a czesne (w porównaniu do innych amerykańskich uczelni) jest wysokie. Yale jest 2. najbogatszą instytucją akademicką w Stanach Zjednoczonych. Jej obecny majątek, to ok. 20 mld dolarów. Ma kilkanaście bibliotek i oddziałów bibliotecznych, w których zgromadzono ponad 12 milionów woluminów (jest to więc drugi największy akademicki system biblioteczny na świecie).

Dwadzieścia jeden osób związanych z Yale otrzymało Nagrodę Nobla.

New Heaven Connecticut ciekawostki atrakcje
Na ulicy w New Haven, Connecticut

New Haven i Polacy

3 procent mieszkańców jest urodzonych w Polsce, a kolejne 2,6 procent mieszkańców deklaruje pochodzenie polskie. W New Haven jest kościół rzymskokatolicki, w którym odbywają się msze w języku polskim. To parafia (ustanowiona w 1901 roku) św. Stanisława Biskupa i Męczennika (St. Stanislaus Bishop & Martyr’s Parish).

New Heaven Connecticut ciekawostki atrakcje
Centrum miasta New Haven, Connecticut

New Haven ciekawostki

– Restauracja Louis Lunch w New Haven jest jednym z najstarszych lokali w USA, w których serwuje się hamburgery.

– Czytelnicy magazynu podróżniczego “Condé Nast Traveler” w 2013 r. uznali, ze New Haven należy do dwudziestki najmniej przyjaznych miast świata.

New Heaven Connecticut ciekawostki atrakcje
New Haven, Connecticut

Ciekawostki o stanie Connecticut

Flaga stanowa Connecticut jest jedną z najstarszych flag w USA. Na granatowym tle znajduje się herb nadany jeszcze przez króla Wielkiej Brytanii w 1711 roku.

– Na pieczęci stanowej Connecticut znajdują się trzy winorośle (są też na herbie). Symbolizują Hartford, Windsor i Wethersfield, które w 1639 roku utworzyły kolonię Connecticut.

– Dewiza stanu brzmi: „Qui transtulit sustinet” (Kto przesadza – podtrzymuje).

New Heaven Connecticut ciekawostki atrakcje
New Haven, Connecticut 

– Connecticut dzieli się na osiem hrabstw: Fairfield, Hartford, Litchfield, Middlesex, New Haven, New London, Tolland oraz Windham. Stolica stanu jest Hartford.

– Connecticut określane jest mianem „ekskluzywnego przedmieścia Nowego Jorku”, ponieważ wielu mieszkańców pracuje w NYC.

– Od 2008 r. w stanie Connecticut można zawierać związki jednopłciowe. To drugi po Massachusetts stan, który na to zezwolił.

New Haven ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Las Vegas
> Santa Monica
Inne miasta USA i świata? Skorzystaj z wyszukiwarki Sadurski.com

przebicie opony opona uszkodzenie Poprzedni post Jak uniknąć przebicia opony?
lodówka do zabudowy Następny post Lodówka do zabudowy. Praktyczne wskazówki